Щодо 75% декларацій, перевірку яких Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) розпочало після звернень про можливе недостовірне декларування, інформація підтвердилась під час повної перевірки декларацій.
Завдяки заявам громадян та журналістів у деклараціях посадовців загалом було виявлено недостовірних відомостей на 382,1 млн гривень.
Так, за результатами перевірки 134 декларацій, які були розпочаті на підставі повідомлень про можливе недостовірне декларування, НАЗК у 100 деклараціях виявило ознаки правопорушень.
А саме:
- у 28 деклараціях виявлено ознаки кримінального правопорушення;
- у 72 деклараціях – ознаки адміністративного правопорушення.
«Звернення про можливе недостовірне декларування, які ми отримуємо, є однією з підстав для проведення повної перевірки декларації. Тому якщо ви впевнені, що той чи інший посадовець «забув» задекларувати майно або вказав неправдиві відомості у декларації – надсилайте звернення до НАЗК. Ми обов’язково його розглянемо, і якщо буде достатньо фактичних даних – проведемо повну перевірку декларації посадовця. Спільно з активними громадянами, журналістами ми можемо виявити більше порушень та забезпечити доброчесність публічної служби. Як бачимо з результатів перевірки декларацій, проведених на підставі звернень, це реально працює», – зазначив заступник Голови НАЗК Роман Сухоставець.
Які найбільш значні порушення виявили завдяки громадянам?
- 64,5 млн гривень недостовірних відомостей виявлено у декларації одного з податківців. Встановлено, що посадовець не вказав відомості про свій дохід у зв’язку з прощенням боргу в сумі 59 млн гривень та не задекларував кілька земельних ділянок.
- У декларації іншого працівника податкової служби НАЗК завдяки зверненню громадянина виявило ознаки необґрунтованості активів. Під час перевірки не встановлено законних джерел доходів для набуття посадовою особою будинку та земельної ділянки вартістю понад 2,3 млн гривень.
- У декларації колишнього начальника Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області НАЗК виявило ознаки незаконного збагачення. Різниця між набутими активами та законним доходом склала понад 37,5 млн гривень.
- 22 млн гривень – сума грошових активів депутата Обухівської районної ради, які він позичив іншій особі, про що не зазначив у декларації.
- Вартість більше 100 земельних ділянок на суму понад 16 млн гривень не зазначив депутат Дніпропетровської обласної ради.
Всього у 2021 році НАЗК взяло у перевірку 1249 декларацій, з яких перевірка 220 декларацій була розпочата на підставі повідомлень про можливе недостовірне декларування від громадян, журналістів та правоохоронців.
Як подати звернення до НАЗК?
Звернення можна надіслати за адресою: 01103, м.Київ, бульвар Дружби народів, 28 або на електронну пошту: [email protected].
Також можливо скористатися спеціальною формою для повідомлення про корупцію: https://nazk.gov.ua/uk/povidomyty-pro-koruptsiyu/.
У зверненні детально опишіть можливе порушення суб’єкта декларування, адже перевірка декларації може розпочатися лише за наявності фактичних даних.
Також для того, аби декларація потрапила у перевірку на підставі звернення, сума можливих недостовірних відомостей має становити не менше 100 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, який був на день подання декларації (227 тис. гривень для декларацій за 2020 рік, а для декларацій за 2021 рік, які будуть подані у наступному році – 248,1 тис. гривень).
Нагадаємо, що повний перелік осіб, декларації яких перевіряє НАЗК, та результати перевірки розміщені на нашому вебсайті у розділі «Моніторинг діяльності НАЗК».