Частка біженців та ВПО, що планують повернутися додому, зменшилась, — дослідження УВКПЛ ООН

Згідно з дослідженням Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ ООН), частка біженців та внутрішньо переміщених осіб, які сподіваються повернутися додому, значно зменшилася порівняно з попереднім періодом.

Про це йдеться у повідомленні за підсумками проведеного в січні-лютому цього року опитування.

Зокрема, якщо раніше 77% біженців та 84% ВПО виражали такі наміри, то за останній період ці показники склали відповідно 65% та 72%.

Опитування проводилося в січні-лютому цього року, його результати порівнюють з результатами аналогічного опитування у квітні-травні минулого року. За результатами дослідження, лише 6% біженців та 5% ВПО зазначили про плани повернутися на постійне проживання додому протягом наступних 12 місяців, порівняно з 14% і 15% відповідно за аналогічний період минулого року.

Помітно, що кількість тих, хто не має планів або надій на повернення, збільшилася майже вдвічі. Зараз 11% біженців та 15% ВПО відмовляються від ідеї повернення, порівняно з 6% та 12% відповідно у попередньому опитуванні.

Дослідження показало, що мотивація щодо повернення різниться залежно від кількох факторів, включаючи ситуацію в країнах, що приймають, та у місцях походження, демографічні характеристики, а також перспективи соціально-економічної інтеграції. Наприклад, більше планів повернутися мають біженці, які перебувають у сусідніх з Україною країнах, та ті, хто має родичів або майно в Україні.

Загалом, відомо, що зміни в планах щодо повернення пов’язані з погіршенням безпекової ситуації в Україні та економічними перспективами. Більшість респондентів, які відмовилися від ідеї повернення, посилаються на погіршення безпеки як основну причину. Також серед факторів, що впливають на рішення про повернення, важливими є доступ до роботи та умови життя в Україні.

При цьому багато біженців і ВПО остаточно повернулися до України, якби повномасштабна війна закінчилася протягом наступних 12 місяців (35% біженців і 43% ВПО). Більша частина (58% і 49% відповідно) посилається на певну невизначеність, вказуючи на те, що рішення про повернення також залежить від інших чинників або обставин. На додаток до завершення повномасштабної війни основними факторами або умовами, які вплинуть на рішення повернутися, були названі, зокрема, доступ до роботи (42% біженців і 18% ВПО), завершення окупації (34% і 28% відповідно) і доступ до свого майна або альтернативного житла (23% і 26% відповідно). Наявність достатніх ресурсів або підтримки для повернення (18% біженців і 4% ВПО) і можливість возз’єднатися з родичами (17% і 8% відповідно) також входять до п’ятірки чинників для повернення.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *