Справу щодо зловживань під час ліквідації аварії на шахті ДП «Первомайськвугілля» скеровано до суду

НАБУ та САП скерували до суду справу за фактом зловживання службовим становищем посадовцями ДП «Первомайськвугілля» під час виконання робіт з запобігання надзвичайній ситуації техногенного характеру у зв’язку з затопленням шахт на Луганщині.Серед обвинувачених:

  • колишній в.о. генерального директора ДП «Первомайськвугілля» — ч.2 ст.364; ч.1 ст.366 КК України;
  • директор відокремленого підрозділу ВП «Шахта «Золоте» (державне підприємство) — ч. 5 ст. 27, ч.2 ст.364; ч.1 ст.366 КК України;
  • головний інженер ВП «Шахта «Золоте» — ч. 5 ст. 27, ч.2 ст.364; ч.1 ст.366 КК України;
  • головний механік ВП «Шахта «Золоте» — ч. 5 ст. 27, ч.2 ст.364; ч.1 ст.366 КК України.

Як з’ясувало слідство, у 2017 році в Первомайсько-Стаханівському вугледобувному регіоні Луганської області склалася критична ситуація з затопленням шахт «Первомайська» і «Голубівська», розташованих на тимчасово окупованій території Луганської області. Після початку антитерористичної операції упродовж 2015-2016 років там не відкачували воду. Внаслідок цього рівень води на шахті «Золоте» (входить до складу ДП «Первомайськвугілля», розташована у місті Золоте), яка має гідравлічний зв’язок зі згаданими шахтами, збільшився. За таких обставин виник ризик настання надзвичайних ситуацій — руйнування споруд, зсувів, осідання земної поверхні, забруднення питних водозаборів рудничними водами та втрати корисних копалин.

Для запобігання техногенній катастрофі Кабінет Міністрів України у 2018 році виділив кошти для фінансування робіт на шахті «Золоте». Розпорядником цих коштів визначили ДП «Первомайськвугілля». Закупівлі проводили за переговорною процедурою, тож держпідприємство обрало генерального підрядника за самостійно визначеними критеріями без тендеру. Ним виявилась комерційна компанія, яка, в свою чергу, після отримання контракту з ДП «Первомайськвугілля» уклала договір із іншою — на умовах субпідряду. Далі приватна компанія-субпідрядник звернулася до відокремлених підрозділів «Спецуправління» та «Шахта «Золоте» (входять до ДП «Первомайськвугілля»), співробітники яких власними силами виконали всі необхідні роботи.

Слідство встановило, що у результаті виконаних робіт коштом державного бюджету на рахунки вказаних приватних компаній переховано понад 33 млн грн та ще майже 5 млн грн обліковується як борг ДП «Первомайськвугілля» перед генпідрядником. При цьому завищення обсягів та вартості виконаних робіт становить понад 17 млн грн, з яких незаконно сплачено понад 14 млн грн. Розкраданню ще майже 3,5 млн грн вдалося запобігти.

Розслідування зазначених фактів детективи НАБУ спільно зі співробітниками УСР в Луганській області ДСР Національної поліції України та САП здійснювали з січня 2019 року.

Колишньому в.о. генерального директора ДП «Первомайськвугілля», директору відокремленого підрозділу ВП «Шахта «Золоте» повідомили про підозру у жовтні 2020 року.

У квітні 2021 року підозрюваним відкрили матеріали слідства для ознайомлення.

Двом особам (головному інженеру та головному механіку ВП «Шахта «Золоте») повідомили про підозру 30 березня 2021 року. Слідство встановило, що вони склали неправдиві документи, відповідно до яких перераховані кошти за матеріали та роботи, придбані для потреб держпідприємства за завищеними цінами.

Матеріали кримінального провадження відносно двох директорів комерційних компаній виділено в окреме провадження у квітні 2021 року, обвинувальний акт щодо них скеровано до суду та постановлено обвинувальний вирок суду, який набув законної сили.

Застереження. Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.