Юристи пояснили останні зміни для пенсіонерів-ВПО, мешканців ТОТ та українців за кордоном

Яким буде новий порядок виплати пенсії та страхових виплат для пенсіонерів, які перебувають на окупованих територіях, а також тих, хто виїхав з ТОТ та проживає на вільній території України, та для громадян за кордоном? Що обов’язково треба зробити щоб уникнути припинення пенсії? Як поновити припинену пенсію?

На ці питання детально відповіли юристи Донбас SOS.

Майже 9 років Коаліція організацій, що опікуються питаннями захисту прав осіб, постраждалих внаслідок збройної агресії проти України, боролися за усунення дискримінації пенсіонерів-ВПО. 

Відповідно до Постанови КМУ №637, до пенсіонерів- ВПО, які виїхали з ТОТ чи зони бойових дій до 24.02.2022, застосовувались наступні дискримінаційні вимоги: 

  • користуватись лише Ощадбанком для отримання пенсії та страхових виплат;
  • обов’язково мати довідку ВПО, яка стала наче тавро, від якого неможливо позбавитись, адже у разі її скасування виплату пенсії одразу припиняли;
  • проходити ідентифікацію кожні 6 місяців.

Дискримінація пенсіонерів-ВПО «першої хвилі», які були вимушені залишити свої домівки з 2014 року, стала ще очевиднішою після повномасштабного вторгнення. Адже до пенсіонерів, які перемістилися після 24 лютого 2022 року, обмеження та додаткові вимоги не застосовувались.

20 березня 2025 року набрав чинність новий Порядок, затверджений Постановою КМУ №299 від 11 лютого 2025 року.

Цей порядок стосується виплати пенсії та страхових виплат та поширюється на пенсіонерів, які: 

  • тимчасово проживають за межами України;
  • проживають на окупованій території; 
  • виїхали з ТОТ та проживають на вільній території  (незалежно від наявності довідки ВПО та дати переміщення). 

Важливо відмітити, що в Порядку відсутня прив’язка до дати переміщення, наявності довідки ВПО чи поділ на «староокуповані» та «новоокуповані» території. А отже він застосовується однаково для всіх. 

«Тепер нарешті пенсіонери-ВПО “першої хвилі” можуть відмовитись від довідки ВПО, вибрати банк, або одержувати пенсію через Укрпошту. Це також означає, що ті пенсіонери, кому було припинено пенсію через скасування довідки ВПО або непроходження ідентифікації, можуть її поновити навіть дистанційно», — пояснюють юристи.

Відповідно до нового Порядку, ПФУ має протягом 2-х місяців забезпечити виплату пенсії та регресу за матеріалами пенсійних справ та електронних особових справ. До 31 грудня 2025 року — проведення заходів щодо підтвердження пенсіонерами інформації про неодержання пенсії від РФ.

Оскільки тепер довідка ВПО не має значення для виплати пенсії, для ПФ важливо визначити, який саме ПФ буде виплачувати пенсію. Тому передбачено, що виплата пенсії проводиться територіальним органом фонду, в якому особа востаннє перебувала на обліку, або за заявою одержувача:

  • за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання на території України;
  • за зазначеним у заяві місцем проживання (перебування) на вільній території.

У разі відсутності заяви територіальний орган ПФ, який проводить виплату пенсій, визначається постановою правління Пенсійного фонду України (ще не прийнята).

Як можна отримувати пенсію: 

  • через банк (обрати будь-який із 46-ти банків, які проводять виплату пенсій і допомог);
  • через Укрпошту (за бажанням особи). 

Новим Порядком встановлюються наступні вимоги до осіб, які одержують пенсію та страхові виплати:

  • Пенсіонери, які тимчасово проживають за кордоном

Зобов’язані проходити раз на рік фізичну ідентифікацію до 31 грудня. Зазначена вимога була передбачена статтею 47-1 Закону про загальнообов’язкове пенсійне страхування,  але в 2024 році не застосовувалась, так як не було врегульовано на рівні Уряду. В 2025 році таку ідентифікацію пройти потрібно обов’язково.

Зверніть увагу! Пройти фізичну ідентифікацію до 31 грудня 2025 року потрібно всім пенсіонерам, які тимчасово перебувають за кордоном (навіть тим пенсіонерам, які ніколи не мали довідки ВПО).

  • Пенсіонери, які проживають на ТОТ

Зобов’язані: 

  1. проходити раз на рік ідентифікацію до 31 грудня; 
  2. повідомити Пенсійний Фонд про неодержання пенсії від РФ. Порядком передбачено, що таке повідомлення відбувається в заяві особи про призначення, поновлення та продовження виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), страхових виплат. Проте вже зараз можна подавати до Пенсійного Фонду таку заяву в довільній формі, про це повідомляється на сайті Мінсоцполітики.
  3. здійснювати мінімум одну видаткову операцію на своєму рахунку кожні 6 місяців за умови, якщо в ці півроку пенсіонери не проходили фізичну ідентифікацію.
  • Пенсіонери, які виїхали з ТОТ та проживають на вільній території України

Зобов’язані повідомити Пенсійний Фонд про неодержання пенсії від РФ. Таке повідомлення відбувається в заяві особи про призначення, поновлення та продовження виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), страхових виплат. Проте вже зараз рекомендують подавати до Пенсійного Фонду, в якому пенсіонер перебуває на обліку, таку заяву в довільній формі. 

Більш детально процес інформування має бути передбачено Пенсійним Фондом України. 

Постановою конкретизовано, що зобов’язання інформувати про неодержання пенсії від РФ стосуються саме пенсіонерів, які під час тимчасової окупації територій виїхали на підконтрольну Україні територію та на дату набрання чинності Законом України “Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання питання обчислення страхового стажу та пенсійного забезпечення” (набрав чинність 23.06.2024) отримували пенсію.

«Пенсіонери, які перебувають на підконтрольній території України, більше не зобов’язані проходити фізичну ідентифікацію за визначеними строками. Однак, оскільки ідентифікація є частиною загальноприйнятої міжнародної практики для всіх пенсіонерів нашої держави, вона може здійснюватися під час звернення до ПФУ для перерахунку або при врученні пенсії листоношею. Тому іноді просимо «нагадувати» про себе, наприклад, знімаючи пенсію через касу, а не банкомат, що слугуватиме сигналом для ПФУ, що ваші дані оновились», — зазначають юристи.

Як пройти фізичну ідентифікацію:

  1. Особисто звернутись в орган Пенсійного Фонду чи банк, де відкрито пенсійний рахунок; 
  2. Пройти ідентифікацію по відеозв’язку. Детально про цей спосіб читайте в статті
  3. Авторизуватись на Порталі ПФУ за допомогою «Дія.Підпис» (Дія ID, інструкція створення за посиланням) Цей спосіб доступний в разі наявності у особи біометричного паспортного документа (внутрішнього чи закордонного), виданого після 2016 року.
  4. Громадяни, які перебувають за кордоном, можуть особисто звернутись до закордонної дипломатичної установи України (консульства) та отримати документ про посвідчення факту, що особа є живою. В цьому випадку пенсіонер сам має направити документи в ПФ, де перебуває на обліку. Направляється документ про посвідчення факту, що фізична особа є живою та письмова заява особи про продовження виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), страхових виплат, складена в довільній формі. Надіслати документи потрібно рекомендованим листом або поштовим відправленням з оголошеною цінністю територіальному органу Пенсійного фонду України за місцем перебування пенсіонера на обліку. Або завантажити документи через Електронний Портал ПФУ.

Підстави припинення пенсії та страхових виплат:

  1. Якщо пенсіонери, які проживають на ТОТ або за кордоном, не пройшли ідентифікацію до 31 грудня 2025 року — з 1 січня 2026 року виплати пенсії або регресу буде припинено;
  2. Якщо по рахунках пенсіонерів, які проживають в окупації, протягом 6 місяців відсутні видаткові операції та такі пенсіонери не проходили фізичну ідентифікацію;
  3. Якщо пенсіонери, які проживають на ТОТ або під час тимчасової окупації виїхали на вільну територію, не повідомили про неодержання пенсії від РФ.  

Як поновити припинену пенсію?

  1. Якщо пенсію було припинено через непроходження ідентифікації:
  • пройти фізичну ідентифікацію протягом року з дати припинення виплати. Заява на поновлення пенсії не потрібна. Рішення про поновлення приймає орган ПФ, у якому пенсіонер перебуває на обліку.
  • якщо часу з дати припинення пройшло більше ніж 1 рік — пройти ідентифікацію та подати заяву на поновлення виплат.

        2. Якщо пенсію було припинено до набрання чинності новим Порядком (до 20.03.2025) через скасування довідки ВПО або непроходження ідентифікації — виплата поновлюється за заявою та після проходження ідентифікації. 

Заяву можна подати такими способами: 

  • безпосередньо до ПФ; 
  • через веб-портал ПФУ (потрібен Дія.Підпис чи КЕП); 
  • якщо громадянин за кордоном — можна надіслати документи поштою (рекомендованим листом або з оголошеною цінністю) на адресу територіального органу Пенсійного фонду, де особа перебуває на обліку.

Як виплачується заборгованість? 

Новими правилами передбачається, що на осіб, виплату пенсії яким поновлено у випадках, зазначених вище, не поширюється дія Порядку виплати пенсій.

«Це означає, що заборгованість має будти виплачена в повному розмірі після поновлення виплат. Втім, ситуація з погашенням заборгованості за пенсійними виплатами “старим” ВПО завжди була проблемною, тому зараз ми вивчаємо ситуацію та очікуємо, коли цей процес запрацює на практиці», — пояснили в організації.