Facebook видалив сотні груп та сторінок за поширення дезінформації. Серед них – Znaj.ua, Politeka, Hyser
17 вересня 2019 року компанія Facebook повідомила про видалення 168 облікових записів, 149 сторінок Facebook та 79 груп в Україні. Серед видалених сторінок – Hyser, Znaj.ua, Politeka. Ці сторінки вели скоординовану кампанію з дезінформації, повідомив Натаніель Глейхер, голова політики з кібербезпеки соцмережі, у офіційному блозі Facebook.
Зображення Facebook: скріншот видалених сторінок
У офіційному повідомленні соцмережі йдеться про те, що видалені акаунти та групи пов’язані з українською PR-компанією Pragmatico, а загальна кількість їхніх підписників становила понад 4,2 мільйони.
Катерина Крук, менеджер Facebook по Україні, написала, що Pragmatico брала замовлення і на політичний піар, в тому числі і чорний.
Люди, що стояли за цим, використовували підроблені облікові записи для управління групами, йдеться в офіційному повідомленні.
Зображення Facebook: скріншот видалених сторінок
У компанії оцінили, що загальний бюджет витрачений на рекламу у Facebook та Instagram, близько 1,6 мільйона доларів. У повідомленні Facebook також сказано, що люди, які стояли за кампанією з дезінформації скеровували читачів за межі Facebook на сайти, що позиціонують себе як новинні.
Загальний бюджет витрачений на рекламу у Facebook та Instagram становив близько 1,6 мільйона доларів
Як зазначалося на Facebook сторінці Pragmatico, PR-компанія займалася захистом репутації у ЗМІ та у соцмережах.
Водночас, на сайтах пошуку співробітників (Work.ua, Jobs.ua) зазначається, що Pragmatico також працювала над створенням та просуванням позитивного іміджу та медійного образу, підтримкою репутації замовника у соцмережах, формуванням інформаційних стратегій та конфліктним менеджментом.
На сайті Znaj.ua, сторінка у Фейсбуці якого була видалена, з’явилося повідомлення нібито від імені редакції, в якому не було вказано жодного імені та прізвища співробітника, однак текст був написаний нібито від імені головного редактора. В тексті в Znaj.ua підтвердили, що користувалися послугами Pragmatico.
Pragmatico надавала (для Znaj.ua – ред.) консультаційні послуги з просування сторінок у соціальних мережах
У компанії Facebook також повідомили, що видалили низку сторінок з огляду на “скоординовану неавтентичну поведінку” й ще в одній країні – Іраці.
Нагадаємо, у липні 2019 року напередодні парламентських виборів в Україні Facebook видалив 101 акаунт, 11 сторінок, 32 групи у Facebook та 5 облікових записів у Instagram, що з Росії та Луганської області поширювали критику українського уряду, дезінформацію про війну на Сході та політичні новини напередодні парламентських виборів в Україні.