Невипадковий новий керівник «ЦСП» Самвел Арутюнян: посада за домовленістю та перші корупційні скандали

У січні поточного року з посади Першого заступника Голови Державного агентства України з управління зоною відчуження було звільнено Андрія Тимчука. Однак перед своїм звільненням посадовець ухвалив кілька організаційно-розпорядчих рішень, які важко назвати випадковими.

Про спадок Тимчука та на кого він сьогодні працює – у матеріалі.

Так, одним із останніх рішень Тимчука перед звільненням було призначення на посаду керівника держпідприємства «Центральне сервісне підприємство з експлуатації, відновлення та безпеки» (ЦСП) Самвела Арутюняна. І контракт з останнім було підписано аж на 5 років. Так би мовити, реалізовано «дембельський акорд», або, ймовірно, ідеться про виконання певних домовленостей. Так чи інакше, але призначати керівників державних підприємств, які відносяться до сфери управління ДАЗВ, – це виключне право тільки Голови агентства, відповідно до нормативно-правових документів, що регламентують діяльність агентства. А не Першого заступника.

Зокрема, відповідно до підпункту 12-1 пункту 10 Положення про ДАЗВ (постанова КМУ №564 від 22.10.14) виключно Голова ДАЗВ утворює, ліквідовує, реорганізовує підприємства, установи, організації, затверджує їх положення (статути), в зазначеному порядку призначає на посаду та звільняє з посади їхніх керівників, здійснює в межах своїх повноважень інші функції з управління об’єктами державної власності, що належать до сфери управління ДАЗВ (Пункт 10 доповнено підпунктом 12-1 згідно з Постановою КМ № 1060 від 27.09.2022).

Не чужі люди

Розглянемо призначення детальніше. Самвела Арутюняна та Андрія Тимчука, по-перше, пов’язує «землячество», а, по-друге,  вони як вбачається з наказу Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» від 30.04.2023 № 764 СТ, разом навчаються на денній (очній) формі навчання для здобуття вищої освіти за ступенем «доктор філософії» за спеціальністю 072 «Фінанси, банківська справа та страхування». Тут одразу, до словам, постає запитання про те, як ці двоє вже третій рік поспіль поєднують денну форму навчання та державні посади, а зокрема, необхідність перебування й на парах і на робочому місці одночасно.

Не можна виключити, що Арутюняну вже давно пообіцяли крісло голови «ЦСП», бо ще у червні 2024 року ним було подано декларацію про доходи як кандидата на цю посаду. Можна припустити, що за відсутності очільника ДАЗВ, Ткачук певний час вагався чи перевищувати свої повноваження і чи підписувати контракт з новим головою «ЦСП». Та коли вже дізнався про майбутнє власне звільнення – таки виконав «обіцянку».

Бізнес Арутюняна та приховування статків

Арутюнян до призначення у «ЦСП» володів декількома ТОВ, був їхнім засновником, директором, та на цей час (відповідно до відкритих реєстрів Мінюсту) залишився кінцевим бенефіціарним власником юридичних осіб із прямим вирішальним впливом, що прямо забороняє антикорупційне законодавство.

За даними Розділу 8 «Корпоративні права декларації Арутюняна С.С. від 19.06.2024 як кандидата на посаду Директора ДСП «ЦСП» за 2023 рік, розмішеної на сайті НАЗК   він вказує себе декларанта засновником трьох юридичних осіб, по яким у декларації зазначено про передачу корпоративних прав. 

Відповідно до даних електронному порталу «opendatabot.ua» в ТОВ «Іст Агро Трейд» зміна керівника з Арутюняна С.С. на Колесніка О.В. відбулась тільки з 10.08.2024.

Згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців і громадських формувань (далі – Єдиний реєстр), Арутюнян С.С. перебуває у складі органу управління ТОВ «Південбудсервіс», а також у складі засновника та кінцевого беніфіціара з часткою 50% ТОВ «Юридична компанія «Гермес Консалтинг Груп» та у складі засновника та кінцевого беніфіціара з часткою 100% ТОВ «Іст Агро Трейд», що свідчить про внесення ним у декларацію недостовірних даних про передачу корпоративних прав ТОВ «Юридична компанія «Гермес Консалтинг Груп» і ТОВ «Ііст Агро Трейд». 

Інформація щодо відсутності передачі корпоративних прав  ТОВ «Юридична компанія «Гермес Консалтинг Груп» і ТОВ «Ііст Агро Трейд» підтверджується і даними на електронному порталі.

У розділі 11 «Доходи, у тому числі подарунки» Арутюнян С.С. вказує дохід за 2023 рік у вигляді заробітної плати, отриманої за основним місцем роботи ТОВ «Південбудсервіс» (код ЄДРПОУ 39550084) в сумі 56 869 грн. Інших доходів,  отриманих за основним місцем роботи, Арутюнян С.С. не відображає. При цьому з відкритих джерел встановлено, що в період із 16.08.2021 по 15.08.2023 він обіймав посаду Начальника відділу державного контролю за безпекою на транспорті у Харківській області Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, та, ймовірно, одночасно отримував дохід у ТОВ «Південбудсервіс», який відобразив у декларації від 19.06.2024, через що його дії можуть носити неправомірний характер, що виявились у неправдивих відомостях, відображених в декларації.

Таким чином, на момент подання декларації про доходи (як кандидата на посаду директора ДСП «ЦСП») Арутюняном надано недостовірні дані, за які, цілком логічно, має настати відповідальність. 

Закупівні Арутюняна

Окрім того, в період нетривалого часу керівництва ДСП «ЦСП» Арутюнян встиг грубо порушити бюджетне законодавство, а саме:

Аналізом відкритих даних у сфері закупівель товарів і послуг (електронної платформи ZAKUPIVLI.PRO ) встановлено можливе порушення бюджетного законодавства та вчинення кримінального правопорушення з боку керівника Державного спеціалізованого підприємства «Центральне сервісне підприємство з експлуатації, відновлення та безпеки» ЄДРПОУ 44885549, юридична адреса: 07201, Україна, Вишгородський р-н, Київська обл., селище міського типу Іванків, вулиця Проскури Івана, будинок, 47 та посадових осіб ТОВ «Укрхіманаліз» (03028, м.Київ, пр-т.Науки, буд.41, оф.328 код ЄРДПОУ 39098305).

Так, перевіркою закупівлі «Послуги з атестації 37 робочих місць (код за ДК021-2015: 71310000-4 — Консультаційні послуги у галузях інженерії та будівництва). Номенклатурна позиція за кодом CPV за ДК 021:2015: 71317200-5 Послуги у сфері охорони праці та техніки безпеки» (ідентифікатор PROZORRO UA-2024-12-03-017738-a) визначено переможцем торгів ТОВ «Укрхіманаліз» із пропозицією у 80000грн.

03 грудня 2024 року ДСП «ЦСП» в особі Директора Арутюняна С.С. з однієї сторони та ТОВ «Укрхіманаліз» в особі Генерального директора Кунгурової О.В. з другої сторони підписано договір про надання послуг з атестації робочих місць за умовами праці №12-24-414 від 03.12.2024.

В умовах договору є термін дії договору: до 31.12.2024; Джерело фінансування: Державний бюджет та закінчення надання послуг: дата отримання Замовником документів та підписання Акту. Місце проведення досліджень: ДСП «ЦСП» Київська область, Вишгородський район, м.Чорнобиль

Цього ж дня, тобто 03 грудня 2024 року Директором ДСП «ЦСП» Арутюняном С.С. і Генеральним директором ТОВ «Укрхіманаліз» Кунгуровою О.В. підписано та скріплено печаткою підприємств Акт №1 наданих послуг, відповідно до якого Виконавцем надані наступні послуги: проведені гігієнічні дослідження та виконана підготовка необхідних документів (протоколів досліджень, перший розділ Карт умов праці, фотографії робочого дня, розрахунки доплат, розрахунки днів відпустки) для 37 робочих місць. Послуги надано в повному обсязі. Сторони претензій одна до одної не мають.

