Закінчився перший етап електронного декларування. Правда на цьому етапі свої декларації обов’язково мали подати лише державні чиновники найвищого рівня та мери міст обласного значення на місцевому рівні. На Луганщині таких міст наразі лише три: Сєвєродонецьк, Лисичанськ та Рубіжне, тому саме декларації очільників цих міст і вирішили пошукати «Сильні громади» на сайті НАЗК.
Електронна система декларування доходів осіб, уповноважених на виконання функцій держави чи місцевого самоврядування запущена в Україні з 1 вересня.
Незважаючи на труднощі, що супроводжували запуск системи і постійні спроби блокувати її роботу депутатами через законопроекти, що пропонують істотно змінити ЗУ “Про Запобігання Корупції” на користь потенційного корупціонера, сьогодні система діє. А це означає, що згідно ст.50 ЗУ «Про Запобігання Корупції» протягом 60 днів з моменту запуску (до 31 жовтня) декларації зобов’язані подати особи, що займають відповідальне або особливо відповідальне становище. До таких належать: Президент України, члени Кабміну, судді, прокурори і слідчі, керівники, заступники керівників державних органів, юрисдикція яких поширюється на всю територію України, їх апаратів і самостійних структурних підрозділів (в містах обласного значення), керівники, заступники керівників державних органів , міські голови міст обласного значення.
Для інших чиновників (міських голів міст районного значення, сільських голів, їх заступників та секретарів ради, керівників структурних підрозділів місцевих органів влади, депутатів місцевих рад та посадових осіб, прирівняних до них) використання електронної системи декларування доходів стане обов’язковим тільки з 1 січня 2017 року .
Відзначимо, що за відмову оприлюднювати інформацію про доходи тепер передбачається кримінальна відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк до 2 років або майже 350 тисяч гривень штрафу.
Мери усіх трьох міст виконали норму закону, їх електронні декларації є в системі. Тому маємо можливість детально проаналізувати що ж саме вони задекларували у 2015 році.
Міський голова Сєвєродонецька Валентин Казаков задекларував дві квартири у Сєвєродонецьку на 48 та 167 квадратних метри, квартиру у Харкові на 54 квадрати, та у Києві на 101 квадратний метр, що знаходиться у спільній власності з його сином, 2 гаражі – один у Сєвєродонецьку та один у Києві.
Також у власності Казакова знаходяться автомобілі Opel Vectra 2001 року випуску за 90 тисяч гривень, Toyota Land Cruser prado 2005 року випуску за 250 тисяч гривень та катер Бриг F450L 2005 року випуску, вартістю близько 140 тисяч гривень.
У своїй декларації очільник Сєвєродонецька вказав нематеріальні активи: 17 корисних моделей та 5 об’єктів авторського права.
Доходи Казакова складаються зі 194 тисяч гривень зарплати на посаді мера, 13,5 тисяч гривень – зарплати за сумісництвом (викладацька діяльність), майже 18 тисяч гривень пенсії та 13,6 тисяч гривен відсотків за депозитами.
На депозитах у банках у очільника Сєвєродонецька знаходяться більш ніж 106 тисяч гривень, а от готівки Казаков у декларації не вказав.
Міський голова Лисичанська Сергій Шилін задекларував квартиру у Лисичанську на 48 квадратних метри, що знаходиться у спільній сімейній власності та квартиру на 77 квадратних метри, що знаходиться у власності дружини.
Також у власності Шиліна знаходиться автомобіль Хюндай Санта-Фе 2009 року випуску, вартістю близько 350 тисяч гривень.
Доходи Шиліна складаються зі 25 тисяч гривень зарплати на посаді мера, та 199 тисяч гривень – зарплати на попередньому місці роботи, 54 тисячі гривень пенсії. Зарплата дружини склала 24,5 тисячі гривень.
Ні коштів на депозитах, ні готівки очільник Лисичанська у своїй декларації не вказав.
Міський голова Рубіжного Сергій Хортів задекларував квартиру у Рубіжному на 59 квадратних метри у спільній сімейній власності, квартиру на 131 квадратний метр у власності дружини та сина та земельну ділянку на 1000 квадратних метри у Рубіжному вартістю 55,5 тисяч гривень, що знаходиться у спільній сімейній власності.
Також у власності Хортіва знаходиться автомобіль ВАЗ 210994-20 2009 року випуску, хоча рубіжани постійно бачать його на іншому авто – Mitsubishi Outlander 2011 року випуску з ринковою вартістю близько 460 тисяч гривень.
У своїй декларації міський голова Рубіжного вказав що лише має право керування цим авто, яке набув у вересні 2011 року. Власницею ж авто є Рубан Ірина Іванівна, яка у декларації не вказана членом родини.
Доходи Хортіва складаються зі 4,2 тисяч гривень зарплати на посаді мера, та 73 тисяч гривень – зарплати на попередньому місці роботи. Зарплата дружини склала 48 тисяч гривень.
Ні коштів на депозитах, ні готівки міський голова Рубіжного у своїй декларації також не вказав.
Таким чином, найбагатшим міським головою на Луганщині став Валентин Казаков – той самий мер міста Сєвєродонецьк, якого депутати міської ради нещодавно вдруге звільнили з посади, та якому прокуратура оголосила підозру у зловживанні службовим становищем та підробленні офіційного документу, що призвели до заподіяння місцевому бюджету понад 250 тисяч гривень збитків.
Координатор руху “Сильні громади” у Рубіжному,
Голова ГО ЛОО “Солідарність”
Євген Ільченко