Перший візит президента США за 15 років. Байден у Києві заявив про нову допомогу, помилки Путіна і віру в Україну всупереч «важким рокам попереду»

У понеділок, 20 лютого, президент США Джо Байден розпочав свій візит до Європи з несподіваної та символічної поїздки в Київ. Його чекали у Польщі, проте Байден з’явився у столиці України — це його перший візит в Україну після вторгнення РФ. Пише НВ.

(Фото на обложці: REUTERS/Gleb Garanich)

Раніше повідомлялося, що Байден вилетить з Вашингтона у другій половині дня 20 лютого за американським часом, а прилетить у Польщу вранці 21 лютого за місцевим часом.

Однак натомість зранку в понеділок в Києві було перекрито частину вулиць в центрі міста і районах, близьких до посольства США та вжито надзвичайних заходів безпеки. Також кияни помітили невідомий кортеж на вулицях столиці, що викликало припущення про можливий візит когось з високопосадовців США в Київ.

Близько 12:00 з’явилися підтвердження, що сьогодні в столицю України дійсно приїхав президент США Джо Байден. Він уже зустрівся з Володимиром Зеленським, разом з президентом України відвідав центр Києва і вшанував пам’ять загиблих українських героїв під час повітряної тривоги в столиці. Крім того, Байден оголосив про новий пакет допомоги Україні. Президенти України і США провели переговори у форматі тет-а-тет, а також у розшреному складі делегацій.

Це перший візит президента США в Україну після 2008 року, коли Київ відвідав Джордж Буш-молодший. Барак Обама за два президентських терміни не був в Україні жодного разу, як і його наступник Дональд Трамп. У серпні 1991 року в Київ приїжджав також Джордж Буш-старший, а в червні 2000-го — президент США Білл Клінтон.

До цього на тлі припущень, що лідер США може відвідати також Україну у поточний приїзд в Європу у Білому домі стверджували, що 20−22 лютого Джо Байден відвідає лише Польщу, інших зупинок у Європі американський президент робити не планує. Утім, за інформацією журналу Politico, помічники президента США розглядали можливість, щоб Байден таємно перетнув кордон з Україною.

Крім запланованого візиту Джо Байдена в Польщу, у вихідні в Європі також перебувала віцепрезидентка США Камала Гарріс (на Мюнхенському форумі з безпеки).

«Путін продовжує робити помилки. Не знаю, на що він сподівається» — Байден

«Путін хотів, щоб Захід був розділений. Розраховував на те, що ми не зможемо забезпечити єдність країн-членів НАТО, що не зможемо забезпечити єдність допомоги Україні», — сказав Джо Байден у Києві після переговорів з президентом України Володимиром Зеленським.

«Він сподівався, що єдність буде недовгою. Тепер, напевно, він на це не сподівається. Взагалі не знаю, на що він сподівається. Але він продовжує робити помилки», — сказав американський президент.

Україна досягла успіху у війні всупереч усім очікуванням і перемагатиме надалі — Байден

Під час спільного брифінгу з президентом Володимиром Зеленським Джо Байден сказав, що ця війна стала найбільшим збройним наземним конфліктом у Європі за останні три чверті століття.

«І ви в ній досягли успіху, всупереч усім очікуванням, крім ваших власних. І я впевнений, що ви й надалі перемагатимете», — наголосив глава Білого дому.