ЦИК расформировала Марковскую ТИК обратившись в Нацполицию  и признала И. Дзюбу избранным головой Марковского поссовета

 

ЦИК расформировала Марковскую ТИК обратившись в Нацполицию  и признала И. Дзюбу избранным головой Марковского поссовета

 

Центральная избирательная комиссия рассмотрела отдельные вопросы деятельности Марковской поселковой территориальной избирательной комиссии Старобельского района Луганской области. В частности, постановлением ЦИК от 1 декабря 2020 № 536 указанную ТИК обязали безотлагательно принять меры, направленные на исполнение решения Луганского окружного административного суда от 22 ноября 2020 года. А именно — на основании протокола о результатах голосования по выборам Марковского сельского головы принять решение о признании лица избранного указанным головой с учетом указанного судебного решения.  Передает ZARAZ.INFO  сообщение Управления коммуникации секретариата ЦИК.

Однако на момент рассмотрения этого вопроса указаная избирательная комиссия указанные решения суда и ЦИК не выполнила.

В то же время в ЦИК поступило заявление кандидата на должность Марковского поселкового головы Дзюбы И.А. с просьбой принять Центральной избирательной комиссией как комиссией высшего уровня решения о признании лица избранного Марковским поселковым головой.

Поэтому Комиссия признала противоправной бездеятельность Марковской поселковой ТИК о непринятии вышеупомянутого решения, а также невыполнение судебного решения и решения избирательной комиссии высшего уровня. Кроме того, признала Дзюбу И.А. выбранным Марковским поселковым головой.

Также, установив факт систематического нарушения указанной избирательной комиссией требований Конституции Украины, Избирательного кодекса Украины и законов Украины, ЦИК досрочно прекратила полномочия всего ее состава.

При этом Старобельская районная ТИК обязана не позднее 19 часов 5 декабря 2020 сообщить местным организациям политических партий, по представлениям которых в состав указанной поселковой ТИК были включены лица, полномочия которых досрочно прекращены этим постановлением, о возможности подачи не позднее 18 часов 6 декабря 2020 новых кандидатур для включения в состав этой комиссии. А не позднее 21 часа 7 декабря 2020 — сформировать новый состав указанной избирательной комиссии и безотлагательно проинформировать о принятом решении ЦИК.

Кроме того, Комиссия обязала Марковскую поселковую ТИК после формирования нового состава безотлагательно официально обнародовать результаты выборов Марковского поселкового головы путем опубликования в соответствующих местных печатных СМИ, а также разместить их на официальном веб-сайте комиссии или соответствующего совета (при наличии). Также обращено внимание членов этой комиссии на необходимость неукоснительного соблюдения требований Избирательного кодекса Украины при выполнении их полномочий.

Вместе с тем ЦИК обратилась к Национальной полиции Украины для проведения проверки изложенных в этом постановлении обстоятельств и в случае выявления оснований принятия в соответствии с законодательством Украины меры реагирования.

 

 

Центральна виборча комісія

ПОСТАНОВА

м. Київ

4 грудня 2020 року № 544

Про окремі питання діяльності Марківської селищної територіальної виборчої комісії  Старобільського району Луганської області

Постановою Центральної виборчої комісії від 1 грудня 2020 року № 536 “Про скаргу кандидата на посаду Марківського селищного голови Старобільського району Луганської області Дзюби І.А., зареєстровану в Центральній виборчій комісії 30 листопада 2020 року за № 21-36/1-28098” визнано протиправною бездіяльність Марківської селищної територіальної виборчої комісії Старобільського району Луганської області (далі – Марківська селищна територіальна виборча комісія), що полягає у неприйнятті нею рішення про визнання особи обраною Марківським селищним головою Старобільського району Луганської області (далі – Марківський селищний голова) на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2020 року у справі № 360/4523/20, що набрало законної сили, зобов’язано Марківську селищну територіальну виборчу комісію невідкладно вжити заходів, спрямованих на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2020 року у справі № 360/4523/20, а саме: відповідно до пункту 1 частини першої статті 278 Виборчого кодексу України (далі – Кодекс), на підставі протоколу про результати голосування з виборів Марківського селищного голови прийняти рішення про визнання особи обраною Марківським селищним головою з урахуванням зазначеного судового рішення, що набрало законної сили, а також повідомити Центральну виборчу комісію про прийняте рішення у строк не пізніше 3 грудня 2020 року.

