Українці мають право отримати гроші по малозабезпеченості. Як це можна зробити та хто може отримати розповідають спеціалісти «Юридичного порадника для переселенців».
Так, згідно з постановою Кабміну від 24.02.2003 № 250 (зі змінами) державна соціальна допомога «по малозабезпеченості» призначається і виплачується сім’ям, які постійно проживають на території України та з поважних або незалежних від них причин мають середньомісячний сукупний дохід менший від прожиткового мінімуму для сім’ї.
Звертаємо увагу, що дохід при цьому враховується за останні два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги. Так, у разі подання документів на виплату у проміжку з серпня по жовтень 2022 року до уваги братимуться доходи родини за січень-червень 2022 року (І та ІІ квартали).
Отже, щоб зрозуміти, чи є у вас право на допомогу «по малозабезпеченості», для початку необхідно підрахувати отримані вами доходи за відповідний період. Провести відповідні підрахунки можна і самостійно, керуючись затвердженою урядом методикою.
Разом із тим варто пам’ятати, що законодавством визначені також випадки, коли допомога малозабезпеченим сім’ям не призначається. Так, у виплатах може бути відмовлено, якщо:
- хто-небудь із складу родини протягом 12 місяців перед зверненням за наданням допомоги здійснив покупку або оплатив одноразово послуги на суму, яка на дату купівлі / оплати перевищує 50 тис. гривень;
- у власності сім’ї є друга квартира (будинок), крім житла:
- розташованого на тимчасово окупованій територій або лінії зіткнення;
- непридатного для проживання, що підтверджено актом обстеження;
- отриманого дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, особою з їх числа за рахунок державного чи місцевого бюджету;
- у гуртожитках.
За наявності другої квартири/будинку на допомогу можуть розраховувати багатодітні малозабезпечені родини за умови, що загальна площа такого житла не перевищує 13,65 кв. метра на одного члена сім’ї та додатково 35,22 кв. метра на сім’ю;
- у власності сім’ї є більше ніж один автомобіль, транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації, з дати випуску якого минуло менше ніж 15 років. При цьому не враховуються:
- мопеди та причепи;
- транспортні засоби, отримані безоплатно чи придбані на пільгових умовах через органи соціального захисту населення;
- транспортні засоби, придбані батьками — вихователями дитячих будинків сімейного типу;
- працездатні члени такої родини, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною або дуальною формою здобуття освіти, не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи.
Щоправда, допомогу все ж може бути призначено, якщо такі особи, зокрема, доглядали за дітьми до досягнення ними 3-річного віку або за особою з інвалідністю ІІ групи внаслідок психічного розладу, або за дитиною з інвалідністю віком до 18 років тощо.