Врятуйте луганських рятувальників!

Вже стало традицією чи закономірністю сьогодення, що в редакцію ZARAZ.INFO з деякою переодичністю звертаються трудові колективи, як до “ЗМІ останьої надії” з зверненнями захистити працівників від свавілля начальства. Рік тому до нас зверталися батькі школярів і вчителі з Попасної про незаконне намагання припинення трудових відносин з вчителями і саме наш розголос допоміг вчителям захистити їх права, потім до нас звертались медичні працівники з Лисичанська. А цього разу на пошту редакції поступило відкрите звернення від робітників Головного управління Державної служби надзвичайних ситуацій у Луганській області з наступним “криком души”:

Шановна редакція, у зв’язку з неприпустимою (обурливою)ситуацією по відношенню до співробітників ГУ ДСНС України у Луганській області вищого керівництва, змушені звернутися до Вас з цим відкритим листом.

Одразу ,хочемо звернути Вашу увагу, що співробітники нашого гарнізону виконували свої обов’язки на Луганщині до повної окупації області, залишивши свої домівки, не зрадивши Присязі і надалі продовжують ризикуючи собою заради інших, самовіддано і мужньо, виконувати завдання на лінії зіткнення у Харківській області.

Але, не зважаючи на вищезазначене, керівництво ДСНС України, у ці непрості часи, замість того, щоб підтримувати, згуртувати своїх підлеглих протягом останнього року деморалізує ситуацію у Луганському гарнізоні, а саме віддає неправомірні усні накази, щодо скорочення штату та переведення працівників до інших областей, що є неприпустимим та в подальшому може призвести до ліквідації нашого гарнізону, на що вони напевно і сподіваються. З цього, можна зробити висновок, що вище керівництво не вірить в деокупацію Луганщини, а значить і перемогу України в цілому!

Хочемо наголосити, що оперативна служба і цивільний захист, ресурсне забезпечення і блок запобігання надзвичайним ситуаціям, фінансисти, психологи та кінологи, прес-служба і кадровики, юристи та медики ГУ ДСНС України у Луганській області – це єдине ціле, і ми всі разом працюємо над тим, щоб перемогти у цій війні, і вірим що обов’язково переможемо.

Тільки разом ми – непереможна і могутня сила!

Слава Україні!

З повагою, Головне управління ДСНС у Луганській області”

І хоч лист особисто ніким не підписаний і можна вважати його анонімним, але власні джерела інформації нашої редакції підтвердили цю інформацію і кажуть, що рятувальники бояться свого вищого керівницьтва і погроз мобілізацією, якщо не виконають усні(!!!) накази начальства писати заяви про переведення до структурних підрозділів інших областей (тобто про економію бюджету шляхом скорочення луганських кадрів мова навіть не йде!!!) і тому поки відкрито не виступають.

Довідка про роботу рятівників ГУ ДСНС у Луганській області

З 24 лютого 2022 року особовий склад луганського гарнізону героїчно і у тому числі під обстрілами ворога виконував свою роботу по ліквідації надзвичайних ситуацій в Луганській області до моменту великої окупації території Луганщини (1 липня 2022р.) і тоді евакуйувалось на підконтрольну територію 1116 осіб списочного складу і 152 од. техніки ГУ ДСНС України у Луганської області.

Фото обкладинки і це з фейсбук сторінки ГУ ДСНС України в Луганській області/Луганські рятувальники борються з наслідками надзвичайної ситуації

Станом на липень 2024 року в ГУ ДСНС України у Луганській області залишилось 434 особи та 82 одиниці техніки. Тобто виходить вище керівництво надзвичайників власноруч “оптимизувало” луганських рятувальників у 2,6 рази за час війни і намагається і далі їх помножити “на нуль” або ні чого не робить для збереження їх чисельності?

Інфографіка/ Зміна чисельності списочного складу ГУ ДСНС України у Луганській області за останні два роки

Зараз вісім рятувальників з Луганщини проходять службу в Збройних Силах України, а одна особа перебуває в полоні.

А далі скажемо головне- ці 1116 патріотів, які залишились вірними присязі, а потім оптимизованих до приблизно 434 особи списочного складу ГУ ДСНС України у Луганській області не сидять без діла! І коєфіцієнт їх корисної дії в сотні, а то тищі разів вагомий ніж чиновників з всіх луганських війскових адміністрацій, які у більшості тількі і звітують участю у різноманітних тренінгах і форумах з майже нульовим ККД для суспільства.

Надзвичайники Луганщини з 24.02.2022р. на територію Харківської області передислокували більшість сил і засобів з загальною чисельністю близько шістьсот осіб. На територію Дніпропетровської області було передислоковано більше ста осіб, тепер там залишились тільки адміністративні робітники. А до складу угруповання сил ДСНС, раніше задіяного до розмінування територій Херсонської області, було включено піротехнічні підрозділи аварійно-рятувального загону спеціального призначення загальною чисельністю близько шестидесяти осіб. У тимчасовому підпорядкуванні інших територіальних органів ДСНС виконували(ють) завдання за призначенням близько двухсотп’ятидесяти осіб ГУ ДСНС у Луганській області.

Фото з фейсбук сторінки ГУ ДСНС України в Луганській області/Луганські рятувальники борються з наслідками надзвичайної ситуації.

Ще раз нагадаємо – в Харьківській, Дніпропетровській і Херсонській областях луганські рятувальники не сиділи без діла, а робили свою справу так сказати у зоні бойвих дій (до речі там поруч і проживають), як це вони робили і на Луганщині в лютому-червні 2022 року.

Харьківська область це один з найбільш населених і техногенно навантажених регіонів України, який зазнає постійних ворожих обстрілів і значних руйнувань. В області проживає 2,8 млн осіб, у тому числі у м. Харкові 1,7 млн, на території області розташовано 60 хімічно небезпечних, 186 потенційно небезпечних об`єктів та 15 об`єктів критичної інфраструктури. З урахуванням оперативної обстановки і з метою швидкого реагування сили і засоби луганських рятувальників розміщені на базі пожежно-рятувальних підрозділів ГУ ДСНС Харківської області в різних містах і селищах.

Фото з фейсбук сторінки ГУ ДСНС України в Луганській області/Луганські рятувальники борються з наслідками надзвичайної ситуації.

Впродовж 2023 року сили і засоби ГУ ДСНС у Луганській області майже п’ять тисяч разів (а це приблизно 14 разів на добу!!!) залучалися до виконання завдань за призначенням, зокрема: для гасіння пожеж; на проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт; до проведення відновлювальних робіт; для надання допомоги населенню та іншим службам.

Рятувальники з Луганщини розгрузили і роздали населенню близько 500 тон гуманітарних вантажів переважно в зоні бойових дій.

Окремо треба зазначити виконану роботу з 2022 року піротехнічними разрахунками луганських рятівників. Всього було залучень для обстеження та розмінування піротехнічних розрахунків з початку вторгнення 2022 року по сьогоднішній день – більше шести тисяч разів. Обстежено майже два десятки тисяч гектарів площі. Виявлення вибухонебезпечних предметів складає більше п’ятдесят чотири тисячи.

Наприклад, за минулий тиждень (15-21.07.204р.) згідно офіційно-оприлюднених данних в фейсбук піротехнічні групи Луганського гарнізону ДСНС здійснили 56 виїздів; обстежили 57,6 га; виявили та вилучили 86 вибухонебезпечних предметів. І подібні показники піротехники і рятувальники виконували(ють?) щотижня з чим можна ознаймитися на сторінці в фейсбук Головного управління ДСНС у Луганській області.

Скріншот/ фото з фейсбук публікації про роботу луганських піротехників за тиждень 15-21.07.2024

Але останнім часом вище керівництво ДСНС України (можна вважати в особі її голови відомства- Андрія Даника, бо як кажуть саме з його появою на вищий посаді у луганських рятівників почались проблеми з ознаками оптимізації-ліквідації) обмежує використання рятувальників ГУ ДСНС України у Луганській області на території Харьковської областей, що можна перевірити/ підтвердити порівняням, наприклад сводних відомостей виїздів на надзвичайні події за липень(черевень) і квітень(березень, лютий) місяць цього року. Звернемо увагу- надзвичайних подій не стало менше! По Харьківський області розсерджені луганські підрозділи в різних містах, поруч з ними виникають надзвичайні ситуації, але їх чомусь останнім часом дуже обмежено залучають для ліквідації НС, а залучають інши підрозділи, які розташовані на більше віддалених відстаннях.

Фото з вільних джерел інтернет/ голова ДСНС України Андрій Даник

Виходить штучно створюється картинка бездіяльності луганських рятувальників? Можливо вони і не потрібні і їх дійсно треба скоротити? Але тоді чому в Харьківську область постійно відряджаються рятівники з інших областей, на транспортування і відрядження яких виділяються шалені бюджетні кошти, коли луганські рятувальники поруч з небезпекою постійно знаходяться і живуть в Харькові і області? Наприклад рятувальники з Кропивницького, з Черкасс, Полтави, Дніпра – в червні 2024р. два тижні в Харьківській області допомогали харьківським пожежникам тушити лісові пожежі, а з луганчан, яких перебуває в Харьківській області майже 300 осіб було задіяно для боротьби з вогнищем тільки близько 10 осіб. Логічним поясненням таких безглуздих дій на наш погляд може бути тільки одна мета – отримання корупційного кешу на транспортуванні і відрядженні рятувальників з інших областей в горячі точки на Харьківщину і в інші прифронтові області. (Можливо наші читачі і чиновники, рятувальники ДСНС запропонують власні пояснення таких алогічних дій- пишить в коментарях і нам на пошту: [email protected]).

Звернемо увагу, що у вищенаведеному відкритому зверненні луганські рятувальники пишуть: “вище керівництво не вірить в деокупацію Луганщини”. Якщоб вірило, то не скорочувало, а навпаки зберігало і можливо збільшувало луганські кадри. Без пафосу і прагматично, ми Громадяни, як платники податків повинні ставити питання собі і можновладцям скільки ми будемо ще кормити малоефективних (і тимчасово непотрібних) чиновників/бюджетників Луганщини в евакуації, ще 5-10-20 років? (Наприклад кримських і частини “південних” луганських адміністрацій взагалі не існує). Але якщо приймати рішення про скорочення бюджетників з Луганщини – то треба це робити так сказати “одним махом” по відношенню до всіх, або якщо по черзі, то надзвичайників в останню чергу- тому що їх користь і потрібність в евакуації найбільше очевидна. Виникає і інше не пафосне, а робоче питання: хто буде боротися з надзвичайними ситуаціями у разі поверення Луганщини? Підготувати рятувальника потрібен час. Термін підготовки, наприклад, осіб середнього начальницького складу ДСНС, відібраного з місцевого населення, триває 4 роки, а пожежного-рятувальника 5-6 місяців (без урахування відповідного професійного досвіду). Крім того, певний час займе спецперевірка відібраних з місцевого населення кандидатів на службу. Знову разрахунок на корупційний кеш і нагороди за великі досягнення від відрядження надзвичайників і пресування техніки з інших областей в Луганську область?

Вивчаючи все глибше тему стрімкого зникнення луганських рятувальників питаннь виникає багато, за роз’ясненнями по деяким з них 24 липня ми звернулись по телефону до голови ДСНС України Андрія Даника, але він відмовився від пояснень (відповідь слухайте/дивіться нижче у відео). Через деякий час нам в редакцію перезвонила керівниця прес-служби ДСНС Світлана Водолага, через яку ми під запис передали наші питання керівництву надзвичайників, а потім надіслали їх в інформаційному запиті (дивиться нижче).

Відео/ Що відповів голова ДСНС України А. Даник і прес-керівниця про скорочення луганських рятувальників

Після телефонної розмови з головою ДСНС України Андрієм Даником і керівницею прес-служби ДСНС Світланою Водолагою ми надіслали Інформаційний запит з п’яттю питаннями (дивіться скріншот)

Скріншот/ інформаційний запит

З відповіддю чиновники незабарились надавши її 26 липня. Зміст відповідді, як то кажуть “без коментарів”. Читайте і робіть власні висновки, чи надали чиновники відповідді на поставлені питання в інформаційному запиті. За нашою оцінкою, ні!

Скріншот відповіді керІвництва ДСНС Украни на інформаційний запит ZARAZ.INFO

Замість епілогу, або послання до можновладців

Тим часом в кабінетах ДСНС вже “гуляє” Доповідна записка, текст якої є в нашій редакції з пропозиціями вилучення зі складу різних підрозділів ГУ ДСНС у Луганській області розноманітних спецробіт з подальшим введенням вивільненої штатної чисельності” до гарнізонів інших областей.

Можливо луганських рятувальників потрібно скоротити? Але не під час війни, коли їх робота постійно потрібна для ліквідації пожарів і наслідків обстрілів. Як ви звернули увагу, керівництво ДСНС їх і не скорочує, а намагається перевести усними домоганнями/указами без письмових наказів (тобто без документування злочинних дій?) до підрозділів інших областей. Тобто мова про економію бюджету за рахунок скорочення штатів не йде. Тоді навіщо така кадрова політика по множенню на “нуль” луганського гарнізону? Схоже київське керівництво ДСНС не націлене на максимальне збереження луганських рятівників, тому що наявність луганських в Харьківській області ставлять під сумнів доцільність бюджетних витрат на відрядження рятувальників з інших областей, що може стати увагою правоохороних, контролюючих органів і суспільства. Але увагу к цьому питанню ми вже звернули у публічному просторі.

А ви як гадаєте шановні наші читачі – луганських рятувальників “ліквідувати не можна врятувати”?

Володимир Хапчук