Пройшло більше, ніж півроку, як запрацювали у селах-селищах-містах-районах нові каденції депутатів, обраних на чергових місцевих виборах у жовтні 2020 року. Наближається час робити перші звіти про діяльність сільських, селищних, міських чи районних депутатів: згідно із законом, такі звіти проводяться не рідше одного разу на рік. Отже, залишається три-чотири місяці для звітування (липень-жовтень). До цього часу, місцеві ради мають прийняти рішення про орієнтовні строки проведення звітів депутатів місцевої ради перед виборцями.
Відповідний обов’язок передбачений ч.1 ст. 16 закону України «Про статус депутатів місцевих рад»: «1. Депутат місцевої ради періодично, але не рідше одного разу на рік, зобов’язаний звітувати про свою роботу перед виборцями відповідного виборчого округу, об’єднаннями громадян. Рада визначає орієнтовні строки проведення звітів депутатів місцевої ради перед виборцями.»
Проєкт рішення Ради про визначення орієнтовних строків звітування, за законом має бути оприлюднений за місяць до розгляду, потім розглянутий на сесії, підписаний головою та доведений до громадян – часу майже не залишилося.
.
Переглядаємо офіційні сайти громад моніторингу Всеукраїнської ініціативи «Активна громада»: Рубіжанської міської та Красноріченської селищної ОТГ:
Немає ні поточних звітів депутатів, ні звітів усіх депутатів, чиї повноваження припинилися восени 2020 року – про діяльність в попередній каденції.
Більше того, на сайті с взагалі неможливо відшукати відповідний розділ і не приділено увагу інформації про депутатський корпус: відсутні контакти телефонів, номери округів та графіки прийому виборців як до прикладу у сусідній Сватівській громаді.
У регламентах Красноріченської селищної та Рубіжанської міської рад, порядок звітності депутатів не деталізований.
Так Регламент Красноріченської селищної ради містить лише загальну норму щодо звітування голови громади: «Стаття 15. Голова громади
5. Щорічно міський голова зобов’язаний прозвітувати перед радою та громадою про роботу виконавчих органів ради.»
Щодо депутатів, то окремих норм регламенту селищної ради по роботі з виборцями в частині звітування немає. Лише загальна норма: «Стаття 9. Форми роботи депутата Ради
1. Діяльність депутата в Раді включає:
г’) роботу з населенням Красноріченської селищної об’єднаної територіальної громади та відповідного виборчого округу.»
Навіть в статі про гласність немає посилання на звіти депутатів місцевої ради перед виборцями:
«Стаття 4. Гласність у роботі ради
4. Гласність роботи ради забезпечується:
1) доведенням до відома громадськості інформації про план роботи ради;
2) можливістю трансляції її засідань засобами Інтернету, телебачення і радіомовлення;
3) публікацією звітів про роботу та рішень ради в Інтернеті та пресі;
4) можливістю громадянам спостерігати (в порядку, обумовленому в частині 7 цієї статті) роботу ради;
5) розміщенням (за наявності організаційної та/або технічної можливості) актів ради та її посадових осіб на офіційних веб-ресурсах ради (сторінках у мережі Інтернет).
5. Представники телебачення, радіо і преси акредитуються при раді на певний термін, який не може бути більшим за термін дії повноважень ради поточного скликання,»
Регламент Рубіжанської міської ради також не регулює питання звітів депутатів, а має лише посилання в одній нормі: «XXIII. ПОРЯДОК РОБОТИ ПОМІЧНИКІВ-КОНСУЛЬТАНТІВ ДЕПУТАТА РАДИ
3. Помічник-консультант депутата Рубіжанської міської ради зобов’язаний:
5) допомагати депутату Рубіжанської міської ради в організації проведення звітів і зустрічей з
виборцями;»
На інформаційний запит до Красноріченської селищної ради ОТГ про звітування депутатів, інформацію не надано.
На місцевих виборах 25.10.2020 року, до селищної ради обрано:
– 1 самовисуванець,
– 10 депутатів висунутих ВО «Батьківщина»,
5 – від ОПЗЖ,
4 – від «Нашого краю».
Від депутатів попередньої каденції Рубіжанської міської ради, опубліковано лише 2 звіти депутатів Рубіжанської міської ради: «Звіт депутата Рубіжанської міської ради Денищенка Дениса Вікторовича за період 2019 рік» (обраний від БПП «Солідарність») та «Звіт депутата Рубіжанської міської ради Бусєнкова А.А. за період з 28.03.2019 по 31.03.2020 року» (певний час виконував обов’язки міського голови як секретар ради, обраний від «Опоблоку»). З цих двох депутатів, переобрано в 2020 році лише Анатолія Бусєнкова – від ОПЗЖ. Зараз в складі ради 34 депутати: 20 від «Нашого краю» та 14 від ОПЗЖ. В попередньому скликанні ради 2015-2020 рр., було 25 депутатів від Опоблоку та по 3 депутати від партій «Справедливість», БПП та «Батьківщина».
