Нотаріуси України вперше в історії вийшли на акцію протесту проти коррупції і рейдерства під стіни КМУ

Нотаріуси України вперше в історії вийшли на акцію протесту проти коррупції і рейдерства під стіни Кабінету Міністрів України

Нотаріуси #України вперше вийшли на мирне зібрання.
Акція протесту відбулася у Києві 25 лютого 2019р. під стінами Кабінету Міністрів України і стала першим нотаріальним віче, в якому взяли участь президент, віце-президенти, члени РадиНотаріальна палата України, нотаріуси з усіх областей України.На підтримку нотаріальної спільноти виступили народні депутати та члени ГО «Бізнес – Варта»Александр Данченко (Olexandr Danchenko),Ruslan Sydorovych, Леонід Козаченко та директор організації Ольга Матвіїва.Представники нотаріату, які не змогли приїхати до столиці, одночасно в усіх регіонах України приєдналися до акції іншим способом – не вчиняють сьогодні нотаріальні дії.

Нотаріальна спільнота виступає проти тотальної корупції в сфері контролю за державною реєстрацією, що є основною причиною рейдерства в Україні. Акція протесту спрямована на те, щоб захистити свої професійні права, а також щоб зупинити свавільні дії з боку органів влади, спрямовані на свідоме захоплення власності громадян та бізнесу.Відео Бізнес-Варта

 

Учасники акції висунули наступні вимоги:

1. Забезпечити реформування нотаріату в Україні на основі системи нотаріату латинського типу та створення Е-нотаріату за безпосередньою участю Нотаріальної палати України; відмовитися від спроб створення «квазінотаріату» (надання права вчиняти нотаріальні дії та здійснювати державну реєстрацію «уповноваженим особам») та інших невиважених кроків. Відновити належне фінансування державного нотаріату, забезпечити належну кількість державних нотаріусів у віддалених районах; відновити роботу державних нотаріальних контор, діяльність яких була припинена Міністерством юстиції України за останні п’ять років (ліквідовано більше 40 держнотконтор).

2. Негайно реформувати систему контролю в сфері державної реєстрації, протягом 2-х тижнів запровадити конкретні критерії для здійснення моніторингу реєстраційних дій та диференціацію відповідальності (санкцій) за порушення в сфері державної реєстрації, а також розмежувати види відповідальності в залежності від відповідного виду порушення, допущеного нотаріусом або державним реєстратором (постанова КМУ № 990). Негайно припинити застосування тимчасового блокування доступу нотаріусів до державних реєстрів за технічні помилки та недоліки програмного забезпечення державних реєстрів, в результаті яких не порушуються права громадян їх законні права та інтереси. Забезпечити участь громадськості в процесі розгляду скарг у сфері державної реєстрації; запровадити прозорі механізми, які забезпечуватимуть процесуальні права скаржників, суб’єктів оскарження в процесі розгляду скарг у сфері державної реєстрації (постанови КМУ № 1128, № 990).

3. Відмовитися від запроваджених незаконних форм фактичної переекзаменації на право займатися нотаріальною діяльністю шляхом підтвердження професійної компетентності у сферах державної реєстрації (постанова КМУ № 860), які містять значні корупційні ризики при їх здійсненні, та скасувати незаконний наказ Мін’юсту від 29.12.2018 № 4146/5. Негайно поновити доступ до державних реєстрів нотаріусам, строк тимчасового блокування доступу у яких минув, без вимоги проходження ними незаконного автоматизованого анонімного тестування та отримання сертифікатів.

4. Невідкладно (протягом тижня) створити робочу групу для розробки змін до нормативних актів КМУ щодо виконання даних вимог. До складу робочої групи залучити представників Нотаріальної палати України. Залучати Нотаріальну палату України згідно статті 16 Закону України «Про нотаріат» до розробки будь-яких нормативно-правових актів, що стосуються професійної діяльності нотаріусів, обов’язково проводити їх громадське обговорення.

5. Звільнити з посад посадових осіб Міністерства юстиції України, які відповідальні за кризовий стан державної політики в сферах державної реєстрації та нотаріату, а саме: Першого заступника Міністра юстиції України Олену Сукманову; заступника Міністра юстиції України з питань державної реєстрації Ірину Садовську.

Сподіваємося, що уряд прислухається до вимог та зробить все можливе, аби захистити нотаріат, права громадян та бізнесу.

Відео Бізнес-Варта/

Перший віце-президент Нотаріальної палати України Ольга Оніщук в інтерв’ю розповіла:

– Чому Нотаріат вийшов на мирний мітинг? – Які вимоги висунув Нотаріат до Кабінету Міністрів України? – Чому Міністерство Юстиції має першим демонструвати принцип верховенства права. – Як Мінюст ініціює прийняття нормативного акту, яким передбачається здійснення тестування нотаріусів. – Як проявляється тиск з боку регулятора на приватних нотаріусів. – Які існують компроміси щодо законопроекту №9140 – Чому є нонсенсом застосовувати санкції до приватних нотаріусів без диференціації – це нонсенс. – У чому полягає абсурдність критеріїв моніторингу приватних нотаріусів, який був запроваджений КМУ. – Про результати перемовин між Нотаріатом та представниками Міністерства Юстиції. – Про ставлення нотаріальної спільноти до «чорних» нотаріусів.

 

Бізнес Варта

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *