Нобелівську премію миру 2022 символічно розділили між представниками громадянського суспільства України, Росії і Білорусії

На церомоніі нагородження, яка відбулася в Осло 10 грудня Нобелівську премію миру 2022 символічно розділили між представникам громадянського суспільства України, Білорусії і Росії — Центром громадянських свобод, журналістом Алесь Беляцький і правозахисною організацією «Меморіал». При нагородженіі було зазаначено, що ці три лауреати просували право критикувати владу та захищати фундаментальні права громадян. Повідомляє ZARAZ.INFO

«Вони доклали визначних зусиль у документуванні воєнних злочинів, порушенні прав людини та зловживанні владою. Разом вони продемонстрували значущість громадянського суспільства для миру та демократії. Демократична влада потребує не лише підтримки її людей, але також критики, нових ідей та перспектив. Основне джерело її — люди», — зазначила Голова Нобелівського комітету Беріт Рейсс-Андерсен.

Беріт Рейсс-Андерсен додала, що лауреати систематично збирали докази минулих та нинішніх порушень прав людини та воєнних злочинів, щоб «притягнути злочинців до відповідальності, вшанувати жертв та попередити повторення злодіянь».

Олександра Матвійчук, яка очолює Центр Громадянських Свобод (Україна)зазначила, що якби політики дослухались до слів правозахисників, то багатьох війн, включно із російською агресією проти України, вдалося б уникнути.

«Зараз говорять армії, тому що раніше голоси правозахисників у нашому регіоні не було чути. Можливо, нас слухали на Комітеті ООН з прав людини, але точно не в тих залах, де приймаються рішення людьми при владі«, — написала вона на своїй сторінці у Facebook.

За її словами, якщо людство не хоче жити у світі, де правила визначає той, хто має потужніший військовий потенціал, а не верховенство права, такий стан речей належить змінити. Відтак вона закликала до трьох кроків, які допоможуть зробили світ безпечнішим.

«ООН та держави-учасниці мають провести реформу міжнародного миру та безпеки, щоб створити гарантії для всіх країн та їхніх громадян незалежно від їхньої участі чи неучасті у військових блоках чи військової потужності. Росія має бути виключена із Ради безпеки ООН за систематичні порушення статуту ООН», — зазначила правозахисниця.

Також вона наголосила, що ООН та держави-учасниці мають вирішити проблему «прогалини у відповідальності» та забезпечити шанс на справедливість сотням тисяч жертв воєнних злочинів.

«Без цього стійкий мир у нашому регіоні неможливий. Потрібно створити міжнародний трибунал та притягнути Путіна, Лукашенко та інших воєнних злочинців до відповідальності», — підкреслила Матвійчук.

Окрім того, правозахисниця закликала пересічних людей також боротися за справедливість.

«Весь мій 20-річний досвід боротьби за свободу та права людини переконливо говорить, що звичайні люди мають набагато більший вплив, ніж вони собі думають. Масова мобілізація звичайних людей у різних країнах світу та їхній спільний голос можуть змінити світову історію швидше, ніж інтервенція ООН», — додала Олександра Матвійчук.

Правозахисниця висловила радість з приводу того, що очолюваний нею Центр громадянських свобод отримав Нобелівську премію разом із друзями Центру та партнерами із «Меморіалу» та «Вясни».

Церимонію нагородження та промови представників нагороджуваних дивиться нижче у відео NRK (Norsk Rikskringkasting AS)