До Комісії 3 грудня 2020 року надійшли пояснення заступника голови Марківської селищної територіальної виборчої комісії, у яких він зазначив, що рішення Луганського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2020 року у справі № 360/4523/20 та постанову Центральної виборчої комісії від 1 грудня 2020 року № 536 не виконано, оскільки 1 – 3 грудня 2020 року засідання вказаної виборчої комісії не проводилося у зв’язку з неявкою окремих її членів, про час та місце засідання яких було поінформовано.

Також 3 грудня 2020 року надійшла заява (вх. № 21-36/1-29256) кандидата на посаду Марківського селищного голови Дзюби І.А. щодо невиконання Марківською селищною територіальною виборчою комісією зазначеного рішення Луганського окружного адміністративного суду та відповідної постанови Центральної виборчої комісії з проханням прийняти Центральною виборчою комісією як комісією вищого рівня рішення щодо визнання особи обраною Марківським селищним головою відповідно до пункту 1 частини першої статті 278 Кодексу.

Розглянувши наявні в Центральній виборчій комісії документи, Комісія зазначає.

Частиною другою статті 1, частиною першою статті 2, пунктами 1 – 3 частини першої статті 17, пунктами 1, 2 частини першої статті 21 Закону України “Про Центральну виборчу комісію” (далі – Закон) на Центральну виборчу комісію покладено повноваження щодо забезпечення реалізації і захисту виборчих прав громадян України, дотримання передбачених Конституцією та законами України принципів і засад виборчого процесу, а також контролю за діяльністю виборчих комісій, які утворюються для організації підготовки та проведення місцевих виборів, та за додержанням та однаковим застосуванням законодавства про місцеві вибори на всій території України.

Відповідно до частини першої статті 16 Закону, якщо Комісії стане відомо про порушення законодавства України про вибори, виборчих прав громадян України з результатів проведених нею перевірок або із засобів масової інформації чи інших джерел, що не суперечать законодавству України, Комісія має право розглянути за власною ініціативою питання, що належать до її повноважень, та прийняти стосовно цього рішення в установленому Законом порядку.

Також за потреби, з метою забезпечення дотримання законного перебігу виборчого процесу, захисту виборчих прав громадян та поновлення порушених виборчих прав громадян Комісія може з власної ініціативи розглянути питання діяльності виборчих комісій нижчого рівня та за результатами розгляду, зокрема, визнати рішення виборчої комісії чи окремих його положень, дії чи бездіяльність такими, що не відповідають вимогам законодавства про вибори, порушують виборчі права громадян, права та законні інтереси суб’єкта виборчого процесу, скасувати рішення виборчої комісії; прийняти рішення по суті питання; зобов’язати виборчу комісію нижчого рівня повторно розглянути питання, що стало предметом розгляду Комісії; поновити в інший спосіб порушені виборчі права громадян, права та законні інтереси суб’єкта виборчого процесу (частина третя статті 16 Закону).

З огляду на викладене Комісія вважає за необхідне розглянути питання діяльності Марківської селищної територіальної виборчої комісії з власної ініціативи.

Згідно з частиною першою статті 32 Кодексу в Україні утворюються і діють передбачені Кодексом виборчі комісії як незалежні органи адміністрування виборчих процесів, які відповідно до своїх повноважень забезпечують здійснення визначених Конституцією України та Кодексом основних принципів виборчого права, засад виборчого процесу, реалізацію виборчих прав громадян України, підготовку та проведення виборів.

Територіальні виборчі комісії є спеціальними колегіальними органами, які в межах повноважень, визначених Кодексом, забезпечують організацію підготовки та проведення місцевих виборів (частини перша, четверта статті 33 Кодексу).

Частиною третьою статті 32 Кодексу передбачено, що виборчі комісії діють на підставі, в межах повноважень та у спосіб, установлені Конституцією України, Кодексом та законами України.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2020 року у справі № 360/4523/20, що набрало законної сили, Марківську селищну територіальну виборчу комісію зобов’язано на підставі пункту 1 частини першої статті 278 Кодексу прийняти рішення про визнання особи обраною Марківським селищним головою.

