«Я займаю принципову позицiю в боротьбi з корупцiєю»,- прокурор Луганської області  О. Ляшенко

 

На посадi прокурора Луганської області  Олексiй Ляшенко працює четвертий тиждень, проте новачком його назвати важко. Вiн добре орiєнтується в проблемах областi i має чiткi цілі своєї дiяльностi. Наш кореспондент поговорив з новим прокурором про досвiд його роботи i перспективи

 

– До свого призначення ви працювали вiйськовим прокурором Луганського гарнiзону, тож добре знаєте проблеми i можливостi областi, на територiї якої проходять бойовi дiї…

– У 2014 роцi я, як доброволець, написав рапорт, виїхав на ротацiю в Марiуполь i до квiтня 2015 року проходив службу на посадi заступника вiйськового прокурора 31 вiйськової прокуратури.

У травнi 2017-го мене призначили вiйськовим прокурором Луганського гарнiзону, i на цiй посадi я працював до свого останнього призначення.

Так, я добре знаю область, її слабкi та сильнi сторони, людей, вiд яких залежить розвиток регiону та його соцiальне здоров’я. Тому часу на розкачку я собi не давав, одразу занурився в роботу.

– Зрозумiло, що основна ваша задача – це дотримання законностi. I тим не менше, якi першочерговi завдання ви визначили для себе?

– По-перше, це боротьба з корупцією, по-друге, протидія економічній злочинності у бюджетній сфері, крім того, злочини у природоохоронній сфері, зокрема, пов’язані з операціями з землею.

– Ви називаєте коло питань, вирiшенням яких прокурор повинен займатися в цiлому. А мова йде про цiлi, якi ви поставили собi особисто. Які вони?

– А я от не погоджуся з вами щодо того, що кожен прокурор у своїй дiяльностi професiйно вирiшує те коло питань, яке йому визначено посадою.

Зокрема, прокуратура Луганської областi, на жаль, не належним чином займалася затриманням злочинцiв, корупцiонерiв та iншим. I, щоб ви знали, цим займалася вiйськова прокуратура.

 

Направить в Луганскую область КРУ: Гайдай пообещал обратиться к премьеру. Ужас, столько денег ушло «налево»

 

– А ось тут, будь ласка, детальнiше.

– Так склалося, що робота співробітників обласної прокуратури не викликала довіри у правоохоронців, тому для реалізації тих чи інших матеріалів вони часто зверталися саме до військової прокуратури. Останнім часом це вже носило масовий характер.

Скажімо, коли мова йшла про категорії справ по ст. 368 КК України про отримання неправомірної вигоди посадовими особами, то доводилося звертатися до Генерального прокурора за клопотанням, щоб саме військова прокуратура займалася такими справами.

Нам давали такі повноваження, і ми працювали без жодних зволікань. Наприклад, займалися найбільш резонансною за всю історію правоохоронних органів Луганської області справою про отримання неправомірного хабара начальником управління Держгеокадастру в Луганській області в 500 тис. грн.

Це було у 2017 році, а пізніше ми затримали ще ряд співробітників даної служби. Два подільника начальника вже засуджені, а що стосується головного фігуранта, то незабаром у суді почнуться дебати, і буде винесено вирок.  Сьогодні ми продовжуємо  боротися з корупцією у земельній сфері. Як результат – у грудні цього року  за вимагання також був затриманий начальник Сватівського відділу Держгеокадастру.

Мушу зауважити, що категорія таких справ розглядається доволі рідко, а, крім того, вимагає спеціальних знань державного обвинувача, щоб фігурант отримав реальне покарання. За офіційною статистикою корупціонерів затримують багато, але за ґратами опиняються одиниці. Причому ці справи слухаються дуже довго.

– Ви вели цю справу?

– Так, я цим займався. Були ще справи по спiвробiтниках полiцiї, ДСНС, Лисичанського прикордонного загону. Затримували ми також ряд депутатiв мiсцевих рад, податкової служби, представникiв мiської влади. Словом, понад 30 справ, якими, пiдкреслю, повинна була займатися обласна прокуратура, а не я, вiйськовий прокурор.

Але у мене болiла душа за те, що область знаходиться в складнiй ситуацiї, а окремi представники владних структур цим користуються. Тому я займаю принципову позицiю в боротьбi з корупцiєю для того, щоб наша територiя могла нормально розвиватися.

– Повернемося до питання про землю. Вона завжди була предметом розкрадань i рiзних серйозних суперечок. З появою земельного ринку, мабуть, правоохоронним органам додасться роботи. Прокуратура нашої областi готова до цього?

– В країнi змiнюється вертикаль влади, i я думаю, що змiни на краще вiдбудуться. Коли приймуть усi необхiднi законодавчi документи, а механiзм земельного ринку буде зрозумiлим, то запущеним процесом продажу землi стануть займатися спецiально навченi люди в системi «Прозорро», i я думаю, що тут не буде великої корупцiйної складової. А якщо i виникне – ми вiдповiдно реагуватимемо.

