СБУ в Харкові викрила злочинну групу: посадовці МСЕК та їхні спільники «списували» ухилянтів з військового обліку

Служба безпеки України ліквідувала в Харківській області ще одну схему корупції, пов’язану з ухиленням від мобілізації. До організації цієї оборудки був причетний голова однієї з міжрайонних медико-соціальних експертних комісій обласного центру.

Він за гроші допомагав ухилянтам уникнути призову, видаючи фіктивні довідки про інвалідність.

Для реалізації цієї “схеми” посадовець залучив ще 12 спільників, які входили до складу злочинної групи. Серед них – його підлеглі, а також керівники різних медичних установ регіону та цивільні посередники.

Згідно з матеріалами справи, спочатку фігуранти виготовляли фальшиві документи про нібито наявність захворювань, які є підставою для оформлення інвалідності.

Для цього вони підробляли всю медичну документацію щодо історії “хвороби” своїх клієнтів, включаючи дані про стаціонарне лікування.

Потім організатор оборудки забезпечував виготовлення фіктивного рішення медико-соціальної експертної комісії про присвоєння групи інвалідності.

Ціна таких “послуг” становила від 2 до 5 тисяч доларів США, в залежності від терміновості “замовлення”.

Для пошуку потенційних клієнтів фігуранти використовували свої контакти.

Встановлено, що завдяки злочинним діям учасників групи понад 400 осіб призовного віку змогли незаконно уникнути мобілізації.

В результаті комплексних заходів співробітники СБУ затримали організатора та його спільників.

Одночасно було проведено близько 90 обшуків у місцях роботи і проживання учасників злочинної групи, а також у їхніх автомобілях.

Під час слідчих дій було вилучено велику кількість справ призовників, чорнові записи, мобільні телефони та комп’ютерну техніку з доказами незаконної діяльності.

Також знайдено гроші у сумі понад 500 тисяч доларів США, майже 80 тисяч євро, більше як 1 мільйон гривень, та навіть російські рублі, які, ймовірно, були отримані злочинним шляхом.

На цей момент слідчі Служби безпеки повідомили організатору злочинної групи та 12 його спільникам про підозру за двома статтями Кримінального кодексу України:

▪️ ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 114-1 (перешкоджання законній діяльності ЗСУ, вчинене за попередньою змовою групою осіб);
▪️ ч. 3, ч. 4 ст. 358 (підробка документів, використання підроблених документів, вчинені за попередньою змовою групою осіб).

Затримані перебувають під вартою і їм загрожує до 8 років позбавлення волі.

Триває розслідування для притягнення всіх винних до відповідальності.

Комплексні заходи проводили співробітники СБУ в Харківській області під процесуальним керівництвом Офісу генерального прокурора та Харківської обласної прокуратури.