Директорка Інституту масової інформації Оксана Романюк назвала грубим порушенням етичних стандартів журналістів публікацію фото та персональних даних підозрюваного у вбивстві мовознавиці Ірини Фаріон. Про це вона сказала в ефірі Громадського радіо.
( Фото обкладинки: Директорка ІМІ Оксана Романюк. Фото – Сергій Стеценко / Радіо Свобода)
“Насправді ця ситуація дуже тривожна через кілька ключових моментів. Всі медіа зосередились на ідентифікації цього хлопця. Вони не просто показали його обличчя, назвали персональні дані, хоча станом на вчорашній вечір він не мав статусу підозрюваного, він усього лише був затриманим”, – пояснила Романюк.
Вона також зазначила, що журналісти не ставили питання про наявність алібі в підозрюваного чи про ґрунтовність доказів слідства.
“Просто всі почали його викривати. Деякі журналісти навіть знайшли його батька на фронті та запитали, що він відчуває. Інші журналісти знайшли його сусідів, однокласників і почали їх питати про те, як вони це оцінюють”, – додала вона.
За словами Романюк, це було величезне та грубе порушення етичних стандартів:
“Я не знаю, що вчора було з нашими колегами, але це було неправильно – вивалювати його персональні дані, його фото, оскільки вину не підтверджено і його права захищено цивільним кодексом”, – зауважила директорка ІМІ.
Вона підкреслила, що фото підозрюваного було поширене джерелами, дотичними до правоохоронних органів, а журналісти не бачили матеріалів справи.
“Цій людині 18 років, є родина, є мати, є батько, є друзі – їхнє право на приватність було порушено. Навіть якщо не говорити про презумпцію невинуватості, яка закріплена у Конституції, були порушені етичні стандарти”, – додала Романюк.
Вона також зазначила три основні компоненти цієї ситуації:
- Журналістські стандарти: “У журналістів є певна етика. Ми не показуємо в медіа якусь відірвану ногу у калюжі крові, як ви можете побачити у Telegram-каналах. Ми блюримо обличчя дітей, бо це повага журналістів до громадян”.
- Законність та приватність: “Публікація таких фото може сформувати упередженість у громадськості, а раптом хтось захоче піти помститись його родичам. Можливі наслідки цього рішення”.
- Суспільний інтерес: “Медіа, які розголосили цю інформацію, аргументували це тим, що є високий суспільний інтерес до цієї теми. Але насправді ця людина не є високопосадовцем чи політиком, і розголошення його імені нічого не міняє і цінності ніякої не несе”.
Водночас Оксана Романюк сподівається, що цю ситуацію обговорять у журналістській спільноті та зроблять відповідні висновки:
“Я б хотіла бачити дискусію всередині журналістської спільноти не лише через це розголошення, а й через те, що не можна було одразу шукати його батька, дзвонити йому і питати, що він думає”.
Директорка ІМІ наголосила на необхідності зосередження журналістів на пошуку відповідей на питання про дійсність злочину, наявність алібі та достовірність інформації: “Ми не можемо називати людину злочинцем до рішення суду. Якщо він виявиться невинним, то він може подати цивільний позов проти медіа про захист честі та репутації”.
Нагадаємо, 25 липня низка медіа поширили незаблюрене фото підозрюваного у вбивстві Ірини Фаріон з його персональними даними та телефонували його рідним.
Джерело ІМІ