Масштабна спецоперація, спрямована на виявлення осіб, причетних до організації «замовних» футбольних матчів, тривала більше року. Задокументовано протиправну діяльність п’яти злочинних груп та 35 футбольних клубів. Поліцейські провели 40 обшуків на території 10 областей України.
Про це йшлося 22 травня, під час спільного брифінгу Голови Національної поліції України Сергія Князєва, заступника глави Нацполіції – начальника Департаменту захисту економіки Ігоря Купранця, першого заступника Генерального прокурора України Дмитра Сторожука, президента Федерації футболу України Андрія Павелка та першого віце-президента ФФУ Назара Холодницького. Повідомляє Департамент комунікації Національної поліції України.
Фото. Автор Георгій Лазурєнко
За словами Сергія Князєва, у результаті спецоперації із викриття фактів футбольної корупції правоохоронці зібрали доказову базу стосовно учасників та організаторів п’яти злочинних груп та 35 футбольних клубів, причетних до організації та участі у футбольних матчах з «фіксованим» результатом.
«У ході розслідування були встановлені особи, які причетні до корупційних схем «замовних» футбольних матчів, починаючи з вищого дивізіону Прем’єр-Ліги до юніорських команд. Це – перший випадок в Україні, коли до відповідальності будуть притягнуті не тільки гравці футбольних клубів, але й організатори», – зазначив очільник Нацполіції.
Перший заступник Генерального прокурора України Дмитро Сторожук розповів, що розслідування цього типу справ здійснюється в Україні вперше. Відтак збір доказів і документування цих фактів викликали певні складнощі та тривали більше року.
«Ця робота буде продовжуватися, і ми даємо досить чіткий сигнал, як футбольним корупціонерам в нашій країні, так і сигнал нашим європейським друзям та партнерам, про те, що в Україні не буде такого явища, як договірні матчі», – наголосив Дмитро Сторожук.
Президент Федерації футболу України Андрій Павелко подякував правоохоронним органам за плідну взаємодію у боротьбі з корупцією всередині українського футболу. Він зазначив, що очищення футболу від цього явища – лише початок.
«Я впевнений: це гарний сигнал для всіх тих молодих футболістів, які знаходяться на порозі перед злочинними діями – задуматися про своє майбутнє», – зазначив Андрій Павелко.
За словами заступника Голови Національної поліції України – начальника Департаменту захисту економіки Ігоря Купранця, до складу злочинних груп входили президенти футбольних клубів, колишні та діючі гравці, арбітри, тренери, комерційні структури та громадяни України.
«Ми встановили більше 300 осіб, які були задіяні у корупційних «схемах» та причетні до вчинення злочинів більше ніж у 50 епізодах», – повідомив Ігор Купранець.
Правоохоронці встановили: рахунки «договірного» матчу заздалегідь були відомі їх організаторам ще до його початку. На таких матчах учасники злочинних груп могли швидко заробити великі гроші. Знаючи майбутній результат гри, вони особисто або через довірених осіб робили ставки на ресурсах букмекерських контор, зареєстрованих в країнах Азії.
«Футбольний бізнес» приносив організаторам «замовних» матчів значні прибутки. У грі на тоталізаторі зловмисники заробляли до 5 мільйонів доларів США на рік. Тому для власного збагачення організатори вживали усіх заходів, аби матч закінчився з необхідним їм результатом: від підкупу гравців, арбітрів, власників клубів до залякування та погроз. Суми «винагород» за перемогу у матчі або «нічию» коливалися від 30 до 100 тисяч гривень.
Сьогодні, 22 травня, оперативники Департаменту захисту економіки та Департаменту внутрішньої безпеки Нацполіції, слідчі Головного слідчого управління Нацполіції, за процесуального керівництва Генеральної прокуратури України, провели 40 санкціонованих обшуків у м. Києві та ще 9 регіонах: Київській, Житомирській, Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій, Одеській, Кіровоградській, Миколаївській та Чернігівській областях.
Організаторам планується повідомити про підозру за ч. 4 ст. 368-3 (підкуп особи, яка надає публічні послуги) та ч.1 ст. 369-3 (протиправний вплив на результати офіційних спортивних змагань) Кримінального кодексу України.