Зловживання можливi, оскiльки це сфера з корупцiйними ризиками, але в той же час ми повиннi розумiти, що земля – це дорогий товар, тому її будуть купувати тi, у кого є великi фiнансовi можливостi. Швидше за все, корупцiйна складова буде мiститися в самiй оцiнцi землi. Але, дай бог, щоб цього не сталося, щоб ринок землi розвивався чесно i прозоро.

– Коли мова заходить про кримiногенну ситуацію в нашiй областi, полiцiя та органи влади пiдкреслюють, що вона найбiльш благополучна серед iнших регiонiв країни. Чим ви це поясните?

– У зв’язку з веденням бойових дій, на Луганщині існує велика кількість правоохоронних органів. Крім поліції і СБУ, це бійці спецназу, спецбатальйону й інші підрозділи. Тому всі дрібні злочини розкриваються дуже швидко, і поліція в цьому плані, на мій погляд, спрацьовує відмінно.

Однак в області існує реальна проблема з обігом наркотиків. Ми з нею успішно боремося.

Наприклад, упродовж моєї каденції, вже затримали трьох людей які організували телеграм-канал з продажу наркотичних засобів та психотропних речовин. Вилучено наркотиків на загальну суму близько мільйона гривень.

Також нещодавно затримали групу осіб, які організували лабораторію з виробництва амфетаміну і поширювали його. Окрім того, затримали раніше засудженого громадянина за збут та зберігання наркотиків. Тобто системна робота в цьому напрямі ведеться.

Говорити про те, що в нашій області існують кримінальні клани та авторитети, які  організовують системні злочини, на щастя, не доводиться через те, що їх в області немає. І це результат грамотної роботи правоохоронних органів.

– Олексiю Сергiйовичу, у вас в приймальнi стоїть протитанковий ракетний комплекс. Зрозумiло, що це макет, але вiн, є пiдозра, поставлений з певним змiстом. Це ваша iдея?

– Це сувенiр, який наочно демонструє, в якiй областi ми живемо. До нас часто приїжджають рiзнi делегацiї, окремi представники яких не уявляють собi, що таке жити в умовах вiйни. Вони не знають того жаху, який вiдчували i вiдчувають жителi Луганщини. На жаль, є i людськi втрати… Для того, щоб у наших гостей було розумiння того, як складно областi жити в умовах вiйни, я i поставив цей сувенiр.

– Якi особливостi з’явилися в дiяльностi прокуратури в зв’язку з тривалiстю бойових дiй на територiї Донбасу?

– Перш за все, хочу звернути увагу на те, що, вирішуючи кадрове питання по двом областям – Луганській та Донецькій, – Генпрокурор призначив прокурорами вихідців з військової прокуратури. Надалі, в разі її ліквідації, обов’язки покладатимуться на територіальні органи. А ми знаємо, як розслідувати специфічні злочини, пов’язані з військовою сферою.

Крім того, зараз ми здійснюємо процесуальне керівництво по 453 справах, в яких розглядається понад 6 тис. епізодів, пов’язаних саме з конфліктом на Донбасі.

Також для більш системної роботи прийнято рішення про створення у Генеральній прокуратурі України Департаменту нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту. Відповідні управління будуть створені в Луганській та Донецькій областях і вони будуть займатися виключно російською агресією: документувати такі злочини, систематизувати матеріали, які перебувають у провадженні, і, відповідно, підтримувати держобвинувачення.

– А досвiд є в такiй роботi?

– Будемо залучати мiжнародних партнерiв, щоб їхнi фахiвцi навчали наших прокурорiв, а вони в свою чергу передаватимуть свої знання з гуманiтарного мiжнародного права слiдчим полiцiї i СБУ.  Щоб на свiтовому рiвнi ми змогли доводити присутнiсть Росiйської Федерацiї i її агресiю на сходi України та грамотно розслiдувати злочини такої категорiї. Як вiдомо, у нас немає практики в цьому напрямі, тому i створюється такий департамент.

– А як скоро це станеться?

– На початку наступного року таке управлiння вже з’явиться, в ньому буде працювати 26 осiб. Зараз ми формуємо колектив, пiдбираємо людей.

– По сутi, така робота повинна була початися давно…

– Так. Ми повиннi були цим зайнятися ще в 2014 роцi. Певна робота, звичайно, проводилася, але сьогоднi створений Департамент має бiльш широкi повноваження. Його дiяльнiсть спрямована на отримання якiсних доказiв, якi можна використовувати в мiжнародних iнституцiях.

– Прокурорський склад буде змiнюватися? Що ви чекаєте вiд атестацiї в органах прокуратури?

– Так, склад прокурорiв буде змiнюватися. Не є секретом, що серед прокурорських працiвникiв є багато випадкових людей. Тому, думаю, буде прийнято низку кадрових рiшень, i з тими прокурорами, хто не хоче працювати чесно, ми попрощаємося.

 

 

Павло ВОРОНЦОВ

luganskua.com

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *