Евакуація з зони бойових дій — це стрес для людини та подія, яка виснажує як емоційно, так і фізично. Фахівці пояснили основні правила щодо підготовки до виїзду.
Про це повідомили психологи гуманітарного центру “Проліска Донецька” виданню “Kramatorsk Post”.
Як урівноважити власний психологічний стан під час евакуації?
- Ухвалення рішень — у спокійному стані
Під час прийняття важливих рішень важливо сконцентруватися. Зупиніться, зробіть кілька глибоких вдихів, і подумайте про можливі варіанти. Консультація з волонтерами чи психологами може допомогти структурувати ваші думки.
- Фокус на базових потребах
Під час евакуації важливо піклуватися про базові фізичні потреби: їжа, вода, сон. Виснажений організм реагує на стрес гірше. Якщо ви не можете спати нормально, спробуйте знайти час для коротких перерв.
- Зв’язок із близькими
Тримайте контакт з родичами або друзями — це допоможе відчути підтримку. Якщо ви переживаєте за тих, хто залишився вдома, спробуйте підтримувати зв’язок і шукати реалістичні способи допомоги.
- Непередбачуваності — можливі
Важливо прийняти, що ситуація може бути непередбачуваною. Фокусуйтеся на речах, які можете контролювати. Наприклад, плануйте наступні кроки, зберігайте документи та речі напоготові.
- Маленькі кроки
У стресовій ситуації важливо не забувати про маленькі досягнення. Кожен успішний етап евакуації — це крок до безпеки. Відзначайте свої зусилля.
- Спілкування з фахівцями
Якщо ви відчуваєте надмірний стрес або паніку, не соромтеся звернутися до психологів або соціальних працівників, які працюють на місцях евакуації. Вони допоможуть стабілізувати емоційний стан і надати підтримку.
- Безпека дітей і тварин
Якщо ви евакуюєтесь з дітьми або тваринами, зосередьтесь на їхніх потребах. Для дітей важливо мати постійний контакт і пояснення того, що відбувається. Тварини також можуть переживати стрес, тому намагайтеся створити для них якомога комфортніші умови.
Що взяти з собою при евакуації?
Вміст багажу для виїзду може різнитися залежно від її умов та термінів. Нижче — рекомендований ДСНС України перелік того, що має бути обов’язковим за будь-яких обставин:
- Усі документи (що посвідчують особу, право власності на майно, документи про освіту, медичні картки тощо) та їхні копії (паперові та, бажано, проскановані на флешці), коштовні речі та цінні папери. Також туди можна додати фотографії рідних і близьких. Усе запакувати в поліетилен, щоб захистити від можливого намокання.
- Кредитні картки та готівку. Бажано розділити готівку на кілька частин та покласти у різні місця.
- Дублікати ключів від будинку та автотранспорту.
- Телефон і невеликі гаджети, зарядні пристрої до них і заряджений павербанк.
- Декілька ліхтариків, запасні елементи живлення до них, сірники, запальничку, свічки.
- За можливості — наручний годинник. Бажано водонепроникний.
- Блокнот і олівець.
- Нитки та голки.
- Одяг: 2 комплекти спідньої білизни, 2 пари бавовняних шкарпеток, шкарпетки з вовни, запасні штани, сорочку або кофту, плащ-дощовик, шапку, рукавички, шарф і зручне взуття.
- Засоби гігієни: зубну щітку і пасту, невеликий брусок мила, рушник, туалетний папір, кілька пачок сухих та вологих серветок, засоби інтимної гігієни, бритву, манікюрний набір.
- За потреби — предмети догляду за дітьми.
- Металевий посуд: ложку, чашку, миску, ніж.
- Харчі, що тривало не псуються та не потребують особливих умов приготування, та воду.
Що не варто брати?
Фахівці не радять брати з собою важкі та великі речі; їжу, яка швидко псується; паперові книги; надлишок засобів гігієни та косметики (можна в межах 3-4 одиниць); непрактичні взуття та одяг; побутову техніку тощо.
Що зробити перед виїздом?
Перед тим, як виїхати з дому, свою домівку варто підготувати до різних ситуацій, які можливі під час війни.
- Зачинити та укріпити вікна скотчем (або папером чи тканиною). Це підвищить стійкість вікон до вибухової хвилі та зменшить кількість уламків у разі їх пошкодження, адже при сильних ударах скло може вилетіти та травмувати людей.
- Вимкнути всі електроприлади з мережі, вимкнути електролічильник, перекрити газ і воду.
- Зачинити двері на всі замки та за наявності — поставити оселю на сигналізацію.
- Обмінятися номерами телефонів з сусідами, які залишаються. Домовитися з ними щодо нагляду за домом.
Фото ілюстрації з вільних джерел інтернет