На розгляд місцевих рад Українська і Селидове внесено проект Положення про публічне звітування використання бюджетних коштів
В місті Українськ Донецької області, впроваджувався проект «Бюджетний сканер», цілью якого було об’єднати зусилля депутатів, посадових осіб місцевого самоврядування, громадських активістів та зацікавлених мешканців у розвитку фінансової грамотності населення, в залученні громадян до прийняття рішень, у тому числі тих, що стосуються планування та використання бюджетних коштів.
Акція «Бюджетний пиріг» проводилась в рамках проекту «Бюджетний сканер або запровадження стандартної процедури обов’язкового публічного звітування розпорядників бюджетних коштів» реалізовується ГО «Інститут суспільно-економічних досліджень» в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!»‚ що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється PACT в Україні.
Команда місцевих громадських активістів, після 6-ти місячного аналізу бюджету Української міської ради та бюджету Селидівської міською ради, зробила інфографіку доходів та витрат міських бюджетів.
Під час одної з акцій мешканці міста мали змогу поласуватися пирогом, який символічно відображав розподіл доходів бюджету, отримати корисну інформацію про бюджет міста з листівок, що роздавалися волонтерами та взяти участь у опитуванні стосовно доступності і прозорості інформації про бюджетні процеси. Також в опитуванні містяни мали змогу залишити власні побажання щодо перерозподілу основних напрямків використання бюджету.
Після проведення акції мешканців міста було запрошено на експертне обговорення бюджету Українська та Селидове в форматі Smart-Talk, яке пройшло 31 травня у міській бібліотеці м. Українська.
Підчас проведення обговорення запрошеним була роздана анкета з 7-ма ознаками ефективності публічного звітування по використанню бюджетних коштів. Де вони відповідали на запитання і підраховували бали. Підрахувавши бали вони були менш 8 – це говорить про те що місто Українськ потребує більш публічності. Люди під час обговорення задавали питання, як вони можуть прийнять участь у розподілу бюджетних коштів.
Яким чином можна зробити звітування влади про бюджет міст?
Мешканцям міста було надано на ознайомлення положення про запровадження порядку публічного звітування про результати використання бюджетних коштів у м. Українськ та м. Селидове. Також проекти рішень були зареєстровані в канцелярія міських рад.
Міський голова Українська у відповіді відмовив, посилаючись на те, що це положення не передбачено законодавством, але дивно подання проеекту рішення було на Українську міську раду, як на колегіальний орган влади і відповідь повинна була надана радою в формі рішення. Але депутатська профільна комісія рекомендувала винести це питання на чергове пленарне засідання. Чекаємо!
Зробивши великий аналіз бюджетів, зрозуміло, що посадові особи місцевого самоврядування не дуже хочуть бути прозорими у своїй службовій діяльності, не дуже хочуть підпускати людей до формування бюджетів. Бо таке враження що не органи міського самоврядування створені для людей, а люди для органів місцевого самоврядування.
Я хочу змін, я хочу розвитку міст, а Ви?
Вікторія Вольська
Проект «Бюджетний сканер» реалізується в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст заходу є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів і не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID ) або уряду США.