Лубинець очікує, коли ВР викличе його на доповідь з приводу зловживань ТЦК, перелік яких він підготував для депутатів

Омбудсмен Дмитро Лубинець очікує, коли ВР викличе його на доповідь з приводу зловживань ТЦК, перелік яких він підготував для ВР.

Лубинець опублікував перелік основних зловживань ТЦК в Україні, перед цим заявивши, що ТЦК стали частіше порушувати права людини під час мобілізації у 2025 році. Особливо багато звернень, мовляв,  він отримує з Харківської області – отримано понад 40 звернень за 2,5 місяці (недопуск адвокатів, застосування сили, зброї та інших спецзасобів, неприйняття документів, збивання велосипедистів).

Цей звіт омбудсмен готовий зачитати у Раді. Однак поки що його до парламенту  не запрошували.

«Такі дії неприпустимі та потребують реагування», — заявив омбудсмен, який має стояти на боці закону.

Перелік основних зловживань ТЦК :

1. Фізичне насильство та рідкісні випадки побиття громадян. Наявні ситуації, коли групи людей силоміць затримують на вулицях, у торгових центрах, біля метро, ​​застосовуючи грубу фізичну силу.

2. Побиття людей на дорогах. Надходять повідомлення про випадки, коли співробітники ТЦК навмисне призводять до ДТП, щоб примусово зупинити велосипедистів чи мотоциклістів.

3. Позбавлення права на правовий захист. Співробітники ТЦК не допускають адвокатів до затриманих, перешкоджаючи їм користуватися своїми законними правами.

4. Приховування інформації про затриманих громадян. Родичі та правозахисники не можуть отримати інформацію про місцезнаходження затриманих, що є прямим порушенням прав людини.

5. Недопущення представників Уповноваженого ВРУ з прав людини. Через недопуск вони не можуть здійснювати контроль за дотриманням прав затриманих, що перешкоджає ефективному захисту громадян.

6. Примусове підписання документів. Є численні свідчення, що люди змушують підписувати повістки чи інші документи без роз’яснення їхнього змісту та правових наслідків.

7. Затримання без належних підстав. Відомі випадки, коли мобілізаційні заходи застосовувалися до осіб, які мають законні підстави для відстрочення або взагалі не підлягають мобілізації (студенти, люди з інвалідністю, які доглядають тяжкохворих родичів тощо).

Джерело