Останні зміни для чоловіків за кордоном: що говорить закон та яка ситуація на практиці 

23 квітня Кабінет міністрів прийняв Постанову №443, яка вносить зміни в порядок оформлення документів чоловіками за кордоном.

ТРИБУН разом із юристкою ГО “Донбас SOS” Тайєю Аврам розібралися в ситуації та відповіли на актуальні питання.

Що говорить Постанова КМУ №443?

Кабінет Міністрів України прийняв постанову  №443, яка доповнює новими положеннями Порядок реалізації експериментального проєкту щодо оформлення паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон громадянам України, які перебувають за межами України, оформлення, обміну іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають в Україні, посвідки на постійне проживання під час їх перебування за межами України (далі – Порядок).

Постанова вже набрала чинності.

“Згаданий Порядок прийняли ще на початку червня 2022 року. Так влада хотіла допомогти, спростити шляхи отримання українського паспорта громадянами України, які перебувають за кордоном. Порядком  передбачався експериментальний проєкт, згідно з яким, якщо особа перебуває за кордоном, їй не обовʼязково звертатися в консульство, щоб оформити собі закордонний паспорт, а можна звернутися у закордонний підрозділ ДП «Документ»

Послуга ця, як бачимо, популярна, проста, і не обов’язково було записуватися завчасно в електронну чергу, щоб її отримати. У 13 містах інших країн (Польща, Словаччина, Німеччина, Туреччина, Іспанія, Чехія, Італія) є такі центри”, – пояснила правозахисниця.

Вона наголошує, що ДП “Документ” підпорядковується ДМС, та жодним чином не МЗС. 

Увесь цей експериментальний проєкт – це, за словами Тайї Аврам, суто про оформлення та видачу документів у ДП “Документ”. Цей Порядок не регулює роботу закордонних дипломатичних установ – не вказує і не визначає, яким чином консульство має провадити свою діяльність.

Інакше кажучи, Постанова №443 не регулює надання консульських послуг. 

Що ж фактично говорить Постанова? 

Якщо раніше чоловік віком від 18 до 60 років міг оформити паспорт в ДП “Документ” за кордоном, то тепер необхідно буде повертатися на територію України. 

Пересилати документи за кордон не будуть. 

Але є винятки чоловіків, кому все ж відправлятимуть паспорти за кордон:

  • Особи з інвалідністю;
  • Мають дружину, яка має інвалідність;
  • Мають та здійснюють догляд за одним зі своїх батьків чи батьків дружини з числа осіб з інвалідністю І чи ІІ групи;
  • Особи, які здійснюють постійний догляд за особами з інвалідністю І чи ІІ групи;
  • Є батьком, опікуном, піклувальником, батьком-вихователем, який виховує дитину з інвалідністю віком до 18 років;
  • Є батьком, на утриманні якого перебуває повнолітня дитина, яка має інвалідність І чи ІІ групи;
  • Особи, які потребують постійного догляду;
  • Опікуни осіб з інвалідністю, які визнані судом недієздатними;
  • Супроводжують дітей, хворих на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитини, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги.

“Якщо дуже узагальнити: оформити та отримати паспорт за кордоном у ДП «Документ» зможуть чоловіки, які мають право на перетин державного кордону під час воєнного стану. Чоловіки, які не підпадають під ці категорії, не зможуть отримати паспортні документи в ДП. Це може стосуватися чоловіків, які виїхали задовго до повномасштабного вторгнення, наприклад, для здобуття освіти або на роботу”, – пояснила юристка.

Які можуть бути наслідки?

Хоча Постанова №443 говорить про документи, оформлені в ДП “Документ”, а паспорт для виїзду за кордон можна оформлювати і в консульстві, ситуація зовсім не однозначна.

“Ми бачимо, що закордонні дипломатичні установи України, призупинили надання консульських послуг чоловікам, аргументуючи це тим, що треба підготуватися до імплементації Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку». А цьому всьому ще передує низка новин про зміни до питань мобілізації та виключення положення про демобілізацію через 36 місяців служби. І в результаті, на практиці ми маємо сенсаційну новину – «українські чоловіки можуть оформити паспорт тільки на території України»; «чоловіків хочуть певним тиском повернути з-за кордону, а мобілізація стає жорсткішою».

