При переміщенні на нове місце проживання особа, яка мала статус ВПО до 24 лютого 2022 року, повинна протягом 10 днів змінити довідку про взяття на облік. При цьому, документи, які передбачені при взятті на облік вперше, подавати не потрібно.
Детальніше про це “Трибуну” розповіла юристка правозахисної організації “Донбас SOS” Наталя Юрлова.
Так, законодавством встановлено, що взяття на облік заявника у разі зміни фактичного місця проживання/перебування здійснюється без додаткового подання заяви про взяття на облік і документів. Також отримати довідку у разі зміни місця проживання можна буде через мобільний додаток “Дія”. Але зараз цей функціонал доопрацьовується. Тому, щоб змінити довідку, особа має звернутися до органів соцзахисту за новим місцем проживання.
“Але вже при зверненні до органів соцзахисту людина стикається з труднощами – великі черги. До нас на Гарячу лінію звертаються з такими проблемами, що реєстрація в чергу інколи можлива лише через місяць. Тобто замість передбачених законодавством 10 днів, людина не може змінити довідку протягом місяця, а то і більше. Тому дуже сподіваємось, що новий функціонал “Дії” значно зменшить черги”, – зазначила правозахисниця.
При зверненні для зміни довідки потрібно при собі мати документ, що посвідчує особу (наприклад, паспорт громадянина України) та довідку. Стара довідка вилучається, замість неї особа отримує нову, з зазначеним новим місцем фактичного проживання. Проте, треба звернути увагу на те, що адреса, з якої здійснюється переміщення, має залишатися первинна. Наприклад, якщо особа перемістилася з міста Донецьк до Харкова, після 24 лютого вимушена повторно переміститися з Харкова до Львова, то в новій довідці місце, з якого здійснюється переміщення, має зазначатися Донецьк (не Харків).
Юристка зазначила, що сума допомоги при переїзді на нове місце проживання встановлена на рівні 2000 грн – всім дорослим особам та 3000 грн – дітям (до 18 років) та особам з інвалідністю.
За словами пані Наталії, ще однією проблемою, з якою стискаються внутрішньо переміщені особи, що змінюють місце проживання, є переведення особової справи.
“Постановою КМУ 509 передбачено, що отримання уповноваженим органом документів/інформації (тобто особової справи) здійснюється без участі заявника, шляхом електронної інформаційної взаємодії. Але на практиці зовсім інша ситуація. До нас на Гарячу лінію кожного дня надходять звернення про проблеми з переведенням. Органи соцзахисту вимагають у особи самостійно шукати адресу уповноваженого органу, де знаходиться справа ВПО. Або ж писати заяви на запит про пересилку справи (така заява жодним нормативним актом не передбачена). Час очікування на переведення справи з попереднього місця проживання інколи сягає 2-3 місяці. І весь цей час особа не отримує грошову допомогу ні на себе, ні на інших членів сім’ї (наприклад, дітей), які перемістилися з нею. Інколи від особи вимагають поїхати на попереднє місце проживання та привезти свою особову справу. Це взагалі неправомірна вимога”, – розповіла правозахисниця.
Вона зазначила, що на одній з нарад, яку організовували в Мінреінтеграціі, розглядалося питання щодо переведення особової справи. Тоді представниця міністерства зазначила, що проблема має вирішитися після введення в роботу автоматизованої системи обміну, якою будуть користуватися органи соцзахисту. Станом на сьогодні це питання залишається невирішеним.
“Експерти та юристи нашої організації радять у такій ситуації (а саме з проблемами переведення виплат) залишати звернення на Урядову гарячу лінію за номером 15-45. Також звертатися письмово до органу соцзахисту за новим місцем проживання за роз’ясненнями затримки переведення виплат. Якщо потрібна допомога в написанні такого звернення – наші юристи можуть з цим допомогти та надати більш детальну консультацію”, – додала пані Наталя.