Світова військова істерія досягла тривожних масштабів: cвітовий військовий бюджет б’є рекорди, досягнувши майже $3 трлн

Світова військова істерія досягла тривожних масштабів – cвітовий військовий бюджет б’є рекорди дев’ятий рік поспіль, досягнувши приголомшливих 2,4 трлн. доларів у 2023 році.

(Ілюстраційне фото з відкритих джерел Інтернет). 

Це зростання на 6,8% стало найрізкішим з 2009 року і підштовхнуло світові військові витрати на безпрецедентний рівеньпише Dialectic.

Також із доповіді SIPRI(Стокгольмський міжнародний інститут досліджень проблем світу) випливає, що глобальні військові витрати у 2023 році зросли до 2,44 трильйона доларів. Зростання витрат на 6,8% стало рекордним показником з 2009 року, коли витрати на оборону у світі зросли на 6%. 

Лідирують США, які виділяють на військові потреби в 3,1 рази більше, ніж Китай, і в 9,9 рази більше, ніж Росія.

У 2023 році основне відсоткове зростання припало на дослідження, розробки та випробування.

Китай, що займає друге місце, збільшив військові витрати на 6,0% до 296 млрд. доларів, проте темпи зростання за останнє десятиліття сповільнилися, відбиваючи уповільнення власної економіки КНР.

Третє місце посіла Росія: військові витрати у 2023 році оцінили у 109 млрд доларів.

Індія опинилася на четвертому місці з витратами 83,6 млрд доларів.

П’яте місце посіла Саудівська Аравія, збільшивши витрати до 75,8 млрд доларів.

Зростання військових витрат відбувається на тлі глобальної економічної кризи та зростаючої нерівності.

Поки уряди витрачають великі суми на підготовку до війни, мільйони людей намагаються звести кінці з кінцями. Але тільки збільшення військових витрат не рішення, а симптом глибоких суспільних проблем, як і зростаюча поляризація думок і підйом правих ідеологій.

Військові витрати Росії у 2023 році стали максимальними з розпаду СРСР.

Витрати України можна порівняти з російськими, підрахував Стокгольмський міжнародний інститут досліджень проблем світу (SIPRI)

SIPRI стверджує, що військові витрати зросли у всіх п’яти географічних регіонах, а основне зростання витрат зафіксовано в Європі, Азії та Океанії та на Близькому Сході. Росія за підсумками 2023 року посіла третє місце за видатками на оборону (після США та Китаю), витративши 109 мільярдів доларів (5,9% ВВП).

“Це стало найвищим рівнем, зафіксованим із моменту розпаду Радянського Союзу”, –  зазначає SIPRI.

Витрати України, яка посіла восьме місце в рейтингу, становили 59% від російських, але з урахуванням військової допомоги Заходу як мінімум на 35 мільярдів доларів — це 91% від російських витрат, йдеться у доповіді.

Польща , дивлячис на це, також вирішила зробити оборону головним пріоритетом свого головування в ЄС у 2025 році.

Вона планує посилити свої зусилля щодо збільшення витрат на оборону, коли в січні 2025 року почне головувати в Євросоюзі.

За словами міністра, навіть якщо загарбницька війна РФ против України закінчиться завтра, необхідно буде підтримувати високий рівень інвестицій в оборону. “Нам потрібно більше солідарності між європейськими країнами,” – сказав він.

“НАТО має збивати російські ракети ще на підльоті до кордону з ЄС.Я вважаю і довгий час переконую політиків, які приймають рішення, що потрібно в рамках Північноатлантичного альянсу встановити таку зону протиповітряної і протиракетної оборони перед кордоном і ще кілька десятків кілометрів над територією України. Щоб ми почали збивати ракети, коли вони летять до нашого кордону, а не тільки тоді, коли вони перетнули наш кордон. Бо тоді часто вже пізно”, – прокоментував Станіслав Козєй.

Польща готова навіть розмістити ядерну зброю на своїй території..

Тема розміщення в країні ядерної зброї “вже деякий час є темою польсько-американських переговорів”, зазначив Анджей Дуда в інтерв’ю виданню Fakt, оприлюдненому у понеділок, 22 квітня.

“Якщо наші союзники вирішать розмістити ядерну зброю в рамках спільного використання ядерної зброї також і на нашій території для зміцнення безпеки східного флангу НАТО, ми до цього готові. Ми є союзником у Північноатлантичному альянсі, і у нас теж є зобов’язання в цьому плані, тобто ми просто реалізуємо спільну політику”, – заявив лідер Польщі.З ним покт що не погоджується прем”єр Туск.

Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск різко прокоментував заяву президента Анджея Дуди про те, що Варшава не відмовилась від ідеї розміщення на своїй території ядерної зброї, якщо на це погодяться союзники НАТО.

“Я з нетерпінням чекаю зустрічі з президентом Дудою, тому що це питання стосується безпосередньо і дуже однозначно польської безпеки. І я хотів би добре зрозуміти наміри пана президента”, – сказав прем’єр Польщі.

В той же час найближчий український сусід Польща заявляє, що ” не може передати Україні Patriot, міста якої вже зараз стираються з лиця землі, – Варшава “буде допомагати Україні іншим озброєнням для захисту неба, але вільних батарей Patriot немає”.

 Про це під час пресконференції у Варшаві у понеділок, 22 квітня, заявив прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск передає Укрінформ. “Якщо йдеться про батареї Patriot, то ми не маємо такої можливості”, – зазначив Туск

На порозі створення ядерної бомби стоїть Іран, який прямо загрожує Ізраїлю.

Великобританія переведе оборонну промисловість на військові рейки та збільшить витрати на оборону до 2030 року на 2,5% ВВП.

Такі плани озвучив британський прем’єр-міністр Ріші Сунак на зустрічі у Варшаві зі своїм польським колегою та генеральним секретарем НАТО.

Ріші Сунак, прем’єр-міністр Великобританії: “Ми не обирали цю реальність, але нам випало з нею зіткнутися. У світі зростаючих загроз ми повинні показати ворогам нашу рішучість і непохитність. Їхні спроби дестабілізувати наш світ, перекроїти його межі силою зазнають невдачі. Разом із нашими друзями та союзниками ми стоятимемо на передньому краї захисту вільного, демократичного світу”.

Франція та Болгарія підписали угоду про наміри у сфері співробітництва у сфері атомної енергетики. Про це повідомило Міністерство економіки фінансів, промислового та цифрового суверенітету Франції.

“Як членами Європейського альянсу з атомної енергії, Франція та Болгарія підкреслюють найважливішу роль атомної енергетики у досягненні мети Європейського союзу щодо забезпечення кліматичної нейтральності до 2050 року та зміцнення енергетичної безпеки та суверенітету. основі”, – йдеться на сайті міністерства.

Згідно з опублікованим текстом угоди, вона має на увазі “мирне використання атомної енергії” відповідно до національних пріоритетів двох країн та міжнародних договорів, які вони ратифікували раніше.

Серед іншого, вони мають намір працювати над довгостроковим плануванням будівництва в Болгарії нових атомних об’єктів – як малих, так і великих реакторів, – працювати над “ланцюжками постачання” як при постачанні палива для АЕС, так і при утилізації відпрацьованих матеріалів, включаючи зберігання відходів. Окремо прописано “посилення співробітництва щодо рішень у сфері суверенного ядерного палива”.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *