Site icon ZARAZ.INFO

Ми тільки відкрили двері

Ми тільки відкрили двері

В Луганській області лівий берег Сіверського Донця – це рівнина місцевість частіше з піщаним ґрунтом. По дорозі з Лисичанська на Сєвєродонецьк через Пролетарській міст за селищем Синецький з лівої сторони від дороги в 2017 році члени громадської організації «Лисичанська спілка ветеранів АТО «ТРИЗУБ» отримали земельні ділянки по два гектари і не знали, що робити з таким надбанням. Дехто відмовився від них, бо не захотів доробляти документи. Дехто отримав і одразу продав ділянку. А дехто просто забув про свою таку нову власність, яка дає не тільки право (мати, використовувати і розпоряджатися), але і обов’язок (утримувати).

«Але легко забути не вийшло, ділянки нагадували про себе, коли хтось з нас їхав з Лисичанська в Сєвєродонецьк. Вони зліва дороги. А справа поле, на якому вже давно успішно працюють корейці. А на нашому – чагарник та дерева, які з кожним роком все більше і вище. Ми раптом зрозуміли, що так далі не можна», розповідає керівник громадської організації «Лисичанська спілка ветеранів АТО «ТРИЗУБ» Володимир Іваніцький.

Далі серед власників землі був час роздумів і пошуку варіантів, що робити з власністю. Варіант продажу не підходив з ідейних міркувань: бажання господарювати на власній землі було і є домінуючим. Збирались за круглим столом не раз і в різних локаціях. Міркували: з чого почати? Завдяки впливу сусіда за місцем проживання ветерани вирішили написати заявку на отримання гранту, який доручили написати доброму менеджеру. І виграли його. Грант маленькій, але вже можна рухатися. Побратими з успішного ягідного кооперативу «Оріль Еко» з Дніпровщини порадили перші кроки.

Фото / За круглим столом пройшли обговорення як краще використовувати земельну ділянку

«Отже, розмітили ділянки. Сім ділянок по 2 га, разом 14. Далі почали спілкування з аграрною лабораторією FITOLAB. Потрібно було з’ясувати якість ґрунту, а ще й глибину поверхневих вод, які можуть нашкодити кореневій системі, адже ділянки розташовані в заплаві. Замовили повний хімічний та гранулометричний аналіз ґрунту на ділянках і отримали його. Потім почали обговорення з приводу культури, яка має бути на наших ділянках. FITOLAB жваво брав участь в цих обговореннях. Вирішили – полуниця. Потім було онлайн-навчання в Zoom від керівника «Оріль Еко» Андрія Оселедця і від фахівця FITOLAB. Андрій розповів, які підводні камені на нас чекають, бо сам пройшов через це», – продовжив розповідь Володимир Іваніцький.

Фото / Йде розмітка ділянок

Господарі землі вирішили зупинитись на вирощуванні полуниці, тому що це більш оптимальна культура для наявного піщаного і змішаного ґрунту. Врожай за сезон може бути від 15 до 20 тон і більше з гектару і прибутковістю близько 280 тисяч гривень. Це об’єми, які вирощують в ягідному кооперативі «Оріль Еко» з Дніпровщини. Ще слід звернути увагу, що один гектар полуниці дає сезонну роботу 20-40 працівникам, що важливо в регіоні, де існують проблеми з працевлаштуванням. У проєкту є складнощі на перспективу з ринком збуту, які треба враховувати вже на старті проєкту.

Фото / Володимир Іваницький (в центрі) в лабораторії FITOLAB

«А зараз починаємо облаштовувати ділянки. За допомогою енергетичного кооперативу «Вогник» почали поступово знищувати чагарник і дерева, які з кожним роком все більше окуповують нашу землю. Дійсно – це початок нашого проєкту. Ми тільки відкрили двері, ступили на поріг, але вже бачимо, куди йти, бачимо, що далі. Лабораторія FITOLAB доопрацьовує технічні карти для наших ділянок, які ми зможемо використовувати для вирощування в подальшому. Починати важко, дуже важко, але ми не опускаємо руки», – підсумував Іваніцький.

Фото / Йде робота по благоустрію земельної ділянки

Для довідки:

Проєкт впроваджується за програмою малих грантів, яка адмініструється ІСАР Єднання в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки уряду Королівства Нідерландів.

Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

Програму підтримують тринадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Великої Британії, Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.

Exit mobile version