16 червня 2024 року проходить другий день Глобального саміту миру у Швейцарії, підсумкове комюніке якого підписали 80 країн та чотири міжнародні організації.
Про це повідомляє Радіо Свобода.
Зустріч, яка тривала 15-16 червня, зібрала представників з усього світу для обговорення шляхів досягнення всеосяжного, справедливого та міцного миру для України. Учасники саміту підтвердили свою відданість міжнародному праву та принципам Статуту ООН.
Декларацію, яка є результатом попередніх дискусій, що відбулися на основі української Формули миру та інших мирних пропозицій, підписали представники багатьох країн. Однак кілька країн, зокрема Саудівська Аравія, Таїланд, Індія, Мексика, ПАР, Бразилія та ОАЕ, не підтримали цей документ.
Основні пункти підсумкового комюніке включають:
- Ядерна безпека: Забезпечення безпеки та екологічної захищеності ядерних установок. Українські атомні електростанції повинні працювати під повним суверенним контролем України та відповідно до принципів МАГАТЕ. Загроза або застосування ядерної зброї є неприпустимими.
- Глобальна продовольча безпека: Безперебійне виробництво та постачання харчових продуктів є критично важливими. Вільне і безпечне торгове судноплавство, а також доступ до морських портів Чорного та Азовського морів повинні бути забезпечені.
- Звільнення військовополонених: Всі військовополонені мають бути звільнені шляхом повного обміну. Всі депортовані та незаконно переміщені українські діти, а також інші незаконно утримувані українські цивільні особи мають бути повернуті в Україну.
Комюніке також зазначає, що для досягнення миру необхідний діалог між усіма сторонами конфлікту. Учасники зобов’язалися продовжувати роботу у зазначених сферах із подальшим залученням представників усіх сторін.
“Коли план дій буде усіма погоджений і зрозумілий для всіх народів, він буде озвучений і представникам росії. Щоб на другому Саміті миру ми змогли зафіксувати реальне закінчення війни”, — зазначив Володимир Зеленський.