Десятого серпня в Одесі відбулось засідання Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради з питань захисту прав ВПО та інших осіб, де заслухали керівників Одеської, Херсонської та Миколаївської областей. Під час жвавої дискусії учасники обговорили різні актуальні питання з вирішення проблем і поліпшення життя вимушених переселенців.
Перед засіданням ТСК, депутати проінспектували умови проживання внутрішніх переселенців, у тому числі порушення прав ВПО, що проживають в одеському будинку по вул. Успенській, 4, де понад рік немає світла.
Під час засідання ТСК народний депутат Максим Ткаченко, Сергій Вельможний та інші підняли це гостре питання і домоглися від одеських обласних чиновників, що найближчим часом там має бути виконаний ремонт систем електропостачання, погашена заборгованість за спожиту електроенергію, відновлене електропостачання на об’єкті та він має бути переданий обласній комунальній установі для подальшого укладення договорів про проживання з мешканцями.
Міський голова Одеси Генадій Труханов пояснив, що будинок по вул. Успенській, 4 не є комунальною власністю. але він теж повинен за це відповідати, але і апелював до народних обранців стовно оперативного прийняття потрібних законів.
Народний депутат Віталій Воцехівський під час дебатів наголосив: “Завданням ТСК з питань захисту прав ВПО є не визнати хто винен, а що робити”.
ТСК прийняла рішення звернутися до Прем’єр-міністра України щодо таких питань:
– виконання урядового рішення про заборону зупинення надання житлово-комунальних послуг за несплату чи стягнення заборгованості за період їх надання під час окупації;
– підвищення ефективності надання соціальних послуг, збільшення фінансування послуг соціальної допомоги;
– реалізації заходів підтримки дітей, які отримали статус дитини війни, в т.ч. через психологічну допомогу;
– доступу до програми єВідновлення українців, у яких знищено чи пошкоджено будинки садибного типу дачних та садових кооперативів, які не внесені до адресної книги;
– поліпшення системи водозабезпечення на території Херсонської області, в т.ч. шляхом будівництва артезіанських свердловин, та належного її фінансування.
Проаналізувавши діяльність Одеської, Миколаївської та Херсонської обласних військових адміністрацій ТСК запропонувала цим ОВА:
– посилити роботу з формування фондів житла для тимчасового проживання ВПО, активізувати пошук об’єктів нерухомого майна та приведення їх до придатного для проживання стану із використанням механізмів державно-приватного партнерства та залучення допомоги гуманітарних організацій;
– у місячний термін провести комплексний моніторинг місць тимчасового проживання (МТП), інших об’єктів, в яких розміщені ВПО, та вжити заходів щодо покращення умов їх проживання, доступності медичних, соціальних, освітніх послуг та юридично-правової підтримки;
– впровадити кредитно-інвестиційні програми, що передбачають відшкодування з обласного бюджету та бюджетів територіальних громад відсотків по житловим кредитам для ВПО;
– здійснювати інформування громадян про МТП для ВПО, їх розташування, кількість вільних місць, технічний стан шляхом розміщення на сайті ОВА інтерактивної мапи з інформацією про такі МТП.
Державній аудиторській службі України запропонували провести державний фінансовий аудит бюджетів Херсонської області та міста Херсон за 2022, 2023 та перше півріччя 2024 року.
Також ТСК вирішила визначити правові засади діяльності, повноваження та обов’язки Рад ВПО в окремому розділі Закону України «Про забезпечення прав і свобод ВПО».
ТСК звернулась до очільника Уряду з пропозицією вжити заходів щодо посилення координації усіх Рад ВПО, утворених при як при обласних та районних державних військових адміністраціях, так і при територіальних громадах.
На першому етапі таку координацію може відігравати профільний віце-прем’єр-міністр, проте в подальшому роль та вплив самих ВПО повинні бути посилені та стати вирішальними.
Кожна військова адміністрація та орган місцевого самоврядування повинні враховувати у своїй діяльності рекомендації утворених при цих органах Рад ВПО, уникати примусу у формуванні їх складу, інформувати про діяльність, передбачати фінансове забезпечення та надавати таким Радам необхідне матеріально-технічне забезпечення, приміщення для проведення засідань, комп’ютерну техніку та протокольний супровід їх діяльності.
У робочому візиті взяли участь народні депутати, представники Офісу Омбудсмана, громадськості та міжнародних організацій, у тому числі NRC, Caritas, R2P, SSS та інші.