Новий порядок реєстрації безробітних: що треба знати

В Україні з травня 2023 року змінився порядок реєстрації безробітних громадян.

Про це повідомляє «Юридичний порадник для ВПО».

Так, з травня в Україні почали діяти зміни до Порядку реєстрації, перереєстрації, зареєстрованих безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу.

Як зазначається, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів №446 облік осіб, які шукають роботу, провадиться будь-яким обраним ними центром зайнятості незалежно від наявності чи відсутності у таких осіб задекларованого чи зареєстрованого місця проживання. Тобто тепер подача виписки про місце проживання не потрібна.

Зокрема, реєстрацію, перереєстрацію зареєстрованих безробітних, припинення реєстрації під час воєнного стану можна здійснити за безпосереднього відвідування центру зайнятості або в електронній формі через:

  • портал «Дія»
  • застосунок «Дія»
  • у разі технічної можливості в електронній формі – засобами офіційного вебсайту Державного центру зайнятості
  • за допомогою технічних засобів електронних комунікацій із використанням електронного підпису.

При цьому особам, які подають заяви на отримання певних послуг у центрі зайнятості і що знаходяться на територіях, на яких ведуться чи велися бойові дії або тимчасово окуповані РФ, під час воєнного стану не потрібно подавати всі документи, які додають за стандартною процедурою.

Однак увагу українців звернули на те, що безробітний має подати такі документи під час першого відвідування центру зайнятості, де його зареєстровано, після припинення чи скасування військового стану.

У тому випадку, якщо у вас є статус ВПО, але немає необхідних для надання статусу безробітного документів, його можна отримати без вимог, які застосовуються за звичайної процедури.

У разі виїзду за кордон безробітний має протягом трьох робочих днів до перетину кордону повідомити кар’єрного радника про виїзд за межі України. У додатку до персональної картки зроблять відповідний запис.

Тим часом, українцю, який перебуває за кордоном понад 30 календарних днів, потрібно подати до центру зайнятості відповідну заяву про припинення реєстрації безробітним.

Зміни для пенсіонерів

Як зазначається, право на достроковий вихід на пенсію за віком мають особи, які втратили роботу, а до досягнення пенсійного віку залишилося не більше як півтора року.

При цьому ця норма діє за таких умов:

  • реєстрація особи у центрі зайнятості протягом 30 календарних днів з дати звільнення
  • відсутність для людини протягом семи календарних днів відповідної роботи відповідно до статті 46 Закону України «Про зайнятість населення»
  • наявність страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі.