В Україні почали перевіряти місця проживання ВПО, у результаті чого переселенців позбавляють виплат.
Що робити, якщо виплату допомоги на проживання було припинено, Трибуну розповіла правозахисниця ГО «Донбас СОС» Наталія Юрлова.
У жовтні 2022 року в Постанову КМУ №332 “Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам” були внесені зміни та додано положення, якими передбачається проведення перевірок ВПО за фактичним місцем проживання територіальними органами Нацсоцслужби. За результатом проведеної перевірки складається відповідний акт. При цьому в Постанові зазначено, що перевірки проводяться вибірково відповідно до сформованих списків.
Міністерством соціальної політики України було надано роз’яснення про необхідність попереджати в телефонному режимі ВПО про відвідування її територіальними органами Нацсоцслужби.
Так, за даними Національної соціальної сервісної служби, протягом грудня 2022 року проведено 48,1 тис. вибіркових перевірок місця проживання. За результатами перевірок за місцем, задекларованим особою, не було підтверджено місцезнаходження 28,3 тис. осіб.
«Перевірка прийшла, коли не було світла, навіть не стали підійматися в квартиру. При цьому склали акт, що ВПО немає по місцю проживання, повідомлення з’явитися в орган соцзахисту не залишили», – з такою проблемою зіткнулася переселенка, яка мешкає в гуртожитку у Вінниці.
Тож тепер головне питання, яке турбує людей, – що робити, якщо перевірка прийшла, але людина була відсутня вдома.
Відповідно до Постанови, представники Нацсоцслужби, які здійснюють перевірку, у акті роблять запис про відсутність ВПО за фактичним місцем проживання/перебування та залишають повідомлення про необхідність протягом 10 календарних днів прибути до органу соціального захисту населення, в якому людина перебуває на обліку, для проходження ідентифікації. Якщо людина протягом 10 календарних днів не з’явиться до органу соціального захисту населення – приймається рішення про припинення надання допомоги на проживання з наступного місяця.
«Звісно постає питання що робити, якщо перевірка прийшла, а повідомлення десь загубилося, або співробітники територіального органу Нацсоцслужби не піднялися на потрібний поверх через відсутність світла (на жаль, такі приклади вже є). Якщо людина бачить що відбувається затримка з виплатами, або взагалі не отримала допомогу на проживання, радимо звертатися до органу соціального захисту населення, в якому людина стоїть на обліку, та уточнювати причини затримки виплат. Якщо була проведена перевірка і на її підставі припинено виплати – радимо якнайшвише звертатися до органу соцзахисту для проходження ідентифікації», – розповіла юристка Наталія Юрлова.
Вона зазначила, що гроші за той період, коли виплата була припинена, не повертаються. Відновлення виплат відбувається на наступний місяць після проходження ідентифікації.
Практика проведення перевірок ВПО за місцем проживання не нова. Ще в 2016 році Кабінет міністрів України прийняв Постанову КМУ №365, яка згодом була скасована, а рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 червня 2019 року у справі № 640/18720/18 проведення перевірок за місцем фактичного проживання були визнані протиправними.
На думку правозахисників, з урахуванням воєнного стану, карантинних обмежень, постійних обстрілів, відсутності електроенергії, проведення таких вибіркових перевірок є невиправданими.
«Правозахисні громадські організації, зокрема, наша організація “Донбас СОС”, вже направляли звернення до Міністерства соціальної політики з закликом припинити проведення перевірок ВПО, і дискусії з цього питання неодноразово підіймаються на нарадах з органами державної влади. На жаль, позитивних зрушень в цьому напрямку на даний момент немає.
Якщо виникають питання стосовно проведених перевірок чи припинення виплат допомоги на проживання, експерти та юристи нашої організації нададуть детальну консультацію, для цього звертайтеся на Гарячу лінію за номером 0800309110 (дзвінки безкоштовні)», – закликає пані Наталія.