Представники громад Луганщини у Миколаїві навчались програмно-цільовому методу аналізу місцевих бюджетів

 

На початку вересня представники громад Луганщини разом з представниками громад Херсонщини, Миколаївщини, Дніпропетровщини стали учасниками серії навчань в дводенних тренінгах для місцевих посадовців, депутатів та громадськості за методикою ГО «Фонд розвитку міста Миколаєва» у миколаївському бізнес-центрі  «Олександрівський». На тренінгах громадського партнерства «За прозорі місцеві бюджети!» загалом прийняли участь 73 представника з 20-ти місцевих громад. Луганщину на заході представляли мешканці 4-х місцевих громад, а саме: Чмирівської ОТГ, Станиці-Луганської та міст Северодонецьк і Лисичанськ.

 

Для розуміння потрібності застосування програмно-цільового методу для вимірювання ефективності і контролю місцевого бюджетного процесу учасникам тренінгу було продемонстровано фільм, як в місті Дніпро с застосуванням аналізу паспортів бюджетних програм викриті різноманітні зловживання з бюджетними коштами в комунальних підприємствах. Дивіться відео.

Відео. Програмно-цільовий метод для вимірювання ефективності місцевого бюджетного процесу. Досвід м. Дніпро

Тренер — фінансовий експерт громадської організації «Фонд розвитку міста Миколаєва» Тетяна Золотухіна представила відповідні напрацювання партнерства за 2017-18р., запросила учасників навчання до дискусії щодо викликів і перспектив запровадження дієвої системи контролю ефективності місцевих бюджетних програм на основі можливостей програмно-цільового методу (ПЦМ).

Відео. Програмно-цільовий метод: підсумки реалізації проекту. У відеороліку презентовано підсумки реалізації проекту «Ефективні та доброчесні місцеві бюджети у 5-х областях півдня і сходу України»

«… Застосування ПЦМ в обов’язковому порядку передбачає здійснення моніторингу реалізації бюджетних програм, оцінки їх ефективності та результативності по достовірної  системи результативних показників, що можуть бути кількісно виміряні. Але наш аудит довів, що поки складно об’єктивно оцінити ефективність.

Викликами з одного боку, є якість діяльності представників місцевих головних розпорядників бюджетних коштів  по наповненню достовірними показниками. А з іншого, недосконалість офіційної методики оцінки ефективності місцевих бюджетних програм …»,- наголосила тренер заходу Тетяна Золотухіна.

 

Для розуміння теми учасники семінару розглядали конкретні приклади, закріплювали матеріал під час практичної частини навчання в рамках гри «Громадський аудит ефективності місцевих бюджетів». Навчальні групи проаналізували звіти про виконання паспортів бюджетних програм пілотних громад проекту. Були порівняні ціни муніципальних послуг та згідно офіційної методики (наказ МФУ від 17.05.2011 року № 608) і проведена оцінка ефективності бюджетних програм  різних місцевих громад.

 

Таким чином спільними висновками навчальних груп стали, що головними труднощами у застосуванні ПЦМ для оцінки ефективності бюджетних витрат стали:

  • недосконалість методології оцінки результатів виконання програм;
  • проблеми з інтегруванням одержаних оцінок у процес прийняття управлінських рішень.

Учасники навчань погодившись і з думкою експерту що для усунення нормативно-правових колізій в законодавчому забезпечення впровадження ПЦМ в місцевих бюджетах потрібно:

  • переглянути наявні типові переліки бюджетних програм та результативні показники їх виконання в відповідних галузях, що затверджені профільними Міністерствами спільними наказами з МФУ у напрямку їх відповідності з Наказом МФУ №793 від 20.07.2017 «Про затвердження складових програмної класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів»;
  • усунути випадки дублювання типових завдань/заходів по бюджетних програмах різних розпорядників.

А для підвищення відповідальності головних розпорядників бюджетних коштів необхідно розробити зміни до ЗУ «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» та пов’язані з ним нормативно-правові акти в напрямку розширення повноважень на здійснення Державної аудиторської службі впливу на ГРБК місцевих бюджетів у випадку недотримання останніми вимог бюджетного законодавства при запровадженні ПЦМ, складанні фінансової і бюджетної звітності, паспортів бюджетних програм та звітів про їх виконання.

Загалом учасники навчань погодились  з пропозиціями команди проекту , що були сформульовані на липневій робочій зустрічі за участю представників команди проекту, південного і східного офісів Державної аудиторської службі і місцевих посадовців направлені до Міністерства фінансів України. Докладніше про робочу зустріч та текс резолюції на http://frgn.mk.ua/?p=10139.

Також учасникам навчання роз’яснили відповідальність посадових осіб за порушення відповідних вимог законодавства у публічних фінансах та презентували методику громадського аудиту ефективності витрачання коштів місцевих  бюджетів. Навчальні матеріали:

Особливий акцент організаторами навчання зроблено, що дотримання органами місцевого самоврядування вимог діючого законодавства по  ПЦМ зробить витрачання місцевих бюджетних коштів більш ефективним.  Саме на це спрямована законна система триєдиного контролю: (1) Внутрішнього, з боку підрозділів виконавчих органів місцевих рад; (2) громадського аудиту ; (3) зовнішнього з боку органів державної аудиторської служби і інших фіскальних органів.

Діючим законодавством України чітко визначено види бюджетного правопорушення та відповідне адміністративна  та кримінальна відповідальність посадових осіб місцевого самоврядування. Докладніше про навчання відповідальністі місцевих посадовців  осені 2017р.  на http://frgn.mk.ua/?p=9133.

Реалізуючи проект «Від цілісності до ефективності місцевих бюджетів 4 областей України» більшість з пілотних місцевих громад зробили можливим поміряти ефективність використання бюджетних коштів на основі можливостей програмно цільового методу. Реліз підсумкового круглого столу на http://frgn.mk.ua/?p=9849.

У жовтні учасники громадського партнерства «За прозорі місцеві бюджети!» презентують результати діагностування ефективності витрачання коштів громад бюджетного процесу в обраних пілотних  ОТГ і містах обласного значення.

Запрошуються представники органів місцевого самоврядування і громад міст обласного значення/об’єднаних територіальних громад з Миколаївської, Дніпропетровської, Херсонської та не окупованої частини Луганської області до участі у проекті! Контакти для зв’язку: [email protected] . (0512) 47-38-79 (067) 512-16-32  Михайло Золотухін, (директор ФРММ).

__________________________________________

Навчання проводиться в рамках «Від цілісності до ефективності місцевих бюджетів 4 областей України», якій реалізує ГО «Фонд розвитку міста Миколаєва» в рамках діяльності Громадського Партнерства «За прозорі місцеві бюджети!» за підтримки Посольства Великої Британії в Україні.

Мета проекту: Запровадити міжнародні стандарти прозорого та підзвітного процесу бюджетування  у принаймні 16-х пілотних місцевих громадах (містах регіонального значення та об’єднаних територіальних громадах) в 4-Х областях півдня та сходу України.

Партнери проекту: ДОГО «Дніпропетровський координаційно-експертний центр з питань регуляторної політики»; Херсонська ГО «Причорноморський центр політичних та соціальних досліджень»; ГО «Кризовий медіа – центр «Сіверський донець» (м. Северодонецьк Луганська область), ГО «Фонд розвитку міста Миколаєва».

 

.

Поддержите  редакцию!

Расскажите о нас друзьям

Подпишитесь на ZARAZ.INFO  

в вашем  «Facebook» и «Youtube»

.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *