Екологія в творах Максима Рильського

Тема охорони довкілля досить актуальна сьогодні як в Україні, так і в усьому світі. Викликає занепокоєння стан повітря, якість води тощо. Все частіше звертається увага на недостатню кількість зелених насаджень у крупних містах або ж засадження території небажаними типами рослинності. Крім того, в сучасному суспільстві гостро постає проблема видобутку природних ресурсів і пошук альтернативних джерел. Переліченими проблемами займаються не лише відповідні державні структури, а й дані теми не залишають байдужими людей, у тому числі творчих особистостей.

Фото з відкритих джерел інтернет/ Максим Рильский на природі читає книгу

Максим Тадейович Рильський був саме такою особистістю, хто опікувався станом довкілля. І його зацікавленість природою знайшла відображення у віршованих і прозових творах. У цьому контексті заслуговує на увагу наступний вірш:

Люби природу не як символ

Душі своєї,

Люби природу не для себе,

Люби для неї.

Вона — не тільки тема вірша

Або картини,—

В ній є висоти незміримі

Й святі глибини.

У неї є душа могуча,

Порив є в неї,

Що більший над усі пориви

Душі твоєї.

Вона — це мати. Будь же сином,

А не естетом,

І станеш ти не папіряним —

Живим поетом!

В даному вірші поет закликає не лише милуватися природою, а ставитися до неї уважно й обачливо. Такий підхід неабияк актуальний сьогодні, у зв’язку з чим до 130-річчя з дня народження поета Максима Рильського планується видання книги, до якої ввійдуть вірші та прозові твори про природу, спогади про Рильського, а також цікаві і повчальні історії про природу, де брав участь поет. Так буде представлена творча частина книги.

Крім того, бачення Максима Рильського щодо деструктивних наслідків нераціонального природокористування було пророчим. Він неодноразово звертав увагу спільноти до наявних проблем довкілля, а також до тих, які виникнуть незабаром. Зокрема, у статті, присвяченій твору Олександра Довженка «Поема про море», незважаючи на в цілому позитивний тон щодо будівництва Каховського водосховища, Рильський зауважив, що створення такого водного об’єкту може мати негативні наслідки в майбутньому. В творі Довженка навіть є рядки «Нове наше море – нове наше горе», з якими Рильський погодився. Так окремі розділи книги представлятимуть перестороги поета стосовно екологічного стану України, а також їх сучасну інтерпретацію, оскільки сьогодні ми можемо переконатися в тому, на що поет звертав увагу.

Фото/ 17 березня 2023 року. Заступник директора Центру Марія Матвієнко та Максим Георгійович Рильський (онук поета). Обговорення концепції книги на заході, присвяченому творчості Максима Рильського.

Над створенням книги працює робоча група, до якої входить відомий журналіст, онук поета Максим Георгійович Рильський, а також співробітники Державної екологічної академії післядипломної освіти та управління при Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів України, директор Центру європейської та євроатлантичної інтеграції Володимир Петрович Гандзюра та заступник директора Центру Марія Григорівна Матвієнко.

Фото/ 18 березня 2023 року. На Громадському радіо з Андрієм Куликовим. Обговорення актуальних проблем євроінтеграції, зокрема, охорони довкілля, де були озвучені основні положення майбутньої книги.

Напередодні дня народження поета (19 березня) 18 березня 2023 року на Громадському радіо з Андрієм Куликовим було обговорення теми природи й екології у віршах Рильського. Кілька віршів зі збірки було процитовано. Куликов підкреслив важливість даної тематики для майбутньої книги та побажав успішного втілення проєкту.

Творча співпраця колективу спрямована на привернення уваги до актуальних проблем екології через творчість Максима Рильського та пошук варіантів їх вирішення.

Лілія Яременко

Даний матеріал виготовлено за підтримки ГО «Інститут масової інформації» у рамках проєкту міжнародної організації «Internews Network».

***

DONATE

Підтримайте незалежну журналістську діяльність редакції ZARAZ.INFO

Рахунок № UA383047950000026002053729142

в АТ КБ «ПРИВАТБАНК» (ЄДРПОУ банку 14360570, код банку 304795), валюта UAH. Отримувач: ГС “ГРОМАДСЬКИЙ IНСТИТУТ РЕГIОНАЛЬНИХ ПРОБЛЕМ”, ЄДРПОУ/ДРФО 42889473 Призначення платежу: підтримка статутної діяльності . Контакти: [email protected]

***

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *