Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) не задовольнив скаргу колишнього президента Грузії Михайла Саакашвілі про порушення двох кримінальних процесів, проведених проти нього в Грузії, пише DW
“Немає підстав сумніватися у справедливості кримінальних процесів проти колишнього президента”, – написала прес-служба ЄСПЛ у соцмережі X.
В основі заяви Саакашвілі, поданої до ЄСПЛ, лежали дві кримінальні справи проти нього.
Перше стосувалося організації жорстокого побиття депутата Валерія Гелашвілі у 2005 році, а друге – амністії, яку Саакашвілі надав у 2008 році чотирьом високопосадовцям МВС Грузії, засудженим за вбивство.
У двох справах Саакашвілі у 2018 році був визнаний винним і заочно засуджений до шести та трьох років в’язниці відповідно.
ЄСПЛ одноголосно ухвалив, що при розгляді цих справ Саакашвілі не був позбавлений права на справедливий судовий розгляд.
Суд також ухвалив п’ятьма голосами проти двох, що щодо екс-президента не було порушено і 7 статтю Європейської конвенції прав людини (“Покарання виключно на підставі закону”).
У ухвалі також йдеться, що колишньому президенту не вдалося обґрунтувати політичну мотивованість звинувачень на його адресу.
ЄСПЛ зазначив, що звинувачення, висунуті судом у Тбілісі, були “серйозними та обґрунтованими”, а судовий процес – змагальним.
Михайла Саакашвілі було заарештовано після повернення до Грузії у 2021 році.
Він відбуває дев’ятирічний термін. На знак протесту екс-президент влаштовував наприкінці численні голодування. Стан його здоров’я неодноразово визнавався критичним. З 2022 року Саакашвілі перебуває під вартою у приватній клініці.
Нагадаємо, У матеріалі Джана Мікалессіна «Україна, скрита правда», опублікованому 16 листопада 2017 року, інтерв’ю дають троє людей, які представилися як Коба Нергадзе, ЗалогиКварацхелія та Олександр Ревазішвілі. Автори стверджують, що інтерв’ю зі «свідками подій на Майдані» журналісти записали влітку 2017 року у столиці Македонії Скоп’є. Герої сюжету кажуть, що їх координував радник екс-президента Грузії Міхеїл Саакашвілі.