На українському ринку праці “закінчуються” чоловіки. Роботодавці говорять одразу про кілька проблем, пише Країна.
По-перше, йде масова мобілізація.
По-друге, багато компаній не можуть забронювати навіть ключових спеціалістів.
“Наші підприємства мають статус стратегічних, тобто можуть бронювати людей. Але поки що оформляється бронь, працівникам вручають повістки. І відстрочки чекають далеко не всі”, – каже голова концерну “Ярослав” Олександр Барсук.
По-третє, чоловіки через побоювання отримати повістку почали масово звільнятися.
Цей процес посилився після 18 травня, адже за новим законом про мобілізацію роботодавці зобов’язані повідомляти ТЦК про всіх військовозобов’язаних чоловіків і навіть у разі потреби “доставляти” їх до військкоматів.
У результаті багато традиційно чоловічі вакансії зараз просто нікому заповнювати. У компаніях намагаються знайти вихід із ситуації, і вже активно ставлять кадрові експерименти. Наприклад, намагаються брати на роботу більше жінок, у тому числі на такі “чоловічі” вакансії, як, наприклад, водії важкої вантажної чи спецтехніки. Деякі навіть самі беруться навчати прекрасну стать їзді на самоскидах і фурах.
Паралельно бізнес почав повертати на роботу пенсіонерів, залучає на роботу молодих хлопців, які не досягли призовного віку.
Але це не рятує. Тому, наприклад, на українських будівлях уже з’явилися мігранти із Середньої Азії, а транспортні компанії шукають водіїв із іноземними паспортами. Розповідаємо, як змінюється ринок праці в Україні.
За даними сайту rabota.юа, із дефіцитом кадром зараз стикається 75% компаній.
Особливо не вистачає фахівців-чоловіків. Як каже голова Асоціації міжнародних експедиторів та власник одеської транспортної компанії Віктор Берестенко, брак водіїв-міжнародників досяг 50%, тобто на кожну другу фуру вже нема кого саджати за кермо.
Власник компанії “Прайм” Дмитро Леушкін пов’язує цей факт із проблемами щодо бронювання співробітників, з якими масово стикаються транспортні компанії. За його словами, деякі фірми забронюють лише 5% водіїв.
Напередодні набрання чинності новим законом про мобілізацію водії-дальнобійники стали відмовлятися виходити на рейси, побоюючись, що їм вручатимуть повістки прямо на кордоні. Також кілька десятків водіїв фур блокували Одеську трасу, вимагаючи вирішити питання із бронюванням.
Берестенко каже, що ТЦК зараз можуть закрити будь-яку транспортну компанію – якщо вручать повістки десяти водіям, виконувати замовлення клієнтів фірма просто не зможе.
Майже півтора місяця з моменту набуття чинності новим законом про мобілізацію ситуація лише погіршилася. Водії масово кидають фури за кордоном і не повертаються в Україну, багато хто звільняється та шукає роботу без оформлення, нехай і на менші гроші. Через війну транспортні перевезення значно просіли. Наприклад, на пропускних пунктах на польському кордоні на 29 червня незвичайно порожньо. На пункті “Ягодин – Дорохуськ” у черзі було 99 машин, на “Краковець – Корчова” – 15, “Шегині – Медика” – 7. Нагадаємо: ще кілька місяців тому у чергах на польському кордоні стояли тисячі фур. На погіршення ситуації скаржаться не лише транспортники. Керівник деревообробного підприємства ВДСМ Ірина Мацепура каже, що чоловіки масово звільняються. “Не хочуть працювати з оформленням до штату, тому що в цьому випадку їх легко знайдуть військкоми”, – пояснила Мацепура.
Глава концерну “Ярослав” Олександр Барсук також підтверджує, що багато фахівців звільняються. Паралельно йде мобілізація. Тому нестача людей просто колосальна, – зазначив він. Барсук каже, що забронювати співробітників навіть підприємствам, які мають статус стратегічних, дуже складно.
“Щоб оформити броню, людина має піти до ТЦК і пройти медкомісію. Саме на цьому етапі багатьом вручають повістки. Тобто броні вони просто не чекають”, – зазначає Барсук. Звісно, є можливість забронювати людей без ризику вручення повісток. “Країна” вже писала про схеми отримання відстрочки від мобілізації.
Наприклад, про “золоту броню” за списками з ВП або за домовленістю з місцевою владою та військкомами.
Але оформити таку бронь можуть далеко не всі – потрібні зв’язки та гроші. Тому можливість бронювання співробітників вже стала конкурентною перевагою бізнесу. Такий “бонус” почали зазначати в описах вакансій на майданчиках з працевлаштування. І, як кажуть кадровики, бронь справді дозволяє залучити найкращих фахівців, навіть якщо при цьому пропонується зарплата нижча за ринкову.
Але ті підприємства, які не можуть вирішити питання із бронею, стикаються з величезним дефіцитом кадрів.
“Бракає водіїв, працівників складу, IT-фахівців, ткачів”, – перераховує Барсук. “Всі робочі спеціальності на сьогодні у дефіциті, починаючи від вантажників та закінчуючи слюсарями та верстатниками”, – додав голова Інституту професійних кваліфікацій при Конфедерації роботодавців України Родіон Колишко.