Які ліки не можна буде купити без рецепта з початком весни

Вже навесні цього року МОЗ запроваджує електронний рецепт на всі рецептурні ліки. Про це повідомляє прес-служба міністерства.

В Україні, як і в європейських країнах, деякі ліки аптеки відпускають лише за наявності рецепту від лікаря. З серпня 2022 року рецептурними стали антибіотики. Потім – з листопада – за електронним рецептом стали відпускати наркотичні (психотропні) препарати. А вже навесні цього року МОЗ запроваджує електронний рецепт на всі рецептурні ліки.

Таким чином, список ліків, які продаватимуть лише за рецептом лікаря, розшириться. Загалом, перелік виглядатиме так:

  • антибіотики;
  • протисудомні засоби;
  • гормональні препарати (у тому числі протизаплідні);
  • препарати на лікування артеріального тиску, серцевих хвороб та інші.

Крім того, низка знеболювальних ліків, а також популярних засобів від кашлю або заспокійливих також зможуть відпускати лише за рецептом. У зв’язку з цим пацієнтам слід заздалегідь вивчити інструкцію до звичних препаратів, щоб у разі потреби вчасно звернутися до лікаря по рецепт.

У Міністерстві охорони здоров’я звертають увагу на те, що за відсутності світла або інтернету у медичному закладі лікар, як і раніше, зможе виписати рецепт на паперовому бланку.

Отримати рецепт можна буде незалежно від наявності декларації з сімейним лікарем. У той же час, пацієнт повинен бути обов’язково зареєстрований в електронній системі.

Важливо, що виписати е-рецепт зможуть лікарі усіх спеціальностей державних, комунальних або приватних клінік, а також лікар-ФОП (фізична особа-підприємець).

Якщо пацієнт має хронічні захворювання і якийсь препарат приймає на постійній основі, то отримати рецепт можна буде, звернувшись до сімейного лікаря дистанційно. Для цього в системі попередньо обов’язково має бути зафіксовано перше призначення від лікаря.