Дані про відбудову не можна приховувати без належного обґрунтування. Особливо, щоб затаїти потенційні корупційні схеми місцевих чиновників. Пише dozorro
За інформацією журналістів Bihus.Info, дані про проплати Гостомельської селищної військової адміністрації приховали з порталу публічних фінансів Spending після розслідування проєкту. Журналісти виявили, що військова адміністрація укладала прямі угоди на відбудову в селищі з підозрілими підрядниками. Невдовзі після розмови розслідувачів про ці закупівлі з посадовцями Гостомельської селищної військової адміністрації дані про проплати за цими закупівлями зникли з порталу публічних фінансів. Через день після публікації матеріалу, зокрема про приховані дані, їх знову повернули.
«Приховування інформації про відбудову без обґрунтування неприпустиме в принципі. А коли це роблять, щоб неможливо було відстежити корупційні схеми, у яких замішані самі чиновники — це просто виходить за будь-які межі», — пояснює заступник виконавчого директора TI Ukraine з інноваційних проєктів Іван Лахтіонов.
Із сюжету BIHUS.Info ми можемо вже простежити ознаки кількох потенційних корупційних схем:
- вибір підрядників без ретельних перевірок і антикорзапобіжників — один із підрядників виявився мешканцем тимчасово окупованого Донецька;
- підроблення актів, зокрема щодо обсягів робіт;
- неякісне чи неповне виконання робіт.
Transparency International Ukraine ще навесні попереджала, що закупівлі для відбудови Київщини відбуваються практично без конкуренції і це містить багато корупційних ризиків. Випадок з Гостомелем підтверджує ці побоювання.
Приховування інформації про проплати після розмови з журналістами, може свідчити, що ці порушення — свідомі та непоодинокі. Ми закликаємо Державну аудиторську службу перевірити закупівлі Гостомельської селищної військової адміністрації. Правоохоронні та антикорупційні органи мають ретельно перевірити цю історію.