Відповідно до статті 1291 Основного Закону України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов’язковим до виконання.

Частиною другою статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов’язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об’єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, установлену законом.

Постановою Центральної виборчої комісії від 1 грудня 2020 року № 536 також зобов’язано Марківську селищну територіальну виборчу комісію невідкладно вжити заходів, спрямованих на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2020 року у справі № 360/4523/20, а саме: відповідно до пункту 1 частини першої статті 278 Кодексу, на підставі протоколу про результати голосування з виборів Марківського селищного голови прийняти рішення про визнання особи обраною Марківським селищним головою з урахуванням зазначеного судового рішення.

Згідно з частиною другою статті 33, частиною першою статті 202 Кодексу Центральна виборча комісія є виборчою комісією вищого рівня для всіх виборчих комісій з усіх місцевих виборів.

Частиною першою статті 13 Закону, частиною третьою статті 202 Кодексу встановлено, що рішення Комісії, прийняте в межах її повноважень, є обов’язковим для виконання відповідними виборчими комісіями нижчого рівня.

Однак на момент прийняття цієї постанови Марківська селищна територіальна виборча комісія вказані рішення суду та Комісії не виконала.

Таким чином, має місце бездіяльність Марківської селищної територіальної виборчої комісії щодо неприйняття рішення, передбаченого пунктом 1 частини першої статті 278 Кодексу, невиконання судового рішення та рішення виборчої комісії вищого рівня, у зв’язку з чим порушуються конституційні права особи бути обраною.

Відповідно до пункту 5 частини першої статті 205 Кодексу в разі бездіяльності територіальної виборчої комісії Центральна виборча комісія може з власної ініціативи прийняти відповідне рішення.

Частиною першою статті 38, статтею 64 Основного Закону України встановлено, що громадяни мають право вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Згідно з частиною першою статті 21 Кодексу виборчий процес кожних виборів, передбачених Кодексом, здійснюється на засадах, зокрема, гарантії реалізації виборчих прав громадян і дотримання основних принципів виборчого права, визначених Конституцією України та Кодексом.

За змістом частин першої, другої статті 2 Закону Комісія відповідно до своїх повноважень забезпечує дотримання передбачених Конституцією України та законами України принципів і засад виборчого процесу, реалізацію виборчих прав громадян України, однакове застосування законодавства України про вибори на всій території України. Комісія будує свою діяльність на принципах верховенства права, законності, незалежності, об’єктивності.

З метою поновлення порушених виборчих прав суб’єктів виборчого процесу Комісія вважає за необхідне розглянути питання щодо визнання особи обраною Марківським селищним головою.

Пунктом 1 частини першої статті 278 Кодексу визначено, що селищна виборча комісія на підставі протоколу про результати голосування з виборів селищного голови приймає рішення про визнання особи обраною селищним головою.

Як установлено у постанові Першого апеляційного адміністративного суду від 26 листопада 2020 року у справі № 360/4523, Марківською селищною територіальною виборчою комісією 17 листопада 2020 року було складено протокол про результати голосування з виборів Марківського селищного голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі на підставі протоколів (у тому числі з позначкою “Уточнений”) дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях.

Також до Комісії 17 листопада 2020 року (вх. № 21-33/1-24804) надійшла копія протоколу Марківської селищної територіальної виборчої комісії, датована тим самим днем, про результати голосування з виборів Марківського селищного голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі, відповідно до пункту 10 якого найбільшу кількість голосів виборців у єдиному одномандатному виборчому окрузі набрав кандидат на посаду Марківського селищного голови Дзюба І.А. – 1786 (одна тисяча сімсот вісімдесят шість) голосів виборців, що становить 38,7 %.

Комісія бере до уваги висновки, викладені в рішенні Луганського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2020 року у справі № 360/4523/20, у якому зазначено, що відповідач (Марківська селищна територіальна виборча комісія) “на підставі протоколу про результати голосування з виборів Марківського селищного голови в Єдиному одномандатному виборчому окрузі мав лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки, шляхом прийняття відповідного рішення про визнання особи обраною селищним головою, та відсутність інших підстав, які б перешкоджали у прийнятті рішення відповідно до пункту 1 частини першої статті 278 Кодексу”.

Ураховуючи встановлену бездіяльність Марківської селищної територіальної виборчої комісії щодо прийняття рішення про визнання особи обраною, рішення Луганського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2020 року у справі № 360/4523/20, що набрало законної сили, а також відомості, внесені до протоколу Марківської селищної територіальної виборчої комісії від 17 листопада 2020 року про результати голосування з виборів Марківського селищного голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі, у Комісії наявні підстави для визнання Дзюби І.А. обраним Марківським селищним головою.

Комісія вважає, що невиконання Марківською селищною територіальною виборчою комісією рішення Луганського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2020 року у справі № 360/4523/20 та постанови Центральної виборчої комісії від 1 грудня 2020 року № 536 свідчить про систематичне порушення Марківською селищною територіальною виборчою комісією вимог Конституції України, Кодексу та законів України.

Таким чином, Комісія констатує факт систематичного порушення Марківською селищною територіальною виборчою вимог Конституції України, Кодексу та законів України.

Згідно з частиною третьою статті 208 Кодексу повноваження всього складу територіальної виборчої комісії можуть бути достроково припинені в установленому законом порядку виборчою комісією, яка сформувала (утворила) відповідну територіальну виборчу комісію, рішенням виборчої комісії вищого рівня з відповідних місцевих виборів або рішенням суду в разі одноразового грубого порушення чи систематичного порушення комісією Конституції України, Кодексу та законів України, невиконання рішень виборчої комісії вищого рівня.

Зважаючи на викладене, Центральна виборча комісія вважає за необхідне достроково припинити повноваження всього складу Марківської селищної територіальної виборчої комісії у зв’язку із систематичним порушенням нею Конституції України, Кодексу та законів України.

Частиною першою статті 282 Кодексу передбачено, що територіальна виборча комісія з відповідних місцевих виборів не пізніш як на п’ятий день з дня встановлення результатів виборів офіційно оприлюднює шляхом опублікування у відповідних місцевих друкованих засобах масової інформації результати виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, міської, районної в місті, районної, селищної, сільської ради, сільських, селищних, міських голів, а також розміщує їх на офіційному вебсайті комісії чи відповідної ради (за наявності).

Згідно з частиною першою статті 283 Кодексу особа, обрана сільським, селищним, міським головою, для її реєстрації зобов’язана подати до територіальної виборчої комісії з відповідних місцевих виборів протягом двадцяти днів з дня офіційного оприлюднення результатів виборів заяву про реєстрацію її сільським, селищним, міським головою, а в разі наявності в неї іншого представницького мандата – копію зареєстрованої заяви про припинення дії іншого представницького мандата, поданої відповідно до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим або відповідної місцевої ради. Особа, обрана сільським, селищним, міським головою, також подає документ про звільнення з роботи (посади), припинення діяльності, несумісної з посадою сільського, селищного, міського голови.

Зважаючи на вказані положення Кодексу, Комісія вважає за необхідне зобов’язати Марківську селищну територіальну виборчу комісію після сформування її нового складу невідкладно офіційно оприлюднити результати виборів Марківського селищного голови шляхом опублікування у відповідних місцевих друкованих засобах масової інформації, а також розмістити їх на офіційному вебсайті комісії чи відповідної ради (за наявності).

Крім того, Комісія вважає за необхідне звернути увагу членів Марківської селищної територіальної виборчої комісії на необхідність неухильного дотримання вимог Кодексу під час виконання їх повноважень.

При цьому Комісія зауважує, що особи, винні в порушенні законодавства про вибори, виборчих прав виборців, кандидатів, місцевих організацій політичних партій – суб’єктів виборчого процесу, притягаються до кримінальної, адміністративної або іншої відповідальності в порядку, встановленому законом (частина третя статті 19 Кодексу).

Відповідно до статті 157 Кримінального кодексу України перешкоджання вільному здійсненню виборцем свого виборчого права, перешкоджання роботі виборчої комісії, ухилення члена виборчої комісії від виконання своїх обов’язків у роботі комісії без поважних причин є кримінально караними діяннями.