Таким чином, меседж, який пішов у суспільство, був емоційним, різким, агресивним (зокрема, згадаймо висловлювання деяких депутатів про те, хто має здати паспорт), і недостатньо прозорим”, – зазначила пані Тайя.

Чи сприятимуть зміни тому, що чоловіки залишатимуться за кордоном навіть нелегально? 

Юристка вважає, що цілком можливий такий розвиток подій, особливо зараз, коли бачимо готовність країн Європи сприяти тому, щоб українці там залишалися та працевлаштовувалися. Водночас, на її думку, буде збільшення випадків подання саме на “біженство” замість тимчасового захисту, а також спроб отримання іноземного громадянства.

Чи сприятимуть зміни поверненню чоловіків в Україну? 

“Складно дати позитивну відповідь на це питання. Наразі за кордоном достатньо інструментів, щоб забезпечити своє легальне перебування, навіть не маючи документа, що посвідчує особу. Це не говорячи вже про тих, хто готовий лишатися нелегально. Також тут питання готовності та вмотивованості повертатися. Адже відчувається різниця між 2022 роком, коли чоловіки поверталися з усіх куточків світу, щоб стати на захист Батьківщини; і зараз, коли держава шукає способи повернути їх із-за кордону”, – відповіла правозахисниця. 

Чи можна зміни вважати дискримінаційними?

За словами Тайї Аврам, можна стверджувати, що наявні дискримінаційні ознаки. 

І мова не про позитивну дискримінацію, яка сприяє реалізації прав. А тут уже навпаки – про обмеження. 

Чому відбулися саме такі зміни?

Для того, щоб скористатися консульськими послугами, доведеться оновити дані в ТЦК та СП. Це також про можливість держави розуміти, де та в якому стані військовозобов’язані. 

Жінка нагадала, що консульства не уповноважені видавати повістки – тобто під час надання консульських послуг особа не може бути мобілізованою. 

“Війна триває, на фронті є військові, які вже там більше 2 років і яких немає ким замінити. Їм треба допомогти, державі треба допомогти. Має бути достатня кількість службовців. Має відбуватися демобілізація”, – додала правозахисниця. 

Яке значення нововведень для осіб з ТОТ, які евакуюються через треті країни?

Зміни, які мають прямий вплив на осіб, які евакуюються, рятуються з окупації через треті країни, було прийнято ще минулого року. Мова про Постанову КМУ №1271 від 5.12.2023

“Тривала окупація, складнощі при виїзді, окупаційні утиски, а також відсутність українських функціонуючих органів влади на ТОТ призводить до появи великої кількості громадян України, які на даний час не мають дійсних документів, що посвідчують їхню особу та підтверджують громадянство України. Водночас на початок окупації значна кількість громадян були малолітніми дітьми. Тобто вони не могли, коли їм виповнилося 14 років, самостійно виїхати на підконтрольну уряду України територію для оформлення ID-картки. Таким чином, українці з ТОТ, які оформлюють собі український паспорт, можуть зіштовхнутися з необхідністю залучення свідків.

І хоча весь експериментальний проєкт передбачає дистанційне залучення свідків, а подати документи на оформлення паспорта можна і в закордонному підрозділі ДП “Документ”, зміни, внесені постановою №1271, унеможливили отримання ними паспорта за кордоном”, – зауважила Тайя Аврам.

Тобто, мешканцям ТОТ, які евакуювалися за кордон, також не буде пересилатися документ. 

“ГО “Донбас СОС” надавала рекомендації щодо необхідності внесення змін та виключення положення про те, що готовий документ не пересилається за кордон. Це особливо важливо, адже воно значно обмежує права осіб, які здійснюють неймовірні зусилля, переживають безпекові ризики, щоб виїхати та вивезти свою сімʼю, своїх дітей з окупації. Проте відповідь, яку ми отримали, була несхвальною. ДМС посилалися на те, що лише після закінчення реалізації проєкту, коли буде проаналізовано результати, лише тоді, можливо, буде внесено відповідні зміни”, – розповіли в організації.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *