Що пишуть ЗМІ про скандал з Юрієм Бойко і про те як зірвалось голосування у ВРУ з вимогою позбавити екс-членів ОПЗЖ мандатів

Після допиту в СБУ  лідера депутатської групи «Платформа за життя та мир» Юрія Бойка, депутати від партії Порошенка та «Голосу» вийшли з плакатами до трибуни з вимогою позбавити членів цієї групи мандатів, пише Страна.

Крім плакатів із звинуваченнями на адресу партії ОПЗЖ (співголовою якої раніше був Бойко) був також і плакат із закликом дати армії дрони. До кого його звернули — до Бойка чи до Зеленського залишилося незрозумілим.

А потім це питання розглядали на Погоджувальній раді. Пропонували ухвалити окремий законопроект, який відкривав шлях до позбавлення депутатів мандатів, але голосування провалилося.

Усі ці події (допит Бойка до СБУ, вимоги позбавити депутатів «Платформи» мандатів) відбулися після заяви, що викликала великий резонанс  Бойко з критикою мовної та релігійної політики влади.

Нардеп Юрій Бойко, який очолює у Раді депутатську групу «Платформа за життя та мир», опублікував у TikTok відео, де розкритикував атаки на російську мову, Українську православну церкву, знесення пам’ятників та перейменування міст.

Він заявив, що «дедалі більше людей підтримують нас, тих, хто виступає проти такого насильства, за єднання у країні».

«Кілька років тому ми були свідками, як зносили пам’ятники Колумбу, відкривача Америки, в самій Америці…. І ось сьогодні ми бачимо, що цей рух продовжується, що насильство над людьми продовжується», — сказав Бойко.

Громадське радіо стосовно подій у Верховній Раді

з вимогою позбавити мандатів написали свою версію матеріалу.

Опозиція у Верховній Раді вимагає позбавити депутатських мандатів усіх народних депутатів, які потрапили в парламент від забороненої «Опозиційної платформи — За життя». Наразі депутати від цієї партії розділилися на дві депутатські групи.

Як повідомила в етері Громадського радіо народна депутатка від «Європейської солідарності» Ірина Фріз, наразі у Верховній Раді є три ініціативи, які дозволяють унеможливити присутність цих народних депутатів у сесійній залі.

За її словами, на засіданні 17 грудня була вимога від опозиції поставити на голосування відповідні ініціативи. Цього домагалися «Європейська солідарність» і «Голос». Однак, як розповіла Ірина Фріз, відповідні голосування були провалені.

Водночас до Регламентного комітету вже надійшов проєкт постанови, який зареєстрував нардеп від «Голосу» Ярослав Юрчишин, про виключення Юрія Бойка з комітету з прав людини. Ірина Фріз вважає таке рішення «напівкроком». Адже після виключення його з відповідного комітету дозволить «п’ятій колоні» й надалі брати участь у розгляді законопроєктів.

Вона також нагадала, що через фактичну відсутність монобільшості всі закони, які протягує влада, вона це робить завдяки голосам депутатів від забороненої ОПЗЖ. Нагадаємо, раніше про таку співпрацю писав рух ЧЕСНО.

Ірина Фріз також зазначила, що через розділення ОПЗЖ на дві депутатські групи вони отримали більше представників на погоджувальній раді. Якщо раніше від ОПЗЖ був один представник, то тепер їх два — від кожної групи.

«Вони залишаються, маючи імунітет. Тому що вони повністю на підтанцьовці у влади», — наголосила народна депутатка від «Європейської солідарності».

Ірину Фріз також запитали, чому «ЄС» активізувалася лише зараз, якщо представники ОПЗЖ сидять у парламенті впродовж усього повномасштабного вторгнення і чи не пов’язано це з підготовкою до потенційних парламентських виборів у майбутньому. На це Ірина Фріз відповіла, що «здетонувало відео, яке раніше оприлюднив Юрій Бойко. Яке підкреслило позицію цього представника ОПЗЖ, так і усіх цих груп».

На запитання про те, чи не припинить роботу Верховна Рада, якщо з неї виженуть представників ОПЗЖ, Фріз пояснила, що парламент працюватиме й надалі, оскільки конституційна більшість зберігається.

Скандал довкола Юрія Бойка

15 грудня голова депутатської групи «Платформа за життя та мир» у парламенті, створеної з колишніх членів ОПЗЖ, колишній міністр та віцепрем’єр за президентства Віктора Януковича Юрій Бойко опублікував заяву з проросійськими тезами про нібито «радикалів» і «заборону говорити рідною мовою» в Україні. Він також заявив про утиски церкви, маючи на увазі Російську православну церкву в Україні.

17 грудня Бойко прийшов на допит в СБУ. Після цього він записав відео з вибаченнями.

Перед допитом він у коментарі BBC заявив, що у своєму відео про «радикалів» і «заборону говорити рідною мовою» в Україні говорив про п’ятого президента Петра Порошенка і парамілітарні групи.

Хто зірвав виключення Бойка з парламентського комітету і що відбулося потім. Пише Главком

Буде спроба номер два…

Скандали навколо Юрія Бойко продовжуються. Спочатку була його провокативна заява і відео в соцмережах. Потім візит до СБУ і заява з нібито вибаченням. І вишенька на торті – голосування у Верховній Раді щодо виключення Юрія Бойка зі складу парламентського комітету з прав людини. Майже серіал. Мені здається такої суспільної та інформаційної уваги до Юрія Бойка не було навіть в довоєнні часи (до повномасштабного вторгнення Росії в Україну).

Однак історія з голосуванням у Верховній Раді заслуговує особливої уваги, тому що вона демонструє приховані течії і закономірності української політики (і сучасної і традиційної). Насправді, голосування щодо виключення Юрія Бойка зі складу парламентського комітету з прав людини мало суто символічне значення. Це ж не зняття з посади, і тим більше не позбавлення депутатського мандату (що не можливо за чинними нормами Конституції України). Це так – символічне відшмагати за неправильні дії, умовна парламентська «догана». Насправді, нічого особливо страшного для Юрія Бойка це не означало. І, скоріше за все, мабуть і планували це зробити. Але сталося не так, як гадалося.

Голосування щодо виключення Юрія Бойка зі складу парламентського комітету з прав людини провалилося. За це рішення проголосувало лише 217 народних депутатів. А для ухвалення рішення потрібно 226 голосів. В результаті скандал і ганьба.

За дві з половиною години після цього голосування на сайті Верховної Ради з’являється цікавий документ – заява прес-служби апарату Верховної Ради України «Результати голосування фракцій та груп Верховної Ради України, їх керівництва та керівництва парламенту за проект постанови щодо виключення народного депутата Ю.А. Бойка зі складу Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій України, національних меншин і міжнаціональних відносин». Цікаво, чи були такі документи (в такій формі, і в такому жанрі) раніше? Це запитання до ветеранів Верховної Ради України.

Чим цікавий цей документ? В ньому дається статистика голосування за цей проект постанови по Юрію Бойко окремих фракцій і депутатських груп (навіть у відсотках). Процитую, щоб було зрозуміло, в чому сенс такої статистики:

  • фракція політичної партії «Слуга Народу» – 166 голосів «за» (71,2% від складу фракції), голова фракції Давид Арахамія – голосував «за»;
  • фракція політичної партії «Європейська Солідарність» – 17 голосів «за» (62,9% від складу фракції), співголова фракції Петро Порошенко – «відсутній» (на засіданні був присутній);
  • фракція політичної партії Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» – 7 голосів «за» (29,1% від складу фракції), голова фракції Юлія Тимошенко – «відсутня» (на засіданні була присутня);
  • фракція політичної партії «Голос» – 12 голосів «за» (60% від складу фракції), голова фракції Олександра Устінова – «відсутня».

Всіх цитувати не буду. У депутатських груп партії «За майбутнє» і «Довіра» голосів «за» ще менше. А депутатські групи «Платформа за життя і мир» і «Відновлення України» із зрозумілих причин (це депутати з колишньої ОПЗЖ) взагалі жодного голосу «за» не дали.

Мотив появи такого документу і такої статистики дуже простий і зрозумілий: «ми» (парламентська більшість) не винні, «вони» (опозиція) ще гірше проголосували. Це щоб не було односторонніх звинувачень тільки в бік «Слуг народу».

Насправді, маху дали з цим голосуванням і парламентська більшість і демократична опозиція. Можна, звичайно, цей провал пояснити відсутністю належної мобілізації депутатів для голосування за цю постанову. І значна частина правди в цьому поясненні дійсно є. Але тоді виникає справедливе запитання: а чому не було належної мобілізації депутатів для голосування за цю постанову? Думали, що автоматично вистачить голосів? А їх не вистачило.

Більш цікаво те, що чимало депутатів, в тому числі дуже відомих політиків (згаданих в Заяві прес-служби апарату Верховної Ради України) якось масово проігнорували це голосування. Нікого ні в чому не хочу звинувачувати. Однак є у мене велика підозра, що чимало тих народних депутатів, які не брали участь в цьому голосуванні, просто не хотіли псувати відносин з Юрієм Анатолійовичем, якого вони давно і добре знають. Як з’ясувалось, друзі, або просто симпатики і добрі знайомі є у Юрія Бойка в усіх фракціях і депутатських групах нинішнього складу Верховної Ради. Як, до речі, це було і в попередніх складах нашого парламенту. Є зовнішній, публічний бік нашої політики (з показними ідеологічними конфліктами і політичними протистояннями) – для виборців і глядачів, а є її прихована сторона – для реальних і неформальних відносин. І тому не варто дивуватися, що Юрій Бойко та його політичні товариші добре почувалися і почуваються при різних владах і президентах. Вони з усіма вміли домовлятися. І в цьому є секрет їх політичної живучості.

Але оскільки скандал і ганьба з цим голосуванням відбулися, то буде спроба номер два. Помилку треба виправити. І це буде зроблено. Юрій Анатолійович не образиться. Він все правильно зрозуміє.

На тлі допиту в СБУ Бойка в Раді вимагають позбавити мандатів усіх депутатів від забороненої ОПЗЖ. Пише ІМІ

Народні депутати фракцій “Голос” та “Європейська солідарність” виступили із заявою щодо голови “Платформи за життя та мир” Юрія Бойка. Зокрема, закликали позбавити мандатів усіх депутатів від забороненої ОПЗЖ.

Про це повідомили народні депутати Ярослав ЖелезнякІрина Геращенко та Олексій Гончаренко.

“Самого Бойка в Раді немає сьогодні. І є відчуття, що і не буде в найближчі дні. Все. Реакції коаліції поки не бачимо”, – написав Железняк.

Ірина Геращенко опублікувала виступ нардепа Володимира В’ятровича, який озвучив вимоги щодо про посилення забезпечення ЗСУ і заборони ОПЗЖ.

Народний депутат Олексій Гончаренко повідомив, що Бойко на засідання Ради не прийшов.

Як повідомляв ІМІ, напередодні народний депутат Юрій Бойко, колишній співголова забороненої у 2022 році партії “ОПЗЖ”, розмістив у TikTok відео, в якому звинуватив неназваних “радикалів” у тому, що вони забороняють людям в Україні говорити рідною мовою, ходити до церкви, до якої ті хочуть, зносять пам’ятники й перейменовують міста.

16 грудня 2024 року на тлі цього група народних депутатів запропонувала Верховній Раді відкликати Бойка з посади члена Комітету з прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій України, національних меншин і міжнаціональних відносин.

17 грудня низка медіа повідомила, що народний депутат, голова депутатської групи “Платформа за життя та мир” Юрій Бойко прийшов на допит до Служби безпеки України.