Єврокомісія оголосила у вівторок про намір запровадити постійне імпортне мито на китайські електромобілі.
Брюссель оприлюднив ставки, дещо переглянуті порівняно з початковими, про які стало відомо на початку липня.
Тоді Єврокомісія завершила багатомісячне розслідування, яке показало, що Пекін активно субсидує з казни весь ланцюжок виробництва електромобілів, штучно збиваючи ціни, що Брюссель оцінив як недобросовісну конкуренцію з потенційно руйнівними наслідками для європейських виробників електромашин, які й так відстають від конкурентів з інших частин світу.
Дешеві електромобілі китайського виробництва дедалі активніше надходять ринку ЄС. Їхня частка збільшилася з 3,9% у 2002 році до 25% у 2023-му.
У підсумку, для трьох китайських виробників – BYD (17%), Geely (19,3%) та SAIC (36,3%) – мита трохи знизили порівняно з липневим варіантом.
Загальну ставку для китайських фірм, які співпрацювали з Єврокомісією в ході розслідування, було переглянуто у бік підвищення, до 21,3%. Ставку для тих, хто не співпрацював, було знижено до 36,3%. Комісія заявила, що це сталося через помилку у методах розрахунку, яку тепер усунуто.
«Дісталося» і американській Tesla: вона також залучена до ланцюжка китайських субсидій. Але американці при цьому повністю співпрацювали з європейськими слідчими і надавали всі дані, що запитуються, так що мито їм ввели найнижчу, в 9%.
Якщо ці ставки схвалять країни ЄС, вони будуть активовані не пізніше 31 жовтня і діятимуть протягом п’яти років з моменту їх прийняття.
Проте, далеко не всі держави підтримують цю ідею. Серед противників введення мит на китайські електромобілі виявився найбільший автовиробник Європи Німеччина.
У Берліні, який традиційно взагалі виступає проти обмеження свободи торгівлі, вказали, що, по-перше, пряма відповідь Китаю не забариться і може перерости у повноцінну торговельну війну: про це в Пекіні вже попередили. Ще в липні китайські представники подали скаргу до СОТ на дії європейців.
По-друге, багато європейських автовиробників — німецьких насамперед — мають численні виробничі майданчики та СП у Китаї, і будь-які обмеження проти китайської продукції побічно вдарять по самих європейських компаніях.
Так чи інакше, у порушених митами китайських компаній та офіційних представників Пекіна є 10 днів на коментарі та дискусії з Єврокомісією. У Брюсселі заявили, що все ще відкриті для пошуку альтернативного рішення, що відповідає принципам СОТ.
Спостерігачі вважають, що Китай може піти на певні поступки, оскільки дуже зацікавлений у Європейському ринку електромобілів, адже США запровадили 100% мита на імпорт; в Брюсселі ж явно дали зрозуміти, що віддають перевагу зваженому підходу.
У той же час, Єврокомісія наголошує, що не допустить і шкоди для європейської автопромисловості, яка поки що не дуже успішно намагається перебудуватися на виробництво електромобілів.