Майже 60% українців залишаться без пенсії, пенсійний вік доведеться підняти — ЗМІ

Через підвищення вимог до страхового стажу у 2023 році третина українців, яким виповниться 60 років, не зможуть претендувати на пенсію. Їм доведеться продовжувати працювати до 63 чи навіть 65 років, повідомляє «Обозреватель«.

Кількість накопиченого середнього стажу “нових” пенсіонерів стрімко зменшується.

Якщо з 2018-го по 2021-й основна вимога – щодо наявності страхового стажу виконувалася практично більшістю, то поступово до 60% українців не зможуть вийти на пенсію при досягненні пенсійного віку.

Значно погіршила ситуацію і війна в Україні. Майже три мільйони українців втратили офіційну заробітну плату. За них роботодавці не сплачують внески, а це означає, що при оформленні пенсії вони недорахуються таких необхідних місяців або навіть років стажу.

Але справжні складнощі пенсіонерам експерти прогнозують із 2025-го.

Зараз за даними Пенсійного фонду, внески на пенсію роблять лише 10,7 млн українців. І це при тому, що пенсії одержують ті ж 10,7 млн осіб. Нині середня пенсія становить 4622,60 грн. Щоб забезпечити таку цифру, середня зарплата в Україні має становити понад 21,6 тис. грн.

Ще 2017-го в Україні ухвалили пенсійну реформу. Завдяки цьому запровадили щорічне осучаснення пенсій, а також посилили вимоги для того, щоб вчасно виходити на заслужений відпочинок. Цього року потрібно 30 років стажу, щоб вийти на пенсію у 60 років. Від 15 до 20 років стажу вистачить для того, щоб вийти на пенсію у 65 років. І від 20 до 30 років – у 63 роки.

Старший науковий співробітник Інституту демографії та соцдосліджень Лідія Ткаченко розповіла, що середній стаж, з яким українці виходять на пенсію, наразі становить 32 роки.

“Жодних нових розрахунків ми не робили. Наскільки я пам’ятаю, середній стаж, з яким українці виходять на пенсію, – це 32 роки”, – розповідає вчена.

Навіть за оптимістичного сценарію з 2025-го у більшості 60-річних українців не вистачатиме стажу для того, щоб виходити на пенсію вчасно.

Згідно з розрахунками Пенсійного фонду, який фахівці зробили ще у 2017 році, у 2027-му вимоги щодо стажу не зможуть виконати 45% українців. Але річ у тому, що ці розрахунки робилися виходячи з того, скільки теоретично зможуть стажу заробити українці. Але пандемія, повномасштабна війна внесли корективи. Наразі розраховувати на такий показник не доводиться.

Вчена Лідія Ткаченко вважає, що реформу варто зупинити, а вимоги до стажу припинити збільшувати.

“Багато людей залишилося без роботи, багато хто у відпустці власним коштом. Цей рік не стане переломним. Але з урахуванням ситуації, з боку держави було б правильно зупинити критерії в 30 років. Далі буде не по-джентельменськи”, – зазначає Ткаченко.