Євроатлантичні прагнення Луганщини
Згідно результатів опитування, проведеного Соціологічною групою «Рейтинг» 29 травня – 3 червня 2019 року, 53% людей підтримують вступ України до НАТО.
Після захвату Криму та частини Донбасу Росія продовжує вливати на геополітичне становище у світі, підігріваючи його новими дестабілізуючими факторами. Один із них – це порушення Договору про заборону ядерних сил середньої дальності (ЯССД).
У червні місяці цього року міністри оборони держав НАТО зібралися у Брюсселі, щоб обговорити ситуацію, яку спричинила Росія після порушення договору ЯССД. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, виступаючи перед міністрами, відмітив, що держави готуватимуться до нової обстановки, при якій світ житиме без договору ЯССД.
У світлі цих подій Україна має визначатися щодо зближення з НАТО.
Щоб просувати ідеї та принципи НАТО, заступник начальника штабу Об’єднаних сил із стратегічних комунікацій, полковник Руслан Мирошниченко за підтримки керівництва Луганської обласної військово-цивільної адміністрації провели в області ряд просвітницьких заходів.
На першій зустрічі у діалоговій платформі «Green Lab» із студентами та викладачами Східноукраїнського національного університету ім. В. Даля Р. Мирошниченко наголосив, що головна мета заходу – це інформування місцевих жителів про переваги євроатлантичної інтеграції. Інформаційний вакуум щодо НАТО у суспільстві створює грунт для різних маніпуляцій.
Створення у 2014 році військово-цивільного співробітництва Збройних Сил України – один із прикладів втілення стандартів держав Альянсу, в яких сформовані такі підрозділи. Експерти держав Альянсу постійно приїжджають у зону проведення операції Об’єднаних сил для обміну досвіду з українськими військовими.
Просуванням НАТО в регіонах займаються відповідні департаменти обласних адміністрацій, які втілюють Указ Президента «Про Концепцію вдосконалення інформування громадськості з питань євроатлантичної інтеграції України на 2017-2020 роки».
Руслан Мирошниченко вважає, що розповідаючи молоді про переваги євроатлантичної інтеграції, слід акцентувати увагу не тільки на оборонній сфері, а й фінансуванні Альянсом екологічних, наукових, молодіжних та інших програм. Як приклад, він привів реалізований за його участю у Новодружевську проект «Розвиток молодих лідерів», який втілювався на під егідою згаданої вище Концепції.
Відео
Руслан Мирошниченко приділив увагу роботі Департаменту публічної демократії НАТО головний офіс, якого знаходиться в Брюсселі. Структурні підрозділи цього департаменту є в Росії і Україні. В Україні – це Центр інформації та документації НАТО. Цікаво, що такі підрозділи є лише в цих двох державах, які у 1997 році підписали Хартію про особливе партнерство. Це пов’язано з тим, що держави, які входять до Альянсу та є його партнерами через Молодіжні Асоціації Атлантичного Договору (The Youth Atlantic Treaty Association) працюють безпосередньо із Брюсселем. У Росії та Україні структурні підрозділи виконують функцію містків між цими державами і Брюсселем, популяризуючи євроатлантичний курс.
Центр інформації та документації НАТО підтримує грантові проекти, які торкаються регіональної безпеки. У Східноукраїнському національному університету ім. В. Даля є факультет журналістики, активне студентство якого мріє створити молодіжне радіо. Воно, окрім висвітлення місцевих новин, охоплюватиме й регіональну безпеку. Отже, студенти цікавилися, як правильно написати заявку та сформулювати свою ідею, щоб отримати грант. Р. Мирошниченко навів приклад успішного молодіжного медіа у Донбаській державній машинобудівній академії (Краматорськ), яке працює там понад 20 років.
Присутня на заході головна спеціалістка Департаменту міжнародної технічної допомоги, інноваційного розвитку та зовнішніх зносин Луганської обласної державної адміністрації Ганна Решетнікова підтримала ідею створення молодіжного радіо, прив’язав її до появи найближчим часом у Сєвєродонецьку лабораторії безпеки. Щоб відкрити цю лабораторію в обласному центрі ведуться перемовини з високопосадовцями – віце-прем’єр-міністеркою з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванною Климпуш-Цинцадзе та заступником Міністра закордонних справ України Єгором Божоком, який приїжджав цього року на День Європи у Сєвєродонецьк.
Лабораторія безпеки буде працювати, ймовірно, у Східноукраїнському національного університеті ім. В. Даля і представлятиме собою обладнану сучасними приладами мультимедійну кімнату, в якій всі бажаючі можуть дізнатися про НАТО і ЄС. Інформаційне наповнення лабораторії ще обговорюється і цілком слушно долучити до неї молодіжне радіо.
Р.Мирошниченко висловив припущення, якщо молодіжне радіо буде професійно рости і його наповнення відповідатиме євроатлантичному курсу нашої держави, то військові можуть виділити йому ефірний час на радіостанції «Армія FM».
Обговорення із освітянами Лисичанська можливостей створення в одній із шкіл у позаурочний час медіа-гуртка, в якому військові журналісти проводили б для дітей тренінги з інформаційної безпеки.
До речі, лисичанська школа-ліцей «Гарант» бере участь у Всеукраїнському експерименті “Стандартизація наскрізної соціально-психологічної моделі масового впровадження медіаосвіти у вітчизняну педагогічну практику». У «Гаранті» є радіо, телебачення і анімаційна студія.
Як один із варіантів розглядається, що медіа-центр «Сіверський Донець» може надавати для медіа-гуртка свій офіс у Сєвєродонецьку, а військові забезпечать перевезення дітей.
Відео/ Журналісти провели опитування серед молоді Сєвєродонецька, яка вона ставиться до НАТО. Опитування проводилося в п’яту річницю визволення міста від незаконних збройних формувань під час, коли українські військові, поліцейські та рятувальники демонстрували на площі Перемоги сучасні зразки техніки та обладнання.
Роман Назаренко