Атестація робочих місць за умовами праці – комплексна оцінка всіх факторів виробничого середовища та трудового процесу, супутніх соціально-економічних факторів, що впливають на здоров’я і працездатність працівників у процесі трудової діяльності та проводиться згідно з Порядком та методичними рекомендаціями щодо проведення атестації робочих місць за умовами праці, що затверджуються Мінсоцполітики і МОЗ.

Атестація робочих місць передбачає серед іншого й санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідальність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією;

Гігієнічні дослідження факторів виробничого середовища та трудового процесу проводяться лабораторіями, атестованими Держпраці і МОЗ в порядку, визначеному Мінсоцполітики разом із МОЗ.

Таким чином, можна зробити висновок, що проведення санітарно-гігієнічного дослідження факторів виробничого середовища 37 робочих місць, розташованих в м.Чорнобиль — процес, який потребує певного тривалого часу на його виконання, а саме:

— Виїзд до робочого місця в м.Чорнобиль фахівців лабораторії для відібрання відповідних даних для аналізу;

— Процес відібрання безпосередньо на робочих місцях необхідних для проведення дослідження та аналізу матеріалів, зразків, вимірювань тощо;

— Проведення дослідження та аналіз зібраних матеріалів, зразків, вимірювань тощо;

— Підготовка результатів та відповідних документів щодо проведених досліджень; 

— Інше.

При цьому, обставини одночасного підписання Договору та акту виконаних робіт вказують на те, що Директором Державного спеціалізованого підприємства «Центральне сервісне підприємство з експлуатації, відновлення та безпеки» Арутюняном С.С. за попередньою домовленістю із Генеральним директором ТОВ «Укрхіманаліз» вчинено розтрату бюджетних коштів та підписано фіктивні документи, тобто ч.3 ст.191 КК України, ч.1 ст.366 КК України та ст.364 КК України.

За вказаним фактом, як зазначають джерела редакції, вже повідомлено відповідний правоохоронний орган, який повинен надати правову оцінку діям Арутюняна Самвела.

«Магазин Арутюняна»

Додаткового вивчення потребує функціонування та діяльність магазину і так званої «Дільниці збуту та роздрібної торгівлі продовольчими та непродовольчими товарами», в частині самостійного використання, або передачі майна в оренду.

Під сумнівом рентабельність вказаного закладу, що може впливати на діяльність підприємства в частині доходів та витрат від утримання майна, нарахування заробітних плат, розрахунків за товари та послуги, компенсація за використання ресурсів електро-, тепло-, тощо.

Так, тільки місячний фонд заробітної плати працівників Дільниці з урахуванням доплат і надбавок (без премії) становить більш ніж 100 тисяч гривен.

При цьому товари власного виробництва відсутні, а поставляються виробниками, або посередниками в малих обсягах до місця торгівлі, в зв’язку з чим більш за всього діяльність є нерентабельною та створена для задоволення своїх потреб.

Вірогідно, що це непоодинокі факти нехтування вимогами діючого законодавства  з боку керівника державного підприємства.

Аудит для Арутюняна

Після призначення Арутюняна керівником ДСП «ЦСП», в Агентстві було створено аудиторську робочу комісію, яка протягом двох місяців проводила перевірку ось таких «незрозумілих» призначень. Під час перевірки було виявлено порушення, а акт перевірки передано керівництву для ухвалення відповідних кадрових рішень. Але жодного з них не ухвалено й досі.

Очевидно, що перевірка діяльності ДСП «ЦСП» профільним міністерством (щонайменше) – не за горами.

Автор: Вікторія Вірник

Джерело