Переглядаємо сайти сусідніх рад – зважаючи на той факт, що в сусідніх для Рубіжного містах, а саме Северодонецьку та Лисичанську, не діє депутатський корпус внаслідок утворення військово-цивільних адміністрацій.
У Кремінській міській ОТГ оприлюднені звіти деяких депутатів попереднього скликання:
Жодного звіту за 2020 рік (до моменту вступу до повноважень нової каденції в листопаді 2020 після чергових виборів) і лише 3 звіти за 2019 рік: депутатів Кременчук В.І., Гнелицький К.С., Пилипенко Е.В. обраних від БПП «Солідарність» – трьох з шести депутатів від цієї партії. Представники фракцій Опоблоку, Нашого краю, Батьківщини та РП Ляшко не звітували про свою діяльність в 2019 році.
Загальний склад Кремінської міської ради попереднього скликання складав 24 депутати: 11 від Опоблоку, 6 – БПП, 4 – «Наш край», 3 – «Батьківщина», 2 – Радикальна партія Ляшко.
Обраний в жовтні 2020 року склад Кремінської міської ради: 11 – ОПЗЖ, 6 – «Наш край», по 3 – Опоблок, «За майбутнє» та «Слуга народу».
У Сватівській міській ОТГ навіть немає розділу звітів депутатів міської ради:
А може звіти не потрібні?
Під час обговорення ситуації із звітуванням із представниками громадськості та активними мешканцями громад, почули, що інформацію про діяльність тих депутатів, що цікавлять виборця, вони зазвичай отримають: у малих містах чи селищах є більш тісні контакти між місцевими жителями та депутатами.
З іншого боку всі погоджуються, що не можна порушувати вимоги законодавства: навіть якщо депутат часто зустрічається з людьми і щось розповідає, треба оформлювати відповідний письмовий документ, як це передбачено ч.2 ст. 16 закону України «Про статус депутатів місцевих рад»: Звіт депутата місцевої ради повинен містити відомості про його діяльність у раді та в її органах, до яких його обрано, а також про його роботу у виборчому окрузі, про прийняті радою та її органами рішення, про хід їх виконання, про особисту участь в обговоренні, прийнятті та в організації виконання рішень ради, її органів, а також доручень виборців свого виборчого округу.»
Зауважимо, що свого часу громадськість Луганщини провела показове оскарження відсутності звітів депутатів Лисичанської міської ради. Як постановив 23 квітня 2008 року Донецький апеляційний адміністративний суд:
«Позов ОСОБА_1 до депутатів Лисичанської міської ради ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії, треті особи – Лисичанська міська рада, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13,ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25- задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність депутатів Лисичанської міської ради ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 щодо не проведення звіту перед виборцями м. Лисичанська Луганської області, що передбачено ст. 16 Закону України “Про статус депутатів місцевих рад” у період з 26.03.2006 року по 16.07.2007 року.
Зобов’язати депутатів Лисичанської міської ради ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 провести звіт перед виборцями м. Лисичанська Луганської області у відповідності до ст. 16 Закону України “Про статус депутатів місцевих рад”.»
Отже є й судова практика і підтверджена судовими рішеннями позиція про обов’язковість звітування депутатів місцевих рад!
Що робити?
Координатор Всеукраїнської ініціативи «Активна громада» у Луганській області провів роботу з обговорення та зібрав пропозиції активних громадян на покращення ситуації із звітуванням депутатів місцевих рад. Задля цього проводилися зустрічі, вебінари,
По-перше, звіти депутатів мають містити багато типової інформації – що в принципі і так збирається та оприлюднюється на сайтах посадовими особами: «про прийняті радою та її органами рішення, про хід їх виконання, про особисту участь в обговоренні, прийнятті та в організації виконання рішень ради, її органів, а також доручень виборців свого виборчого округу.» Було б зручно для депутатів, що працюють на громадських засадах, якби цю частину їх звітів їм готували секретарі рад чи спеціалістів по роботі з депутатами – якщо є такі посадові особи у виконавчих органах ради. Тим більше, саме через таких спеціалістів у містах направляються депутатські звернення та запити, отримується інформація від виконавчих органів ради.
Друга проблема – мала поінформованість самих депутатів і тим більше членів територіальних громад (виборців) про вимоги ст. 16 закону України «Про статус депутатів місцевих рад» щодо звітності депутатів. Відповідна інформація може поширюватися як інституціями громадянського суспільства, включаючи ЗМІ, так і посадовими особами виконавчих органів рад. Мери ж звітують кожного року перед громадами? – то чому б їм не повідомляти і про відповідні обов’язки депутатів?
Ба більше: згідно ч.1,5 ст. 16 зазначеного закону, рада не тільки визначає орієнтовні строки – а й допомагає провести відповідні звіти. Отже міські чи селищні голови мають організувати відповідну роботу: наприклад погодити графік депутатських звітів під час батьківських зборів у школах чи зборах великих трудових колективів, не виключено – окремими публічними заходами у палацах культури (міста) чи сільських будинках культури.
Третя проблема: чинне законодавство не передбачає адміністративну відповідальність за неподання звіту депутата місцевої ради. А от за неподання декларації про доходи, видатки та майновий стан, штраф за ст. 172-6 КУпАП складає від 850 грн. Тому переважна більшість депутатів все ж подає фінансові декларації в електронному вигляді. Тих, що не подали – переслідують правоохоронні органи, вчасно складаючи протоколи про адміністративні правопорушення за корупційною статтею. Отже громадськість має ініціювати відповідні зміни до КУпАП: передбачити штрафи за неподання чи подання беззмістовного звіту депутата місцевої ради!
Активні мешканці, можуть також спонукати депутатів звітувати через суд – оскаржуючи бездіяльність місцевої ради (в частині невиконання обов’язку визначити орієнтовні строки звітів та сприяти у їх проведення); а також депутатів. На першому етапі можна звертатися до депутатів з вимогами провести публічних захід на підставі ч.3 ст. 16 закону № № 93-IV: «Звіт депутата місцевої ради може бути проведено в будь-який час на вимогу зборів виборців за місцем проживання, трудової діяльності або навчання, а також органів самоорганізації населення».
Співпраця з владою у цифрах та коментарях:
«Карта розвитку громади» Красноріченської ОТГ налічує 11 пропозицій, «Стратегія розвитку громади» – 1, «Бюджет громади» – 1, «Медицина» – 1, «Освіта» – 4, «Благоустрій» – 3, «Комунальні послуги» – 1.
Кількість депутатів Красноріченської сільської ради, які взяли участь у:
– тренінгах «Активної Громади» – 9 депутатів;
– форумі розвитку «Красноріченської громади» – 7 депутатів, у т.ч. 1 заступник голови громади;
– зустрічах з АГ – 13 депутатів;
– зустрічах з ініціативними групами – 1 депутат;
– підписали меморандум про відповідальність виконання КРГ – 14 депутатів (63,6%), в т.ч. 7 депутатів та 7 депутаток.
«Карта розвитку громади» для Рубіжного розроблялась, але офіційно місцева влада її приймати від громадського сектору – відмовилась.
4. Виклики та історія успіху
Головні виклики під час виконання Карти розвитку громади (КРГ) та звітування для депутатів Красноріченської сільської ради, була ситуація на стадії презентації КРГ для, коли вони сприймали КРГ упереджено, а також тим, що комунікації з ними ускладнилися карантинними обмеженнями, оскільки не всі депутати мають змогу спілкуватись в онлайн. Щоб подолати виклики щодо реалізації Карти розвитку громади, регіональною командою «Активна Громада» було підписано Меморандум про співпрацю з Красноріченським сільським головою, який своїм прикладом показав іншим колегам з влади, що потрібно співпрацювати з громадськістю, чути думку громадян та брати напрацювання громадян до стратегії розвитку громади.
Одним з головних підсумків впровадження КРГ стали тренінги про моніторинг виконання та оцінку виконання КРГ, а також Форум розвитку громади, де було підбито перші підсумки виконання КРГ та намічено шляхи для їх виконання.
На даний час триває процес взаємодії з владою Красноріченської громади, потенційними інвесторами, бізнесом та обласною владою заради виконання пропозицій від громадян, включених у КРГ.
Найбільш цікавий пункт «карти розвитку», що викликає емоції у членів громади – пункт про відкриття буднику-інтернату для осіб похилого віку. Громада не має бюджетних коштів для його фінансування і за бюджетним кодексом це має робити держава. Під час проведення публічної консультації, 80% мешканців висловилось за бюджетну форму фінансування – бо громадяни не мають коштів для оплати родичами такого притулку, коли батьки/діди-бабусі залишаються в селі самі, а молодь виїжджає в інше місто, область чи країну.
Підсумки. Динаміка виконання пропозицій від громадян, включених до КРГ, комунікації з посадовцями, депутатами й активними громадянами Красноріченської громади є помірною.
За шість місяців роботи 25% позицій КРГ виконані або частково виконані!
Тому потрібно місцевій владі більш активніше працювати з обласною владою, інвестиційними фондами щодо виконання КРГ. Потрібно впроваджувати практику по звітуванню депутатів перед громадянами, громадській сектор готовий допомагати депутатам в цьому напрямку. Також є домовленість між керівництвом сільської ради та регіональною командою «Активної громади» про надання методично-консультативної допомоги, проведення відповідного навчання з метою підготовки депутатів до звітування!
Резюмуючи зазначимо: є можливості впливати на депутатів та посадовців – отже треба активним громадянам діяти в цьому напрямі і домагатися проведення звітів. А наша ініціатива «Активна громада», може допомогти в цій діяльності.
Довідка. Проєкт «Задай курс владі» реалізовується за підтримки «Національного Демократичного Інституту» (NDI).
Примітка. Місія «Активної Громади»: досягти добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту «Республіка». Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.