США і Німеччина домовилися про добудову Північного потоку-2. Про що дізналися західні ЗМІ

США і Німеччина дійшли згоди в питанні будівництва газопроводу «Північний потік-2» і планують оголосити про досягнення угоди вже сьогодні. Про це повідомляє WSJ з посиланням на джерела у Вашингтоні та Берліні, пише Ліга НЕТ.

За інформацією видання, адміністрація президента США Джо Байдена «фактично відмовиться» від опору в запуску Північного потоку-2. При цьому Німеччина погодиться допомагати Україні в енергетичних проєктах і дипломатії.

Угода між США і Німеччиною складається з чотирьох пунктів. Відповідно до одного з них, Німеччина і США інвестують $50 млн в українську інфраструктуру «зелених» технологій, зокрема в відновлювані джерела енергії і суміжні галузі. Reuters повідомляло, що інвестиції торкнуться енергетичної трансформації України і енергоефективності.

Також Німеччина підтримає переговори в сфері енергетики в рамках Центральноєвропейського дипломатичного форуму «Ініціатива трьох морів» (Тримор’я).

При цьому США збережуть право в майбутньому вводити санкції проти трубопроводу в разі «енергетичного примусу» з боку Росії.

Відзначається, що німецька сторона відхилила вимогу США включити в правила експлуатації газопроводу його «вимикач». Він дозволяв би Берліну припиняти постачання газу в разі агресивних дій Росії проти своїх сусідів. Замість цього Німеччина не відмовилася від введення в майбутньому санкцій проти енергосектора РФ, заявили джерела WSJ.

Як зазначається, офіційні особи заявили, що Байден продовжує виступати проти трубопроводу і розглядає його як крок Росії в розширенні свого впливу на інші країни. При цьому Байден вважає об’єднану групу країн-союзників найефективнішим способом протидії Москві, пише видання.

Оголошення про угоду відклали, щоб «не затьмарити» прощальний візит канцлерки Німеччини Ангели Меркель в Білий дім, додали співрозмовники видання. Один з них заявив, що про угоду оголосять найближчими днями, інший – що вже сьогодні.

Доповнено в 10:02. За даними Bloomberg, проєкт угоди передбачав просування США і ФРН інвестиції в $1 млрд в «Зелений фонд». Це повинно допомогти Україні перейти на більш чисті джерела енергії. Спочатку Німеччина зобов’язалася б вкласти в фонд $175 млн.

Також Німеччина призначить спеціального посланника – з фінансуванням у розмірі $70 млн – для підтримки енергетичних проєктів Німеччини і України.

Крім того, угода зобов’яже Німеччину сприяти продовженню договору між Україною і Росією про транзит газу до 2034 року. Ці переговори повинні початися до 1 вересня.

Відзначається, що Німеччина зможе самостійно вводити санкції проти Росії, якщо вона буде використовувати енергетику як зброю або агресивно діяти проти України.

Санкції можуть включати обмеження експорту російських енергоносіїв. Анонімний топчиновник в США заявив, що формулювання в угоді – двозначні. Це нібито зроблено навмисно, щоб не давати Росії готовий план дій країн у відповідь на її агресивну поведінку.

Сенатор США і головний республіканець в Комітеті з міжнародних відносин Джим Ріш заявив, що угода «повна обіцянок і запевнень, але мало що пропонує щодо значущих заходів усунення основних загроз нацбезпеки союзникам і інтересам США».

Оновлено о 15:21. Американське видання Politico повідомило, що в адміністрації президента США Байдена закликали українських колег публічно не критикувати угоду з Німеччиною по Північному потоку-2. Чиновники Білого дому нібито «тихо закликали утриматися від критики» українську сторону.

У Державному департаменті США спростували цю інформацію. Радник глави Держдепу США Дерек Шолль заявив, що в України «є свій голос». В Офісі президента України також назвали статтю Politico «фентезійними картинками».

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *