Економічні причини продовження війни експерти BILD вважають найважливішими.
Військово-промисловий комплекс Росії за роки отримав гігантські інвестиції. Сотні тисяч росіян одержують високі зарплати на військовому виробництві. Це підтримує макроекономічну стабільність, заміняючи провал у інших секторах (про це можна прочитати тут ).
«Якщо вилучити з аналізу сектора, де домінує ВПК, економіка РФ фактично переходить у стан рецесії. Спад спостерігається у багатьох галузях, таких як виробництво продуктів харчування, вугілля, будівельних матеріалів, металопродукції чи машинобудування».
Саме така логіка зараз працює не тільки в Росії, а й у Німеччині та й загалом у світі, вважають експерти.
За даними Стокгольмського інституту SIPRI, світові військові витрати у 2024 році зросли на 9,4% і сягнули $2,7 трлн. Це — рекордний показник.
На першому місці — США, за ним йдуть Китай, Росія, Німеччина та Індія.
Країни Європи показують найстрімкіше зростання:
Військовий бюджет Росії зріс на 38% за рік до $149 млрд (для порівняння в України — $65 млрд), Німеччина має +28%, Польща- +31%, Швеція- +34%, Ізраїль +65% (найрізкіший стрибок з 1967 року).
Понад 100 країн світу у 2024 році збільшили свої військові витрати. Як підкреслює SIPRI, уряди дедалі більше коштів спрямовують на оборону — часто на шкоду соціальним та інфраструктурним статтям.
Деякі експерти вважають, що справа не так у військових загрозах, як у проблемах світової фінансової системи. Глобальна грошова маса, особливо у доларах, за останні 20 років різко збільшилася (особливо після 2008 та COVID-2020).
Фінансова система США працює за моделлю: друкуємо гроші → направляємо в сектори з високою ліквідністю та попитом → інфляція частково поглинається. Але традиційні сектори (інфраструктура, споживання, промисловість) неспроможні абсорбувати стільки капіталу з віддачею.
Військові витрати – це ідеальний «глушник»:
— гроші йдуть у виробництво,
— створюється попит на ресурси,
— при цьому продукція не обов’язково повертається на ринок ,
— економіка «нагрівається»,
— але інфляція розподіляється інакше.