Site icon ZARAZ.INFO

Екологічна група “Печеніги”: Рубіжне на порозі фекальної катастрофи?

 

Екологічна група “Печеніги”: Рубіжне на порозі фекальної катастрофи?

Харківці середнього віку добре пам’ятають Диканівську аварію – коли в спеку 1995 року злива залила насоси міських очисних, через що вони майже на місяць стали, а місто-мільйонник на цей час лишилося без води (http://dozor.kharkov.ua/1001446/1001449/1163539.html).

Зараз таке щастя може чекати і маленьке Рубіжне в Луганській області – тільки не через зливу, а застарілі інфраструктурі взаємовідносини.

Рубіжне виросло навколо заводу «Красітєль» – недивно, що цей хімічний гігант забезпечував і функціонування його інфраструктури. Так, електропостачання комунальних очисних споруд здійснювалося через два красітєлівських трансформатори. Господарсько-побутові стоки в усьому світі розкладаються певними бактеріями, тому електрика на таких очисних потрібна для підготовки відходів для їх «споживання» мікроорганізмами і створення умов для існування останніх.

За 20 років «Красітєль» практично розвалився – з декількох тисяч робітників лишилося хіба що пара десятків. Але трансформатори, від яких залежить існування 40-тисячного міста все одно належать йому! – тепер підприємству-банкроту…

Будь-яка техногенна система на випадок аварії планується із резервним варіантом. Саме тому і «очисних» трансформаторів на «Красітєлі» було два. В минулому році основний з них згорів, електропостачання очисних перекинули на резервний, а грошей (за чутками – 2,5 мільйонів), необхідних для ремонту згорілого приладу у підприємства-банкрута, звісно, не знайшлося…

Примітно, що оскільки ці установки є власністю приватного підприємства, місто, хоче – не хоче, просто не має права вкладатися в їх відновлення…

Рік очисні і, до речі, навколишні підприємства – які потрохи виростають на руїнах радянського гіганта, – працювали на резервному трансформаторі. І ось в суботу накрився і він – знеструмлені очисні зупинилися, а стоки декілька днів скидаються до резервних резервуарів.

Що далі? Скільки «Красітєль» ремонтуватиме свої-міські трансформатори? І, головне, нащо вони йому потрібні?

Коли переповняться резервні ємності, куди скидатимуться стоки 40-тисячного міста? – в Донець, до водозаборів населених пунктів, які від Рубіжного знаходяться нижче за течією?

І навіть, якщо встигнуть відремонтувати трансформатори до заповнення резервуарів – за декілька днів спеки вибаглива мікрофлора очисних, скоріше за все, загине, і до її відновлення, стоки скидатимуться без очистки… – в Донець і так далі.

І, головне – чому міськрада досі не взяла ці нещасні трансформатори на свій баланс?

На жаль, від Рубіжанська міська рада відповідей на жодне з цих запитань ми не змогли дізнатися: жодний з телефонів, дотичних до таких проблем – 0645362094 (секретар міськради), 0645362008 (черговий), 0645362056 (начальник відділу цивільного захисту) – не відповідає. Відповів черговий по комунальних питаннях – існування проблеми він підтвердив, але, як вона вирішується, був не в курсі.

 

P.S. За пів-дня ми-таки знайшли в Рубіжанській міськраді відповідальну особу, здатну прокоментувати цю ситуацію – заступника міського голови Віталія Стародубцева. Але коментувати він нічого не став: “Пишіть запит – відповімо”.

 

Екологічна група “Печеніги”

Exit mobile version