Перетин державного кордону. Особливості виїзду в 2024 році

Юридичний порадник для ВПО розібрався в найбільш поширених питаннях, які виникають при перетинанні державного кордону під час воєнного стану.

1. Хочу поїхати з дитиною за кордон. Чи правда, що тепер знову потрібна нотаріальна згода батька на виїзд дитини?

Ні. Відповідно до абз. 13 п. 2-3 Правил перетинання державного кордону України виїзд за межі України дітей, які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків здійснюється без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків.

Тобто, запроваджені у 2022 р. правила змін на сьогоднішній день не зазнали.

«На практиці, за такої можливості, ми (як і багато інших юристів) радимо отримувати посвідчену нотаріально або органом опіки і піклування згоду другого з батьків не для перетину кордону, а тому що національне законодавство окремих країн вимагає того для влаштування у школу, садочок тощо», — йдеться в повідомленні.

2. Чи правда, що багатодітні батьки не можуть виїжджати за кордон?

Ні. Чоловіки, на утриманні яких перебуває троє і більше дітей, мають право перетинати державний кордон.

На практиці частково склалася ситуація, що у багатодітних татусів вимагають документи з ТЦК та СП про те, що вони оформили відстрочку. Водночас Правила перетинання державного кордону такої вимоги не містять.

3. Чи має право перетинати кордон чоловік, якому виповнилося 60 років? Чи потрібен для цього дозвіл ТЦК та СП?

Так, чоловіки, яким виповнилося 60 років, мають право перетинати кордон. Правила перетину державного кордону містять обмеження лише стосовно осіб чоловічої статі віком від 18 до 60 років.

Ні, дозволу ТЦК та СП не потрібно. Такому чоловіку достатньо мати при собі лише “закордонний” паспорт.

4. Чи може 22-річний брат-студент супроводжувати свою малолітню сестру за кордон?

Ні. Не зважаючи на те, що студенти мають право на відстрочку від призову під час мобілізації, такі чоловіки не можуть перетинати кордон, якщо в них нема інших підстав, які надають їм таке право (наприклад, інвалідність).

5. Чи може 16-річна школярка поїхати за кордон в гості до тітки сама?

Так. Відповідно до абз.2 ч.3 ст.313 Цивільного кодексу України, фізична особа, яка досягла шістнадцяти років, має право на вільний самостійний виїзд за межі України.

Однак, якщо українські прикордонники без проблем випускають таких дітей за кордон, то на практиці може бути проблема з тією країною, куди дитина прямує. Законодавство багатьох європейських країн передбачає дозвіл на в’їзд без супроводу лише для повнолітніх осіб.