Хто і навіщо вирубує ліси Луганщини та погрожує захисникам довкілля

 

Схоже, в Луганській області знайшли свій "бурштин": в регіоні масово вирубують ліс та вивозять у невідомому напрямку

 

коричневые вагоны с лесом

Обласна влада та поліція каже, що посилено займається цією проблемою. Громадські активісти стверджують, що всі про все знають, але ніхто нічого не робить.

За даними на 2012 рік, ліси в Луганській області покривають близько 7 % территории та зосереджені у Біловодському, Білокуракінському, Марківському, Кремінському, Новоайдарському, Сватівському, Станично-Луганському районах, а також навколо міст Сєвєродонецьк, Рубіжне, Лисичанськ та Старобільськ.  При цьому 4 % лісів в області – штучно насаджені. Якщо нинішні масштаби вирубки не зменшаться, дуже скоро замість лісів залишаться самі пеньки.

Depo.Донбас вирішив розібратися у цій проблемі, для початку зібравши думки представників влади, поліції та громадськості.

 

Речник обласного управління поліції Тетяна Погукай усі звинувачення в тому, що поліція закриває очі на вирубку, відкидає. Каже, що і сама бореться зі знищенням лісу.

— Ми що тільки не робимо у цьому напрямку, виїжджав наш спецназ на місце, ми там проходили усі ці місця вирубки, але є хитрість, яку поки що не можемо побороти. По-перше, якось дивно відбувається розподілення лісогосподарчих земель. Наприклад, ліси — в Марківському районі, а лісництво, яке дає дозвіл на вирубку лісу, — в іншому районі. У Старобільську вирубують ліси, а дозвіл дає Сєвєродонецьке лісництво. Дуже дивне в них розподілення, ми не можемо розібратися, чому саме так: лісогосподарські землі  в одному районі, а керівництво, якому підпорядковуються вони, — в іншому. Ми вже виїжджали, фотографували, із спецназом лазили там по всім цим лісовим насадженням, де йде вирубка, шукали докази, щоб показати, що вирубують живий ліс. Але за документами на кожне вирубане дерево лісництво дає паспорт, що це дерево – сухостій, який підлягає вирубці – санітарному очищенню. Ми фотографували, що це насправді живі дерева: ловимо машину з лісом і фотографуємо – живе дерево. А вони нам надають документи, що це — сухостій. Ми ведемо з цим боротьбу, порушуємо карні справи, тому що вже просто доходить до абсурду, і область скоро залишиться без лісу взагалі.

Кримінальні провадження проти кого відкриваються? Проти лісництв?

— Так, тому що проти водія, хто перевозить деревину зі всіма документами, що ми можемо пред'явити? Дозволи видані посадовцями лісогосподарств, і вони несуть відповідальність. Ми і порушуємо карні справи щодо цих посадових осіб.

До суду якісь провадження дійшли?

— Так, по Новопскову та Марківці кілька справ пішло в суд, але про результати поки не знаю. Чиновники посилаються на нормативну базу, що у них санітарна вирубка, що ці дерева не є цінними породами. Тільки ми доводимо, що це живе дерево, а вони доводять протилежне. Робота не просто ведеться — я можу на своєму прикладі сказати, ці машини з лісом їдуть повз дім, де я живу.  Як раз там поруч ліс, який вирубано просіками. Як тільки їде машина, я одразу дзвоню в слідчо-оперативну групу, вона виїжджає, патрульні блокують дорогу, оперативна група усе документує. Потім приносять мені весь пакет документів, кажуть: "Тетяно Олександрівно, гляньте". Я кажу, документуйте, вносіть в ЄДР, хай прокуратура теж реагує. Я не знаю, чому з цими лісовими господарствами не можуть навести лад, чому в них такі повноваження. Тут потрібно, щоб управління екології підключалося, прокуратура, щоб проводили експертизи, щоб ВЦА на цю проблему увагу звертало. Тому що в області ці ліси – штучні, їх дуже мало, і так взагалі Луганщина залишиться без лісів.

 

Хто і навіщо вирубує ліси Луганської області та погрожує захисникам довкілля (ФОТО) - фото 2

 

Заступник голови ВЦА Юрій Клименко каже, що є підприємства, які законно вирубують ліс, а є ті, хто це робить поза законом.

— Лісом у нас опікується Луганське обласне управління лісового господарства, яке підпорядковується Державній агенції лісових ресурсів України. Ми координуємо діяльність зазначеного управління. Зазначеним господарством в поточному році заготовлено майже 117 тис. кубометрів ліквідної деревини.

Що значить "заготовлено"?

— Заготовлено – це зрублено дерево вже на корню. План на рік — 166,5 тис. кубометрів деревини. Тобто план ще не виконано. Розумієте, так? Основними покупцями необробленої деревини в Луганській області — це та деревина, яку бачили усі на фото, де її везуть у вагонах — є Збройні сили України, Національна гвардія, населення, підприємства соціальної сфери, а також деякі комерційні структури. Основні, які вантажать деревину вагонами — ТОВ "Арбора Біомас", ТОВ "Кедрліс", ТОВ "Укрліспром". Залізницею вивозить тільки "Укрліспром".

Ця деревина залишається в області чи їде в регіони України, чи кудись в іншому напрямку?

— По-різному. Я точно не можу сказати, хто куди везе. Вона може йти на вугільні підприємства "Лисичанськвугілля", "Первомайськвугілля" – це основні замовники деревини. Але так наше законодавство влаштоване, що вони напряму не можуть укладати договір на постачання, тому купляють деревину через посередника.

Вам відомо про незаконне вивезення деревини?

— Проблематикою лісу ми займаємося з моменту вимушеного переїзду ОДА в Сєвєродонецьк через проведення Антитерористичної операції. Ця проблематика дуже серйозна, ми її розглядаємо з різних боків. Вона шкодить навколишньому середовищу, створюючи екологічну загрозу. Тому що під час бойових дій у нас дуже велика кількість горілих лісів. Але держава нам не дає можливість цю деревину спиляти і безкоштовно віддавати військовим. Безкоштовно. Нам потрібно її віддавати, тому що якщо ця спалена деревина простоїть декілька місяців, в ній заводяться жахливі жучки, тваринки всякі, і становлять загрозу. Це — перша проблема.

Друга проблема – дійсно дуже багато нелегальної, незаконної, напівзаконної вирубки. Безпосередньо Обласна адміністрація декілька разів проводила вже спільні наради, створені спільні робочі групи за участі співробітників Національної поліції, Фіскальної служби, Служби безпеки, лісового господарства, лісників, голів районів, де є ліси. Ми через блокпости перекриваємо дороги, проводимо перевірки, є певна кількість порушених кримінальних проваджень . Що стосується безпосередньо останнього факту, оприлюднення фото вагонів та вантажівок з деревиною на Фейсбуці, то обласна адміністрація доручила Нацполіції вивчити зазначений факт і надати повну інформацію для інформування громадськості.

Виходячи з фактів горіння лісу через бойові дії та незаконні вирубки, на скільки зменшилася площа лісів в області?

— Площа лісів не зменшилася.

Не зменшилася?

— Так.

А скільки вона зараз становить?

— Я вам не скажу, не знаю.

 

машины с лесом

 

Відомий на Луганщині і, зокрема, у Сєвєродонецьку громадський діяч та волонтер Аріф Багіров — корінний мешканець міста. Його мати ще застала ті часи, коли навколо Сєвєродонецька лісу не було.

 — Моя мама розповідала, що через піщані бурі вони сиділи по домівках і не виходили на вулицю, не ходили у школу. Справжні, природні ліси на Луганщині – це у Кремінському районі, а всі інші —  насаджені спеціально для того, щоб пісок тримався на одному місці.

 Тобто ця територія навколо Сєвєродонецька була немов пустеля?

— Так і було, не зважаючи на те, що тут є і озера. Ліси посадили після Другої світової, а зараз їх пиляють зі страшною силою. Раніше теж пиляли, але не в таких масштабах. А тепер їздять не тільки вночі, а й вдень, відкрито, і деревину везуть дуже якісну. Я на все це дивлюся і уявляю, скільки років буде потрібно, щоб дерева виросли на місцях вирубки знову. Починаєш говорити про це — відповідають, що ліс йде на шахти. Але вибачте, у нас шахт на українській території залишилося дуже мало. Шахти і раніше були, але стільки лісу ніхто не вирубував.

 Цю тему громадськість міста вже піднімає на поверхню?

— Так, але людині, мешканцю Сєвєродонецька, який цю тему підняв, публікував фото, вже надходять погрози.

 Судячи з дописів на цю тему у соцмережах, у мешканців Луганщини склалася така думка, що до вирубки лісу причетні люди зі зброєю? Ви також про це писали, що навіть загроза для життя є, якщо втручатися.

— Безумовно. Люди виїжджали до місця вирубки, щоб підійти і подивитися, хто рубає. Але їх прогнали.

Тобто їхати на ці місця небезпечно?

— Поїхати можна, але з запобіжними заходами, надійним прикриттям.

Я так розумію, що ситуація схожа на видобуток бурштину на Рівненщині?

— Так і є. Всі все знають, але ніхто нічого не робить.

Підняти людей на мітинги, акції протесту реально? Все ж таки, це не політика, а екологічна загроза місту та області.

 — Навряд чи, у регіоні немає поки єдності щодо цього і взагалі щодо будь-яких питань. Проте намагатимемося. Наступного тижня збиратимемо у Сєвєродонецьку підписи мешканців з метою звернути увагу на проблему. У Карпатах же така сама ситуація, місцеві активісти що тільки не робили — і фільми знімали і розслідували, а нічого не змінюється.

 На Луганщині можна провести аерозйомку місць вирубки, щоб побачити її маштаби?

 — Практично це нереально. Це ж зона АТО. Навіть коли ми влаштовували відкриття 1 вересня в університеті, задумали зробити зйомку дроном з повітря, довелося отримувати дозвіл через правоохоронні органи. Тут якщо будеш знімати, безпілотник зіб'ють та ще й скажуть, що це шпигуни його запустили.

З чим ви пов'язуєте таку масштабну вирубку лісу?

— Моя думка – це просто плата за наші кредити в МВФ. Ми Європі віддаємо ліс, тому що вони у себе вирубувати заборонили, впровадили мораторій, а будувати потрібно, меблі потрібні. Вже ж проводилося розслідування, і є відео, що на кордоні з Україною в Румунії побудовано деревообробний завод, який приймає нашу деревину. А звідти вже везе оброблену по Європі. Тому навряд чи вдасться домогтися, щоб вирубка припинилася, але піднімати шум все ж потрібно.

 

 Фото: Артем Дроздов

 

depo

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *