Візит Путіна до Монголії суперечить ордеру МКС

Візит Путіна до Монголії ставить під сумнів ордер МКС і перевіряє нейтральну дипломатію «третього сусіда» країни. З Розмови.

Володимир Путін прибув до Монголії 2 вересня, вперше президент Росії відвідав країну-члена Міжнародного кримінального суду (МКС) після того, як цей орган видав ордер на його арешт у 2023 році. Під час офіційного вшанування радянсько-монгольської військової перемоги у Другій світовій війні, візит Путіна перевірить політику нейтралітету маленької центральноазіатської країни та доступність міжнародних інституцій.

Монголія, країна з населенням лише 3,3 мільйона людей, але з величезною географічною територією, довгий час здійснювала свою зовнішню політику в тіні Росії та Китаю, з якими вона має широкі історичні та економічні зв’язки.

Країна намагалася зміцнити свою незалежність від своїх могутніших сусідів, розвиваючи теплі відносини з так званими третіми сусідами, до яких належать Сполучені Штати, Німеччина, Японія та Південна Корея.

Завдяки такому підходу Монголія намагалася зайняти нішу на міжнародній арені, представляючи себе як нейтральний дипломатичний майданчик для зустрічей. Його щорічний Улан-Баторський діалог, наприклад, є можливістю для країн регіону та інших запрошених націй, у тому числі зі Сполучених Штатів і країн-членів ЄС, обговорити питання, починаючи від зміни клімату до регіональної безпеки та найважливіших корисних копалин.

Як науковці Монголії та Китаю ми були присутні на останньому такому діалозі в червні 2024 року та на власні очі побачили дипломатичні зусилля Монголії. Це стратегія, яка спрацювала для країни, але, як підкреслюють такі події, як візит Путіна, це може бути жорстким балансуванням.

Візит під пильним наглядом

Термін поїздки Путіна офіційно пов’язаний з історією. Він відзначає як 85-ту річницю битви на Халхін-Голі, у якій об’єднані радянсько-монгольські сили перемогли японські війська у Другій світовій війні, так і заснування двома країнами національного залізничного оператора Монголії 75 років тому.

Проте це третій історичний знак, 5-та річниця всебічного російсько-монгольського стратегічного партнерства, який підкреслює значення візиту з сучасної геополітичної точки зору.

Окрім дружніх стосунків із «третіми сусідами», Монголія підтримувала тісні стосунки з Москвою, незважаючи на статус ізгоя Путіна в більшості міжнародної спільноти. Зовсім недавно, в липні, президент Монголії Ухнаагійн Хурелсух зустрівся з Путіним на саміті Шанхайської організації співробітництва.

Проте теперішній візит Путіна – перший, який він здійснив у країну з 2019 року – створює виклик для Монголії, оскільки вона прагне збалансувати свої зобов’язання та союзи з очолюваним Заходом міжнародним порядком, частиною якого є МКС, і своїм бажанням залишатися дружніми зі своїми могутніми сусідами.

Мало що демонструє цю дипломатичну ходу по канату, як членство Монголії в МКС, який видав ордер на арешт Путіна через його ймовірну роль у незаконній депортації та передачі українських дітей до Росії. Україна закликала Монголію затримати Путіна, посилаючись на основоположний договір МКС, Римський статут, який наказує країнам-членам вжити заходів, якщо на їхню територію в’їжджають суб’єкти, які мають судовий ордер.

Однак МКС не має ефективного механізму забезпечення виконання, і держави-члени також можуть бути звільнені від проведення арештів, якщо це суперечить певним договірним зобов’язанням або дипломатичному імунітету, наданому іншій стороні.

Очікується, що візит Путіна продемонструє, як мало можна зробити, щоб приборкати Москву. Враховуючи дисбаланс сил між державами, Монголія, швидше за все, покаже, наскільки далеко вона готова піти, щоб пристосуватися до свого могутнього сусіда.

Політика Монголії щодо «третього сусіда».

Протягом майже 70 років Монголія була тісно пов’язана з Радянським Союзом. Але падіння комунізму та подальша геополітична переорієнтація порядку після холодної війни змусили країну змінити економічні та політичні відносини.

Таким чином Монголія стала єдиною колишньою комуністичною державою в Азії, яка прийняла демократичну політичну систему та відкриту економіку. Вона завоювала прихильність Сполучених Штатів та інших західних країн, які сприйняли країну як приклад для наслідування для регіону.

Очікувана поїздка Путіна є лише останньою в серії нещодавніх високопоставлених державних візитів, оскільки Монголія прагне підтримувати тісні відносини зі своїми сусідами, а також розширювати партнерство з іншими країнами.

У 2024 році Монголія приймала глав держав або міністрів закордонних справ із США, Словенії, Філіппін, Білорусі, Великобританії та Німеччини. У 2023 році прем’єр-міністр Монголії Лувсаннамсрайн Оюн-Ердене відвідав США і зустрівся з віце-президентом Камалою Гарріс, а також у Китай, щоб зустрітися з президентом Сі Цзіньпіном і прем’єр-міністром Лі Цяном.

Президент Франції Еммануель Макрон і Папа Франциск нещодавно відвідали Улан-Батор.

Монголія не може уникнути географії

Хоча зусилля «м’якої сили» завоювали добру волю Улан-Батора та друзів по всьому світу, вони не перемагають географію. Розташована між Росією та Китаєм, Монголія залишається вразливою до примх двох своїх гігантських сусідів.

Монголія залежить від Росії щодо майже всіх поставок бензину та дизельного палива та значної частини електроенергії. Крім того, завдяки угоді, успадкованій від радянської епохи, Росія зберігає 50 відсотків власності в кількох ключових інфраструктурних і гірничодобувних проектах у Монголії. Зокрема, Росія є партнером у монгольській залізничній системі, значення якої як торговельний коридор між Китаєм і Росією, Китаєм і Європою зростає.

Монголія побоюється, що її постачання палива та транспортна мережа будуть порушені, якщо Росія надасть перевагу власним енергетичним потребам у розпал війни над інтересами своїх сусідів, якими б глибокими не були ці зв’язки.

Подібним чином Монголія залежить від Китаю щодо більшості неенергетичного імпорту, включаючи продукти харчування, споживчу та промислову продукцію. До Китаю припадає 90 відсотків монгольського експорту, насамперед вугілля та міді.

І Росія, і Китай використовували свої економічні та політичні м’язи як важелі впливу на Монголію в минулому через передбачувані образи, такі як зрив Китаєм торгівлі та ключовий кредит у 2016 році на знак протесту проти візиту до Монголії Далай-лами.

Монголія та новий китайсько-російський союз

Монголія та інші держави Центральної Азії стикаються з новими викликами, оскільки Росія та Китай зближуються політично та економічно.

Монголія відігравала роль буферної держави між Радянським Союзом і Китаєм протягом більшої частини 20-го століття і розраховувала на суперництво між двома наддержавами, щоб отримати та зберегти свій незалежний статус.

Але зростаюча дружба між Китаєм і Росією – підкреслена декларацією Путіна і Сі про «безмежне» партнерство в лютому 2022 року, за кілька днів до того, як російські війська вторглися в Україну – ставить питання, чи почнуть Китай і Росія діяти узгоджено, щоб отримати навіть більше важелів впливу на Монголію та інші менші держави в регіоні.

Саме на цих геополітичних проблемах Улан-Батор може бути зосереджений під час візиту Путіна. Незважаючи на те, що Монголія постраждала від санкцій, накладених на Росію, через порушення транспортних і ділових зв’язків, країна уникала конфронтації з Москвою на міжнародному рівні.

Разом з Китаєм Монголія регулярно утримується від резолюцій ООН, які засуджують вторгнення Росії в Україну. Але в знак того, що Монголія залишається відданою своїй політиці третього сусіда, вона також була обережною, щоб не порушувати санкції, накладені на Росію США та їхніми союзниками.

Незважаючи на те, що Монголія визнає важливість візиту Путіна для підтримки хороших зв’язків і надходження палива в країну, вона також буде стурбована тим, як візит і очікуване невиконання санкцій МКС зашкодить становищу країни в глобальних інституціях і повноваженнях за кордоном. регіон.

У мінливому світовому порядку Монголія наполегливо працює, щоб зберегти незалежність, наголошуючи на своїй ролі нейтральної держави та друга для всіх. Але такі візити, як Путін, показують, наскільки важкою може бути ця спроба.

Крістофер К. Тонг — ад’юнкт-професор азійських досліджень Університету Меріленда, округ Балтімор. Чарльз Крузекопф — професор бізнесу в Університеті Королівських доріг. Цей твір спочатку з’явився в The Conversation. Перепубліковано з дозволу.

Джерело

(Технічний автоматичний Гугл-переклад — можливі незначні помилки).