Президент Тайваню Лай Лай Цінде заявив, що якщо Китай претендує на Тайвань через питання територіальної цілісності, то тоді КНР має також повернути собі землі на Далекому Сході, які РФ отримала в в 19-му столітті. Про це повідомляє Reuters у понеділок, 2 вересня.
«Китай хоче анексувати Тайвань не заради територіальної цілісності. Якщо заради територіальної цілісності, то чому б їй [КНР] не повернути російські землі, підписані за Айгунським договором. Айгунський договір, підписаний за часів династії Цін, ви можете просити Росію (повернути землю), але ви цього не робите», — заявив Лай Цінде, його слова передає Reuters.
Якщо претензії КНР до Тайваню пов’язані з територіальним питанням, то країна також має повернути землі, які віддала Росії за Айгунським договором у 1858 році. Про це заявив голова адміністрації Тайваню Лай Цінде.
«Китай хоче анексувати Тайвань не заради територіальної цілісності. Якщо заради територіальної цілісності, то чому б їй [КНР] не повернути російські землі, підписані за Айгунським договором. Айгунський договір, підписаний за часів династії Цін, ви можете просити Росію (повернути землю), але ви цього не робите», — заявив Лай Цінде, його слова передає Reuters.
Суперечка між КНР та Росією у Приамур’ї розпочалася у XIX столітті. Тоді Китайський уряд відмовився вважати Амурську область та Уссурійський край російськими володіннями. Території входили до складу Китайської імперії в минулому і країна наполягала на відновленні суверенітету над ними, пише URA. RU.
У 1689 року було укладено Нерчинський договір, яким Росія визнала права Китаю землі на правому березі Амура й у Примор’ї (Зовнішня Маньчжурія). У травні 1858 року було укладено Айгунський договір — договір між Російською імперією та маньчжурською Імперією Цін. Він встановив російсько-цинський кордон річкою Амуру.
Договір фактично переглядав підписаний раніше Нерчинський договір 1689 року. За Айгунським договором, лівий берег Амура від річки Аргуні до гирла визнавався власністю Росії. Але Уссурійський край від впадання Уссурі в Амур до моря залишався у спільному володінні. Плавання по Амуру, Сунгарі та Уссурі було дозволено лише російським та маньчжурським судам та заборонено всім іншим. У 1860 році договір був підтверджений і суттєво розширений Пекінським договором.
У першій чверті XX століття припинили існування Імперія Цін та Російська імперія, держави, які підписали попередні угоди. 20 вересня 1924 року СРСР та уряд трьох автономних східних провінцій Китайської Республіки уклали нову угоду про кордон. Тоді сторони погодилися провести розмежування кордону, але доти дотримуватись старих. Проблема спірних островів Тарабарів і Великий Уссурійський виникла в 1964 році, коли було розроблено новий проект угоди про кордон, проте документ не підписали.
14 жовтня 2004 року президент Росії Володимир Путін та голова КНР Ху Цзіньтао підписали доповнення до угоди про російсько-китайський державний кордон. 25 травня 2005 року угоду затвердила Рада Федерації. Розмежування російсько-китайського кордону відбулося 2005 року. Після проведення державного кордону центром річки Амур Китай отримав низку територій загальною площею 337 км². Йдеться про ділянку землі в районі острова Великої (верхів’я річки Аргунь у Читинській області) та двох ділянок у районі островів Тарабарів та Великий Уссурійський у районі злиття річок Амур та Уссурі.
Великий Уссурійський острів залишався спірною територією Росії та КНР протягом останніх 100 років. У 2008 році країни уклали договір і розділили острів навпіл.
2023 року китайський державний «Картографічний сервіс стандартних карт» випустив новий комплект географічних карт. У ньому частина території Росії позначена як така, що входить до складу Китаю. Йдеться про розташований на річці Амур Великий Уссурійський остров, який був раніше розділений.
Крім Великого Уссурійського «Картографічний сервіс стандартних карт» відніс до територій Китаю індійський штат Аруначал-Прадеш, а також район Аксайчин на кордоні. Індійське МЗС вже висловило протест.
2 вересня глава адміністрації Тайваню Лай Цінде запропонував владі Китаю забрати землі у Росії. Так, лідер майже ніким не визнаної держави відреагував на претензії КНР на свою історичну територію.
«Китай хоче анексувати Тайвань не заради територіальної цілісності. Якщо заради територіальної цілісності, то чому б їй [КНР] не повернути російські землі, підписані за Айгунським договором. Айгунський договір, підписаний за часів династії Цін», — заявив Цінде.
«Російська та китайська сторони дотримуються єдиної позиції щодо того, що прикордонне питання між нашими країнами остаточно вирішене, -заявила офіційний представник МЗС Росії Марія Захарова 31 серпня 2023 року.- Питання врегулювали у 2005 році».
«Додаткової угоди про російсько-китайський державний кордон на її східній частині, відповідно до якої острів Великий Уссурійський був поділений між сторонами. Делімітація та демаркація нашого спільного кордону завершена на всій його протяжності (майже 4300 км), у тому числі у 2008 році на острові Великий Уссурійський», сказала Захарова.