DW: Україна втратила 770 млн доларів на закупівлі зброї за кордоном

Україна втратила 770 млн на закупівлі зброї за кордоном, пише DW.

Через російське вторгнення Україна була змушена спішно закуповувати озброєння за кордоном. Щонайменше за 30 угодами Київ не отримав зброї через проблеми з постачальниками та корупцією.

Повномасштабне російське вторгнення змусило Україну спішно і у великій кількості закуповувати зброю та боєприпаси за кордоном. Але не всі укладені контракти вдалося виконати — вона не отримала зброю не менше ніж за 30 угодами з передоплатою через дії іноземних постачальників та можливі корупційні схеми в власних структурах, повідомила в п’ятницю, 16 травня, британська газета The Financial Times (FT) за результатами проведеного розслідування.

Як з’ясували журналісти, Україна за більш ніж три роки війни виплатила 770 млн доларів авансу закордонним торговцям за різні види озброєнь та боєприпасів, які не були поставленіпоставлені лише частково чи виявилися непридатними. Це є суттєвою частиною щорічного бюджету України на озброєння, що становить 6-8 млрд доларів, зазначає FT.

Корупційні схеми

Правоохоронні органи України перевіряють десятки контрактів із іноземними збройовими брокерами. У деяких випадках вже порушено кримінальні справи проти чиновників, які займалися закупівлями, але жодного з них звинувачень поки не пред’явлено.

Під кримінальне розслідування потрапили, зокрема, Тоомас Нахкур та Олександр Лієв, які керували Департаментом військово-технічної політики, розвитку озброєння та військової техніки Міноборони України. Вони, а також менеджери компанії «Львівський арсенал» та представник іноземної фірми підозрюються у спробі вкрасти майже 1,5 млрд. гривень (36,2 млн. доларів) з бюджетних коштів при придбанні в Хорватії 100 000 мінометних снарядів для ЗСУ. Передоплата у розмірі 12,5 млн доларів, ймовірно, була витрачена різними посередниками на дії, не пов’язані з поставками.

Нахкур і Лієв заперечують свою провину, заявляючи, що перебували під постійним тиском, оскільки треба було будь-що знайти зброю і боєприпаси в ситуації, коли їхній країні доводилося боротися за виживання.

Фото обкладинки з вільних джерел інтернет