Правозахисники і журналісти вимагают від прокуратури розслідувати заяви про катування в поліції

Прокуратура повинна всебічно розслідувати заяви про катування в тернопільській  поліції – правозахисники

Прокуратура зобов’язана порушити кримінальні справи та розпочати розслідування заяв про катування у тернопільській поліції. Про це заявили учасники Національного превентивного механізму (НПМ) під час брифінгу в Українському кризовому медіацентрі.

Місяць тому моніторингова група НПМ виявила у Тернополі 11 людей, що заявляли про катування у поліції. Один із них – Ігор Козоріз – розповів, що поліцейські били його струмом та ґвалтували шваброю. Інші люди розповідали, що їм не давали спати та відмовляли у ліках (наприклад, від епілепсії). Усі випадки описані в матеріалі на порталі «Цензор.НЕТ» (https://goo.gl/WTmKkF). Його авторка журналістка Центру інформації про права людини Тетяна Курманова стверджує, що більшість із цих людей не знайомі один з одним.

«Багато в чому розповіді цих людей збігались: їх затримували без рішення суду, привозили у так звані неофіційні місця несвободи (кабінети оперативних працівників, слідчих, кімнати для проведення слідчих дій), допитували із застосуванням сили, вимагали зізнатися в ще декількох епізодах. Але при цьому майже у всіх затриманих не були зафіксовані сліди тілесних ушкоджень.  За словами затриманих, під час допитів їх підвішували на ломах або швабрах, душили пластиковими пакетами і протигазами, били по голові пластиковими пляшками. Попри те, що суд постановив провести судово-медичне обстеження за фактом зґвалтування Козоріза, за майже два місяці його так і не провели», – наголошує вона.

У відповідь на запит журналістки прокуратура заявила, що «факти катувань не підтвердилися». Лише після публікації матеріалу у ЗМІ поліція почала розслідувати ці заяви, стверджує Володимир Шевченко, регіональний координатор Уповноваженого ВРУ з прав людини у Тернопільській області. Наразі своє розслідування розпочало Управління із забезпечення прав людини Нацполіції. Однак, як стверджує Шевченко, правозахисники і до цього наголошували на проблемах із недозволеними методами ведення слідства в області. Рік тому монітори НПМ під час візиту до поліції міста без попередження виявили низку порушень. Зокрема, деякі особи повідомляли, що після затримання від однієї до трьох діб оперативні працівники утримували їх у службових кабінетах, а в нічний час переводили до інших приміщень, де вони перебували під охороною оперативних працівників, у тому числі

пристебнутими наручниками до батареї. Але рекомендації НПМ заборонити таку практику керівництво поліції проігнорувало.

«Факти використання недозволених методів ведення слідства поліцією Тернополя ми фіксували протягом останніх двох років. Проте, мало хто з постраждалих людей хоче звертатися з офіційними скаргами через сумніви в об’єктивності розслідування прокуратурою таких фактів», – говорить Шевченко.

Тиждень тому правозахисники підготували звернення до генпрокурора Юрія Луценка, міністра внутрішніх справ Асрена Авакова та голови Національної поліції Сергія Князєва із вимогою звернути увагу на факти ймовірних катувань. Проте жодної реакції від них досі немає.

Ситуація у Тернополі не є унікальною, говорить Сергій Перникоза, експерт Асоціації українських моніторів дотримання прав людини у діяльності правоохоронних органів (УМДПЛ). Він розповідає, що 19 липня у Білій Церкві члени Асоціації виявили побиту людину, яка була замкнена в кімнаті для прийому громадян.

«Нашу заяву, яку ми подали до прокуратури по факту виявлених обставин фактично було проігноровано. Телефоном прокурор повідомив, що зазначені нами обставини не знайшли свого підтвердження. Численні «відмови» затриманих від послуг адвоката, проведення медичних обстежень за присутності інших посадових осіб, неефективність розгляду скарг на катування – про всі ці речі говорив і Підкомітет ООН з недопущення катувань під час візитів до України в травні та вересні минулого року. Як бачимо, з того часу мало що змінились, і ці ганебні практики продовжують застосовуватись», – стверджує він.

Експерти наголошують: механізм реагування на випадки катувань в Україні потребує негайного перегляду. А до того часу прокуратура зобов’язана проводити неупереджені та повні розслідування застосування тортур поліцією, навіть якщо жертви не хочуть подавати заяви.

 

 

Організатори: Центр інформації про права людини у партнерстві з Уповноваженим ВРУ з прав людини та Асоціацією УМДПЛ за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

Контактна особа – Маргарита Тарасова, 093 977 53 13, mt@humanrights.org.ua

 

Національний превентивний механізмНПМ – це незалежний національний орган, який створений і діє відповідно до Факультативного протоколу до Конвенції ООН проти катувань. Він передбачає регулярний моніторинг усіх місць несвободи для попередження у них жорстокого поводження з людьми, які там перебувають. В Україні діє з 2012 р. у форматі “Омбудсмен +”, що передбачає здійснення моніторингових візитів до місць несвободи працівниками офісу Омбудсмена спільно з громадськими активістами.

 

 

Генеральному прокурору України

Луценку Ю.В.

Міністру внутрішніх справ

Авакову А.Б.

Голові Національної поліції

Князєву С.М.

 

     

Публічне звернення

 

14.07.2017 на порталі Цензор.НЕТ була опублікована стаття Тетяни Курманової «Мене били струмом та ґвалтували шваброю …»: у Тернополі заявляють про катування в поліції. У матеріалі наведені випадки, що можуть свідчити про систематичне застосування поліцією Тернополя катувань та жорстокого поводження до затриманих. З часу, що минув з моменту публікації, громадськість не отримала жодної реакції керівництва поліції на наведені факти, а правозахисникам продовжують надходити скарги на катування у поліції Тернополя.

Просимо негайно розпочати розслідування наведених фактів, що можуть свідчити про скоєння злочинів.

Нагадуємо, що катування абсолютно заборонені відповідно до національного законодавства та ратифікованих Україною міжнародних документів. Випадки катувань мають бути негайно повно та об’єктивно розслідувані, а посадові особи, що їх вчинили та допустили, повинні понести кримінальну відповідальність.

Про результати розгляду звернення просимо повідомити за адресою:

01001 Київ-1, а/с В-261, ГО «Центр інформації про права людини»

Звернення підписали:

Центр інформації про права людини

Асоціація українських моніторів дотримання прав людини у діяльності правоохоронних органів

Тернопільська правозахисна група

Харківский інститут соціальних досліджень

Ілюк Леонід представник Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Чернівецькій області

Донецька обласна правозахисна громадська організація “Центр захисту прав людини “Діке”

Гатіятуллін Олександр Голова правління (Директор) ГО “Моніторів НПМ “Україна без тортур””

Сорокін Олексій Володимирович, монітор Національного превентивного механізму,ЧБО “Від серця до серця”.

Костилєва Наталія Валеріївна, журналіст, експерт-криміналіст програм “Битва екстрасенсів” і “Слідство ведуть екстрасенси”, канал СТБ.

Парова Наталія Сергіївна, журналіст ТОВ “Редакція Збаразької газети “Народне слово”.

Моргун Оксана Ігорівна, журналіст ТОВ “Редакція Збаразької газети “Народне слово”  Ензовіт У.М. .   Сеньків Л.Я. , потерпіла в укритті поліцією Тернопільської області важкого злочину вбивства.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *