Цьогоріч у кропивницьких пабліках оприлюднили фото, як спецтехніка ДСНС завозить будматеріали на ділянку, що орендує фірма родини Віталія Миронюка. Він очолював обласне управління ДСНС, а з червня працює першим заступником очільника Держслужби надзвичайних ситуацій України.
Редакція «Антикорупційного виміру» вирішила детальніше розповісти про те, як відбувався аукціон на цю земельну ділянку. Адже в перший рік повномасштабної війни, коли увага суспільства була прикута до того, як зібрати необхідне для війська чи поселити сотні переселенців, які, рятуючись від війни, приїздили на Кіровоградщину, інформація про земельні аукціони у місті пройшла непоміченою. А даремно.
Скверу не буде
В Україні з 2020 року комунальне майно можна передати в оренду за умови проведення аукціону. Така модель дозволяє залучити до бюджету більше коштів, адже виграє той учасник, який запропонує вищу ціну. Також процедура сприяє прозорості, адже кожен охочий може переглянути інформацію про учасників торгів та як вони, власне, відбулися. Подивилися і журналісти «Антикорупційного виміру».
Мова йде про земельну ділянку на розі вулиць Космонавта Попова та Юрія Коваленка.
Активісти з екооб’єднання «Озеленення Кропивницький» свого часу пропонували облаштувати там сквер, аби у густозаселеному мікрорайоні була зелена зона. Втім ідея так і лишилась на рівні розмов. Адже на ділянку давно поклали око зацікавлені особи. У 2017 році в міськраді підготували проєкт рішення про розроблення проєкту землеустрою щодо відведення землі в оренду на 10 років.
Згодом, у 2021 році міська рада Кропивницького затвердила технічну документацію, якою поділила ділянку площею 4 800 м кв. на дві: площею 1 162 м кв. та 3 638 м кв. Їхнім цільовим призначенням визначили – для будівництва та обслуговування будівель торгівлі. Також цим рішенням ухвалили здати землю в оренду на 49 років через аукціон.
У липні 2022 року міська рада виставила на аукціон меншу з цих двох ділянок із кадастровим номером 3510100000:37:287:0033.
За нормативною грошовою оцінкою, землю оцінили в 1 млн 807 тис. грн. Початкова ставка, яку міськрада визначила як вартість річної оренди землі, склала 108,4 тис. грн. Це близько 9 тис. грн на місяць.
Розіграний аукціон
Торги за право оренди відбулися через трираундовий англійський аукціон. Він передбачає, що учасники торгів подають свої закриті цінові пропозиції. Потенційні покупці не знають, чи є ще конкуренти та не бачать ставки один одного. Електронна торгова система ранжує ставки учасників від найменшої до найбільшої й той, хто зробив найвищу цінову пропозицію має право останнього ходу в кожному з раундів. Це дає йому найвищі шанси на перемогу.
На торги зголосилося два підприємства: ТОВ «Пожежно-техногенна безпека» і ТОВ «ФМ-Альянс». Судячи з результатів аукціону, учасники активно не торгувалися. Їхні цінові пропозиції різнилися аж у 85 гривень та не змінювалися під час усіх раундів торгів. «ФМ-Альянс» «розщедрилося» трохи більше ніж на тисячу гривень і запропонувало платити за оренду комунальної землі 109 650 грн, а «Пожежно-техногенна безпека» – 109 565 грн.
Схоже на гру в піддавки, подумали журналісти й вирішили перевірити, хто володіє підприємствами і чи їх щось пов’язує. Спойлер – пов’язує.
За даними з аналітичної системи Youcontrol, ТОВ «ФМ-Альянс» записане на 79-річну Надію Миронюк, матір Віталія Миронюка, ексочільника ГУ ДСНС у Кіровоградській області, а нині першого заступника очільника Держслужби надзвичайних ситуацій України. Директором фірми значиться Наталія Миронюк, дружина рятувальника.
Засновником ТОВ «Пожежно-техногенна безпека» вказаний Олександр Мелюх. До 2017 року він працював інженером в аварійно-рятувальному загоні спецпризначення головного управління ДСНС у Кіровоградській області, де на посаді першого заступника начальника працював Віталій Миронюк. Обидва навіть входили до нині ліквідованої громадської організації «Інженерів пожежної безпеки Кіровоградської області».
Раніше «Антикорупційний вимір» писав, що ТОВ «Пожежно-техногенна безпека» отримувало підряди від комунальних структур на облаштування протипожежного захисту. Перед тим головне управління ДСНС за результатом перевірок на дотримання пожежної безпеки через суди добивалось закриття цих закладів до облаштування протипожежних сигналізацій.
ТОВ «Пожежно-техногенна безпека» займається протипожежними сигналізаціями й, схоже, вирішило не надто активно боротися за понад тисячу квадратів комерційної землі. А от «ФМ-Альянс» має в оренді низку комерційних ділянок та об’єктів на них. Ще одна фірма ТОВ «ФМ-Альянссервіс», яку очолює син рятувальника Дмитро Миронюк, також орендує низку комунальних ділянок, де нині працюють мийки самообслуговування Lux Wash. Варто зазначити, що цю оренду підприємство оформило без аукціону. Це передбачено законодавством, якщо на землі є придбана нерухомість.
ласне, на ділянці на розі вулиць Космонавта Попова та Юрія Коваленка, яку через такий умовно конкурентний аукціон отримало ТОВ «ФМ-Альянс», має з’явитися автомийка. Підприємство отримало від міськради Кропивницького містобудівні умови й обмеження на будівництво торговельно-побутового комплексу та автомийки самообслуговування.
Рятувальна техніка
Що ж до техніки ДСНС, яку залучали до перевезення на ділянку будівельних матеріалів, то на запит «Антикорупційного виміру» до ГУ ДСНС у Київській області повідомили, що дійсно надавали свій тягач і причіп. В управлінні зазначили, що така платна послуга передбачена постановою Кабміну.
У договорі, який надало управління йдеться, що за послугу заплатили 22 860 грн з ПДВ, із розрахунку 915 грн за годину оренди техніки. Усього техніку надали на 24 години протягом 8-10 квітня. У цю суму також увійшла вартість відрядження сержанта служби цивільного захисту старшого водія відділення життєзабезпечення. Довезти габаритний вантаж по маршруту Київ-Кропивницький і повернутися у зворотному напрямку вартувало 300 гривень на добу.
Скріншот: відповідь на запит
Анастасія Зубова, «Антикорупційний вимір».