Крім того, статтею 382 Кримінального кодексу України передбачено кримінальне покарання за умисне невиконання вироку, рішення, ухвали, постанови суду, що набрали законної сили, або перешкоджання їх виконанню.

Також Комісія зазначає, що невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, установлену законом.

Згідно з частиною першою статті 23 Закону України “Про Національну поліцію” поліція відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, виявляє причини та умови, що сприяють вчиненню кримінальних та адміністративних правопорушень, вживає у межах своєї компетенції заходів для їх усунення; вживає заходів з метою виявлення кримінальних, адміністративних правопорушень; припиняє виявлені кримінальні та адміністративні правопорушення; здійснює своєчасне реагування на заяви та повідомлення про кримінальні, адміністративні правопорушення або події; здійснює досудове розслідування кримінальних правопорушень у межах визначеної підслідності.

За таких обставин Комісія вважає за необхідне звернутися до Національної поліції України для проведення перевірки зазначених у цій постанові фактів та вжиття відповідних заходів реагування в разі наявності підстав.

Враховуючи викладене, з метою забезпечення захисту виборчих прав громадян, відповідно до статей 38, 64, 1291 Конституції України, статей 32, 33, 202, 205, 208, 278 Виборчого кодексу України, керуючись статтями 1, 2, частиною другою статті 3, статтями 11 – 13, 16, 17, 21 Закону України “Про Центральну виборчу комісію”, Центральна виборча комісія постановляє:

1. Визнати протиправною бездіяльність Марківської селищної територіальної виборчої комісії Старобільського району Луганської області щодо неприйняття рішення, передбаченого пунктом 1 частини першої статті 278 Виборчого кодексу України, невиконання судового рішення та рішення виборчої комісії вищого рівня.

2. Визнати Дзюбу Ігоря Анатолійовича обраним Марківським селищним головою Старобільського району Луганської області.

3. Встановити факт систематичного порушення Марківською селищною територіальною виборчою комісією Старобільського району Луганської області вимог Конституції України, Виборчого кодексу України та законів України.

4. Достроково припинити повноваження всього складу Марківської селищної територіальної виборчої комісії Старобільського району Луганської області у зв’язку з систематичним порушенням нею Конституції України, Виборчого кодексу України та законів України.

5. Зобов’язати Старобільську районну територіальну виборчу комісію Луганської області не пізніше 19 години 5 грудня 2020 року повідомити місцеві організації політичних партій, за поданнями яких до складу Марківської селищної територіальної виборчої комісії Старобільського району Луганської області було включено осіб, повноваження яких достроково припинено цією постановою, про можливість подання не пізніше 18 години 6 грудня 2020 року до Старобільської районної територіальної виборчої комісії Луганської області нових кандидатур для включення до складу цієї територіальної виборчої комісії.

6. Зобов’язати Старобільську районну територіальну виборчу комісію Луганської області не пізніше 21 години 7 грудня 2020 року сформувати новий склад Марківської селищної територіальної виборчої комісії Старобільського району Луганської області та невідкладно поінформувати про прийняте рішення Центральну виборчу комісію.

7. Зобов’язати Марківську селищну територіальну виборчу комісію Старобільського району Луганської області після сформування нового складу невідкладно офіційно оприлюднити результати виборів Марківського селищного голови Старобільського району Луганської області шляхом опублікування у відповідних місцевих друкованих засобах масової інформації, а також розмістити їх на офіційному вебсайті комісії чи відповідної ради (за наявності).

8. Звернути увагу членів Марківської селищної територіальної виборчої комісії Старобільського району Луганської області на необхідність неухильного дотримання вимог Виборчого кодексу України під час виконання їх повноважень.

9. Звернутися до Національної поліції України для проведення перевірки викладених у цій постанові обставин та в разі виявлення підстав вжиття згідно із законодавством України заходів реагування, для чого передати їй копії відповідних документів та матеріалів.

10. Копію цієї постанови надіслати Старобільській районній територіальній виборчій комісії Луганської області, Марківській селищній територіальній виборчій комісії Старобільського району Луганської області, Дзюбі І.А.

11. Цю постанову оприлюднити на офіційному вебсайті Центральної виборчої комісії.

Голова Центральної виборчої комісії   О. ДІДЕНКО

.

.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *