Збитки від шахрайських операцій з платіжними картками українців стрімко зростають: вкрали вже понад 800 млн. грн

Рахунки українців грабують удвічі активніше, вкрали вже понад 800 млн. грн.

З основними схемами шахрайства розбиралася Країна.

Збитки від шахрайських операцій з платіжними картками українців стрімко зростають: у 2022 році їх обсяг збільшився на 46% (до 481 млн грн), а з 2023-го підскочив майже вдвічі і досяг 833 млн грн.

Стільки вкрали з рахунків людей. Про це Національний банк повідомив у внутрішньому листі №57-0008/47938 на фінустанови та операторів поштового зв’язку («Укрпошта», «НоваПей»), який опинився у розпорядженні «Країни».

У ньому НБУ повідомив, що 80% випадків карткового шахрайства становлять випадки соціальної інженерії, коли у людей обманом виманюють реквізити карток, і лише 20% — решта всіх — зломи/підробка сайтів, крадіжки/підробки карток та ін.

«Зокрема, шахраї виманюють дані у клієнтів з метою отримання можливості входу в платіжний додаток/інтернет-банкінг постачальника платіжних послуг, токенізації картки клієнта в електронних гаманцях Google/Apple Pay на власному пристрої, виготовлення дублікату SIM-картки у вигляді еSIM фінансового номера телефону клієнта і надалі проведення операцій» – йдеться у листі Нацбанку.

Як повідомили «Країні» банкіри, на даний момент шахраї найчастіше застосовують дві схеми для виманювання в українців даних їхніх карток та крадіжки коштів з рахунків. Перша схема – людині повідомляють, що вона виграла приз/розіграш, і їй хочуть перерахувати виграш на карту, для чого потрібні її реквізити.

Друга схема умовно називається «втрачена посилка»: шахраї масово розсилають смс-повідомлення про поштове відправлення, в якому йдеться про те, що одержувачу не вдається переслати посилку через некоректну адресу і просять її уточнити — вказати правильне розташування на їхньому сайті.

Сайт підроблений, але зовні мало відрізняється від справжнього, проте збирає дані для шахраїв.

Там просять заповнити поля з адресою та заплатити невелику суму за пересилання, зазвичай 15-20 грн.

На символічний платіж люди часто погоджуються і вірять, що отримають посилку, тому вбивають реквізити картки та CVV-код.

Цих даних достатньо, щоб згодом пограбувати рахунок жертви. Про ключові схеми відомо і НБУ, однак із вищезазначеним листом №57-0008/47938, він розіслав спеціальний опитувальник для банків, щоб зрозуміти, як вони розслідують випадки карткового шахрайства і взагалі, як борються з ним.

Регулятор вимагає надати всі відповіді до 27 липня 2024 року. Після їх вивчення НБУ пообіцяв видати нові рекомендації щодо боротьби з картковим крадіжкою

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *